Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Za owsa garść

Aktualny numer

 • Pamięć
  Uratowani dla przyszłości
  Pracę zaczynali niemal od zera. Nie mieli nic lub prawie nic, ale każde nowe odkrycie, każda informacja i dotarcie do następnej osoby, będącej potomkiem przedwojennych stróżów prawa, dodawały im skrzydeł. Tak powstała monografia policji szamotulskiej w okresie II Rzeczypospolitej.
 • Prawo
  Odpowiedzialność za wystawiony mandat?
  W ostatnim czasie w prasie pojawiły się publikacje i informacje na temat ewentualnej indywidualnej odpowiedzialności odszkodowawczej funkcjonariuszy Policji za nałożenie grzywny w drodze mandatu, jeśli sąd „unieważni nałożony mandat”.
 • Tylko służba
  Uratowali życie
  Nierzadko z narażeniem własnego zdrowia i życia, czasem po służbie, ale zawsze pod presją czasu – funkcjonariusze Policji co dzień pomagają i chronią również tę najważniejszą z wartości, jaką jest ludzkie życie. Oto tylko część takich właśnie interwencji, które polscy policjanci skutecznie przeprowadzili od połowy grudnia do połowy stycznia tego roku.
 • Historia
  Duńczyk z Zielonki
  Czy pamiętacie film Juliusza Machulskiego pt. „Vabank” z 1981 roku? Lecz nie wiecie zapewne, że ta świetna komedia kryminalna oparta jest na autentycznych wydarzeniach ze stołecznego półświatka lat trzydziestych ubiegłego wieku.
 • Tylko służba
  Mroźny patrol
  Tylko 18 stycznia 2021 roku na terenie kraju odnotowano zgony sześciu osób z powodu wychłodzenia organizmu. Policyjne statystyki nie wykazują jednak liczby osób, którym policjanci uratowali życie, kontrolując pustostany, altanki czy inne miejsca przebywania bezdomnych.
 • Pamięć
  Lektura obowiązkowa, naśladownictwo wskazane
  W 2019 roku ukazało się wiele publikacji traktujących o początkach Policji Państwowej i jej dziejach. Jedną z takich pozycji jest książka „Granatowy porządek – Policja Państwowa w powiecie szamotulskim 1919–1939”, wydana przez Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

Archiwum