Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk oraz jego zastępcy nadzorujący poszczególne piony, podsumowując rok 2019, nie mieli wątpliwości, że był on nie tylko szczególny – ze względu na setną rocznicę powołania Policji Państwowej, ale także bardzo udany.

+

Relacje łączące Policję ze społeczeństwem, ich specyfika, różnorodność, stawiane przed nimi cele i oczekiwania były tematem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pn. „Bliżej ludzi. Społeczno-edukacyjne działania Policji na rzecz bezpieczeństwa” zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu.

+

Rok 2018 był dla Policji bardzo udany. Takiego zdania byli obecni na odprawie sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, komendant główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, jego zastępcy nadzorujący poszczególne piony, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski. Potwierdziły to badania CBOS, w których obywatele spośród wszystkich instytucji Policję ocenili najlepiej.

+

Biorąc pod uwagę oceny społeczne, poczucie bezpieczeństwa i statystyki, ubiegły rok był dla Policji bardzo udany, choć nie udało się uniknąć błędów. Ale rok 2017 to już historia. Przed Policją kolejne zadania i wyzwania. Ich realizacja ma się odbywać w sposób, który najpełniej opisują trzy słowa: służba, profesjonalizm, szacunek.

+

Zbliżanie Policji do obywateli było tematem konferencji naukowej „Wizerunek służby – tradycja, współczesność, przyszłość” zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie 5 października br., w dniu inauguracji nowego roku akademickiego.

+

Wybrzeże Bałtyku to od lat ulubione miejsce letniego wypoczynku Polaków i turystów zza granicy. Wiele z najchętniej odwiedzanych miejscowości znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Międzyzdroje, Świnoujście, Kołobrzeg, Mielno to tylko niektóre z nich. W lipcu i sierpniu na co dzień liczące od kilkuset mieszkańców miejscowości zamieniają się w tętniące życiem całą dobę kilkudziesięciotysięczne kurorty. Ze wszystkimi tego konsekwencjami i zagrożeniami. Rosnąca z roku na rok liczba turystó

+

Antyterroryści muszą działać perfekcyjnie bez względu na okoliczności. O każdej porze dnia i nocy, w każdych warunkach. Na ziemi, w powietrzu, na wodzie i pod jej powierzchnią. Kiedy trzeba zejść pod wodę, do akcji wkraczają nurkowie. W Polsce policyjnych nurków jest 120. Każdy z nich, zgodnie z przepisami, w wodzie musi spędzić co najmniej 35 godzin rocznie, w rzeczywistości spędza ich wielokrotnie więcej, bo zadań do wykonania nie brakuje.

+

Z nadkom. Dariuszem Ziębą, dyrektorem Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP rozmawia Klaudiusz Kryczka.

+

W ubiegłym roku w służbie prewencyjnej rozpoczęły się trzy ważne projekty w zasadniczy sposób wpływające na realizację najważniejszych ustawowych zadań Policji.

+

Rok 2016 minął pod znakiem największych wyzwań ostatnich lat. Operacja „Przymierze”, której celem było zabezpieczenie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży, zakończyła się sukcesem wszystkich służb zaangażowanych w jej realizację. Ale sukcesów było więcej. Rok 2016 był bezpieczny, a pracę Policji obywatele wciąż oceniali bardzo wysoko. Największym wyzwaniem 2017 roku jest realizacja Programu modernizacji Policji.

+

14 lipca, narodowe święto Francji. Jak co roku tysiące Francuzów i turystów z całego świata zebrało się na nadmorskiej promenadzie w Nicei, by całymi rodzinami uczcić Dzień Bastylii. Gasły ostatnie sztuczne ognie, kiedy około 22.30 w tłum wjechała rozpędzona ciężarówka. Święto zamieniło się w horror. W zamachu zginęły 84 osoby, w tym dziesięcioro dzieci, ponad 200 osób zostało rannych. Odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie organizacja terrorystyczna tzw. Państwo Islamskie.

+

Zamach terrorystyczny to element walki prowadzonej przez organizacje terrorystyczne polegający na zadaniu możliwie największych strat przeciwnikowi w celu osiągnięcia korzyści, np. politycznych.

+

Państwo Islamskie lub inna organizacja terrorystyczna przeprowadzi w państwach Unii Europejskiej kolejne ataki terrorystyczne.

+

O stalkingu, który do kodeksu karnego trafił w czerwcu 2011 r., zwykle robi się głośno wtedy, gdy jego ofiarą pada osoba publiczna. Ale ofiarą stalkera może być każdy. Bez względu na wiek, płeć, status społeczny i majątkowy.

+

Policja na wspomaganiu Nazwę System Wspomagania Obsługi Policji zna już chyba każdy, ale co to takiego i czemu służy, wie już niewielu. Tymczasem spośród czterech członów jego nazwy najważniejsze jest wspomaganie, ale żeby efektywnie wspomagać, trzeba wiedzieć, jak, kogo i po co.

+

Wspólnie o bezpieczeństwie. Zwalczanie handlu ludźmi i przestępstw okołoprostytucyjnych, przeciwdziałanie przemocy domowej, a także bezpieczeństwo w ruchu drogowym i zabezpieczenie imprez masowych były najważniejszymi tematami spotkania wojewodów z kadrą kierowniczą Policji.

+

Od 1 lipca 2014 r. obowiązuje nowa ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (Dz.U. z 2014 r. poz. 616) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 24 czerwca 2014 r. w sprawie sposobu i trybu ustalania okoliczności i przyczyn wypadków w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biurze Ochrony Rządu. (Dz.U. z 2014 r. poz. 863)

+

Na początku czerwca świętowaliśmy 25-lecie Wolności. Liczne uroczystości upamiętniały częściowo wolne wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 r., które zapoczątkowały zmiany ustroju politycznego i systemu gospodarczego. Zachodząca wówczas transformacja przyczyniła się także do przekształcenia Milicji Obywatelskiej w Policję, która powstała na mocy ustawy z 6 kwietnia 1990 r.

+

Odprawa kadry kierowniczej w takiej formule, jaka miała miejsce w Szczytnie, czyli z udziałem komendantów miejskich, powiatowych i rejonowych, jest dla mnie niezwykle ważna.

+

– Z punktu widzenia realizacji zadań, jakie postawiło przed Policją ministerstwo, uważam, że ostatnie dwanaście miesięcy to czas, z którego wszyscy możemy być zadowoleni – ocenił minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

+

O pijanych kierowcach pisaliśmy na naszych łamach m.in. w nr. 11 z 2011 roku. Rok 2014 rozpoczął się serią dramatycznych wypadków drogowych, które spowodowali nietrzeźwi kierowcy.

+

Proceder wygląda tak: na komputerach ofiar instalowany jest trojan, który przejmuje kontrolę nad ich kontami bankowymi. Na chwilę, tylko po to, by wydać dyspozycję przelania pieniędzy na konto w innym państwie. Cała operacja przebiega błyskawicznie i prawie nie pozostawia śladów. Prawie. Mimo że grupa przestępcza działała w wielu krajach Europy, największymi osiągnięciami w jej zwalczaniu może pochwalić się polskie Centralne Biuro Śledcze KGP.

+

Wybierz Strony