Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Idziemy w dobrym kierunku

Ostatnie 18 miesięcy w polskiej Policji to czas intensywnych działań, reform i adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości. Po objęciu stanowiska Komendanta Głównego Policji w styczniu 2024 r. nadinsp. Marek Boroń zlecił przeprowadzenie szczegółowej diagnozy najważniejszych wyzwań stojących przed formacją, w wyniku czego kierownictwo Policji wyznaczyło dwa główne priorytety, które określały najważniejsze zadania do zrealizowania.

W ich obszarze, wobec rosnącej liczby obowiązków, zagrożeń i oczekiwań społecznych, a także konieczności poprawy jakości służby i wizerunku Policji, znalazły się uzdrowienie sytuacji kadrowej Policji oraz zmiana funkcjonowania szkolnictwa w Policji.

Celem zaplanowanych zmian było wypracowanie systemowych rozwiązań dotyczących m.in. doboru do służby w Policji oraz opracowania koncepcji związanych z czytelną ścieżką rozwoju zawodowego policjantów. Postawiono na poprawę jakości i komfortu pracy podczas realizowania obowiązków służbowych, zapewnienie stabilności zatrudnienia i rozwoju, a także zwiększenie konkurencyjności zawodu policjanta na rynku pracy. 

Wyzwania kadrowe i strategiczne reformy

W celu realizacji wytyczonych priorytetów w lutym 2024 r. w Komendzie Głównej Policji z ówczesnego Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej zostało wyodrębnione Biuro Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji, którego głównymi zadaniami są opracowywanie i wdrażanie rozwiązań w zakresie doboru do służby w Policji oraz nadzorowanie procesu szkolenia i doskonalenia zawodowego w Policji.

Mając na uwadze priorytety Komendanta Głównego Policji, w 2024 r. zainicjowano prace projektowe, których wynikiem było wejście w życie ustawy z 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1562, z późn. zm.). Przedmiotową ustawą uregulowano:

• nowy tryb postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego wobec policjantów zwolnionych ze służby w Policji i ubiegających się o ponowne przyjęcie;

• służbę kontraktową;

• możliwość tworzenia w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym, czyli oddziałów szkolnych, w których w ramach nauczania uwzględnia się program szkolenia mający na uwadze przygotowanie do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej, rozwijanie umiejętności przydatnych w służbie oraz kształtowanie postaw patriotycznych i społecznych wśród uczniów.

Ponadto powyższa ustawa stała się przesłanką do podjęcia prac nad zmianą rozporządzenia dotyczącego postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji. W konsekwencji 15 marca 2025 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 14 lutego 2025 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Policji (Dz. U. poz. 248), które zastąpiło poprzednie rozporządzenie w tej sprawie. Zasadniczym celem wprowadzonego aktu prawnego są zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji oraz stworzenie możliwości pozyskania jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby. Jedną ze zmian prawnych jest możliwość zarządzenia i prowadzenia postępowań kwalifikacyjnych przez komendanta rektora Akademii Policji w Szczytnie oraz komendantów szkół policyjnych.

Rośnie zainteresowanie służbą w naszej formacji

Komendant Główny Policji corocznie określa limity i terminy przyjęć do służby w Policji. W 2025 r. nadinsp. Marek Boroń wskazał dziewięć terminów przyjęć, w tym trzy pierwsze odbyły się w lutym, kwietniu i maju. Kolejne są zaplanowane na 7 lipca, 28 sierpnia, 16 września, 23 października, 25 listopada i 30 grudnia. Minimalną liczbę osób planowanych do przyjęcia do służby określono na poziomie 6500.

W marcu 2024 r., przed wdrożeniem działań naprawczych, stan etatowy polskiej Policji wynosił 108 909, zatrudnionych funkcjonariuszy było 92 647, wakat sięgał 16 262 . Na dzień 1 czerwca 2024 r. liczba zatrudnionych funkcjonariuszy wynosiła 93 637, a liczba wakatów 15 272.

1 czerwca 2025 r. stan etatowy wynosił 110 709, liczba zatrudnionych funkcjonariuszy stanowiła 97 195, a wakat 13  514. W ciągu ostatnich 12 miesięcy do służby w Policji przyjęto 7284 funkcjonariuszy.

Powyższe dane wskazują, że podejmowanie właściwych przedsięwzięć w celu realizacji założonych przez Komendanta Głównego Policji priorytetów miało wpływ na zmniejszenie liczby wakatów oraz wzrost liczby osób chętnych do wstąpienia do Policji. Potwierdzają to również dane statystyczne, które wskazują na dynamiczny wzrost liczby kandydatów do służby w Policji w 2024 r. w porównaniu z 2023 r. – z 15 289 do 22 942 osób, tj. więcej o 50,05 proc. W ślad za tym wzrosła również liczba przyjęć do formacji – z 5158 w 2023 r. do 6410 w 2024 r. Tendencja ta utrzymuje się również w bieżącym roku. W okresie od 1 stycznia do 1 czerwca podanie o przyjęcie do służby w Policji złożyło 15 569 kandydatów.

