Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

U dzielnicowego za piecem

Aktualny numer

  • Tylko służba
    Policja a polityka – zależna niezależność
    Od początku lat 90. XX wieku przy prawie każdej reorganizacji Policji wracał wątek apolityczności tej formacji. Temat więc nienowy. Jednak dzisiaj, w mocno spolaryzowanych kierunkach politycznych oraz silnej mediatyzacji życia publicznego, warto wywołać go ponownie.
  • Pamięć
    Bezcenna akcja
    Tu przydają się piły, kosy, grabie, ryżowe szczotki, a przede wszystkim każda para rąk. Raz do roku, już od ośmiu lat, w październiku rusza akcja porządkowania cmentarzy wojennych w Beskidzie Niskim powstałych po Bitwie Gorlickiej w 1915 roku. Inicjatorami są policjanci z Koła PTTK nr 8 – Klubu Górskiego „Orły” działającego przy Komendzie Stołecznej Policji.
  • Tylko służba
    Brelok z logo Policji
    Oczekiwanie na dzień, gdy po 15 czy 25 latach służby osiągnie się prawa emerytalne, niejednemu policjantowi dłuży się jak cała wieczność. Ale są i tacy, którzy czasu nie liczą i dają się nieść fali. Dzięki takiemu podejściu służba przestaje być obowiązkiem i staje się przywilejem. Trzeba tylko to sobie uświadomić.
  • Historia
    Policyjne kalendarium
    40 lat temu w 46. numerze tygodnika milicyjnego „W Służbie Narodu” w artykule „Niezniszczalny dowód” opisywano doświadczenia prowadzone przez francuskiego profesora Deroberta, który badał odporność ludzkich zębów na wysokie temperatury. W tym celu poddawał pojedyncze zęby działaniu temperatury, jaka wytwarza się przy eksplozji samolotu. Stwierdził, że zęby bardzo rzadko tracą w tych warunkach swą pierwotną formę. Również w temperaturach najwyższych kurczą się zaledwie o 20 proc.
  • Profilaktyka
    W pigułce
    Do każdych rozważań są potrzebne podstawy pojęciowe traktowane jako źródłowe i uniwersalne. W najbliższych numerach będziemy przytaczać więc definicje dotyczące zasad i norm etycznych. Opracowane przez sieć pełnomocników ds. ochrony praw człowieka w Policji nie tylko je przypomną, lecz także posłużą jako punkt wyjścia do dalszych refleksji.

Archiwum