Pozytywny wizerunek, nowoczesne technologie

Działania podejmowane w celu zwiększenia liczby funkcjonariuszy to nie tylko zmiany regulacji prawnych, lecz także podejmowane różnego rodzaju inicjatyw, które uwzględniają realia i wyzwania współczesnego rynku pracy. Nie da się im sprostać bez prowadzenia właściwej polityki informacyjnej.

Do pozytywnych działań w tym kierunku można zaliczyć m.in. uruchomienie ogólnopolskiej infolinii dla kandydatów do służby w Policji – 477 210 997. Aktualnie trwają prace projektowe nad utworzeniem usługi wykorzystującej technologię Chatbot, mającej na celu wsparcie osób obsługujących ww. infolinię. Należy także zauważyć, że powstał serwis internetowy poświęcony rekrutacji do służby w Policji, zawierający m.in.: informacje dotyczące etapów rekrutacji, wymaganych dokumentów, zarobków i benefitów, możliwości rozwoju, rodzajów służb, powrotów do służby oraz sekcję z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami. Na końcu artykułu podajemy kod QR odsyłający do niego.

Nowoczesna Policja w celach autopromocji korzysta także z narzędzi, jakie oferują popularne media społecznościowe. I tak, np.:

• na stronie internetowej polskiej Policji jest prowadzona kampania pn. „Dołącz do nas” promująca zawód policjanta, informująca o sposobach rekrutacji oraz zasadach powrotu do służby w Policji;

• w mediach społecznościowych Facebook, X, TikTok, Instagram są publikowane posty, spoty i podcasty pokazujące interesujące aspekty służby w Policji; nasz miesięcznik także aktywnie włącza się w te działania; treści są przygotowane przez redakcję wydania papierowego.

Samo tylko internetowe wydanie „Gazety Policyjnej” każdego miesiąca odnotowuje ponad 750 000 odsłon. Komenda Główna Policji i komendy wojewódzkie (Stołeczna) Policji prowadzą kampanie informacyjne, w ramach których współpracują również z mediami zewnętrznymi o zasięgu krajowym i lokalnym. Jednostki organizacyjne Policji uczestniczą w targach pracy, w tym organizowanych przez uczelnie wyższe. Realizowane są również kampanie społecznościowe skierowane do uczniów szkół średnich, studentów oraz osób poszukujących pracy. Ponadto komórki organizacyjne właściwe w sprawach doboru opracowują informatory w różnych formach, w tym: filmy i broszury informacyjne na temat wymagań dla kandydatów do służby, postępowania kwalifikacyjnego, a także medialnego wizerunku Policji. Aktualnie obszerny informator jest opracowywany w Komendzie Stołecznej Policji.

Policja to wiarygodny i solidny pracodawca

Upowszechnianiu wiedzy o zawodzie policjanta służą wszelkie inicjatywy, w efekcie których młodzi ludzie, już szukający pracy lub mający taki zamiar, mogą wejść w interakcję z doświadczonym funkcjonariuszami. W ten sposób tworzą się pozytywne relacje społeczne i upadają negatywne stereotypy. Oto niektóre z takich przedsięwzięć:

• ogólnopolska konferencja „Policja – pracodawca z wyboru” dla uczniów szkół średnich o profilu mundurowym, która odbyła się 25 kwietnia 2024 r. podczas Międzynarodowych Targów POLSECURE;

• pierwszy Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych;

• I i II Seminarium Naukowo-Praktyczne pn. „Służba w Policji – Zawód z pasją”, które odbyły się 4 czerwca i 22 października 2024 r. Ich uczestnikami byli uczniowie szkół średnich o profilu mundurowym z całej Polski;

• od 2019 r. uczniowie klas mundurowych o profilu policyjnym uczestniczą w centralnych obchodach Święta Policji. 

Wstąp do Policji

„Wstąp do Policji” to aplikacja webowa, która została uruchomiona 15 marca 2025 r. Korzysta ona z platformy ePUAP i umożliwia kandydatom składanie wymaganych dokumentów, użycie edytowalnego formularza kwestionariusza osobowego kandydata do służby w Policji, który jest wypełniany online, czy dodawanie załączników, m.in.: podanie o przyjęcie do służby, świadectwo ukończenia szkoły, świadectwo pracy, służby.

Do działań podejmowanych w celu zwiększenia obecnej liczby funkcjonariuszy służących w Policji należy również zaliczyć rozwiązania finansowe implementowane od 1 maja 2024 r. Jednym z nich jest podwyższenie uposażenia zasadniczego policjanta, zaszeregowanego na stanowisku kursanta, które jest obecnie analogiczne do wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. 
Obserwowany wzrost zainteresowania służbą oraz systematyczny wzrost liczby przyjęć do Policji potwierdzają skuteczność przyjętych kierunków działania i uzasadniają ich kontynuację. 

Szkolnictwo policyjne

Szkolnictwo policyjne w Polsce to nie tylko kwestia edukacyjna, lecz także jeden z fundamentów bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. W ostatnich latach, dzięki konsekwentnym i przemyślanym działaniom, ten strategiczny obszar przeszedł istotną modernizację, która przyczyniła się do optymalizacji procesu szkolenia zawodowego oraz znacznego wzrostu wskaźnika zaspokojenia potrzeb szkoleniowych w Policji. Kluczowym elementem strategii było utworzenie Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji – wyspecjalizowanej komórki organizacyjnej, podległej zastępcy Komendanta Głównego Policji ds. logistyki.

Strategiczna modernizacja

Zgodnie z jednym z głównych priorytetów Komendanta Głównego Policji – „Zapewnienie optymalnych warunków służby/pracy” – są realizowane działania w zakresie rozwoju szkolnictwa policyjnego. Od stycznia 2023 r. zmianą ustawy o Policji wprowadzono progresywny system szkolenia zawodowego obejmujący wszystkie poziomy edukacji policyjnej – od szkolenia zawodowego podstawowego, podoficerskiego, aspiranckiego do oficerskiego. Była to odpowiedź na zmieniające się wymagania wobec funkcjonariuszy oraz rosnącą liczbę kandydatów do służby na różnych szczeblach.

W wyniku zmian ustawowych programu modernizacji Policji przekazano Policji etaty, co przełożyło się na zwiększenie liczby przyjęć do służby w Policji i tym samym znacznie wzrosła liczba policjantów zobowiązanych do odbycia odpowiedniego szkolenia zawodowego przed objęciem stanowiska lub awansem. Stworzyło to nowe wyzwania w zakresie organizacyjnym, kadrowym i infrastrukturalnym. Dzięki kompleksowej analizie potrzeb i wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań udało się im sprostać.

Nowe jednostki szkoleniowe

W latach 2024–2025 powstały dwa nowe ośrodki szkolenia Policji – w Warszawie z siedzibą w Piasecznie oraz w Lublinie. Ich utworzenie zwiększyło dostępność miejsc szkoleniowych i odciążyło dotychczasowe jednostki szkoleniowe Policji. Dodatkowo jest planowane utworzenie kolejnych: w Poznaniu z siedzibą w Gnieźnie, Gdańsku i Zielonej Górze, a także specjalistycznej Szkoły Policji Ruchu Drogowego w Sieradzu na podwalinach istniejącego tam od lat ośrodka szkolenia Policji. Równolegle trwa reorganizacja Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Wdrożenie hybrydowego modelu kształcenia

W odpowiedzi na wyzwania związane z ograniczeniami lokalowymi i koniecznością zapewnienia dostępności szkoleń w skali ogólnopolskiej w 2024 r. wprowadzono model kształcenia hybrydowego. Dzięki przepisom rozporządzenia regulującego kwestie szkolenia zawodowego i doskonalenia zawodowego w Policji przedsięwzięcia te mogły być organizowane nie tylko w jednostkach szkoleniowych, lecz także w innych jednostkach organizacyjnych Policji lub podmiotach zewnętrznych, z jednoczesnym wykorzystaniem nauczania zdalnego. W 2025 r. model ten objął również szkolenie zawodowe oficerskie. Takie rozwiązanie umożliwiło bardziej elastyczne planowanie zajęć, zwiększyło liczbę dostępnych miejsc szkoleniowych i przyczyniło się do wzrostu wskaźnika zaspokojenia potrzeb w przedmiotowych obszarach z utrzymaniem wysokiego poziomu kształcenia.

Inwestycje w e-learning

Nowoczesne metody dydaktyczne stanowią istotny element strategii rozwoju szkolnictwa policyjnego. Wdrożenie Centralnego Modułu Nauczania Zdalnego – „CeMNaZ” umożliwiło realizację zajęć w trybie zdalnym z wykorzystaniem Policyjnej Sieci Transmisji Danych (PSTD). E-learning stał się narzędziem zwiększającym dostępność szkoleń, optymalizującym koszty oraz podnoszącym elastyczność nauczania. Multimedialne narzędzia dydaktyczne, interaktywność i możliwość kształcenia asynchronicznego sprawiły, że stało się ono integralnym komponentem nowoczesnego szkolenia policjantów – zarówno w zakresie szkoleń zawodowych, jak i doskonalenia zawodowego centralnego.

Wzrost wskaźnika zaspokojenia potrzeb szkoleniowych

Dzięki ustalonym priorytetom Komendanta Głównego Policji i działaniom Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji Komendy Głównej Policji zauważalnie wzrósł poziom zaspokojenia potrzeb szkoleniowych. Znaczna część szkoleń zawodowych (podoficerskich i aspiranckich) została zrealizowana w systemie hybrydowym, który okazał się niezwykle efektywny.

Plany na najbliższe lata obejmują dalszą intensyfikację realizacji szkoleń zawodowych we wszystkich formach kształcenia, rozwój infrastruktury szkoleniowej oraz stałe doskonalenie kadry dydaktycznej.

Działania Komendanta Głównego Policji w obszarze optymalizacji procesu szkolenia zawodowego i doskonalenia zawodowego to przykład skutecznego zarządzania zmianą w dużej organizacji. Wdrożenie nowych struktur, rozwój zaplecza dydaktycznego, digitalizacja kształcenia i hybrydowe modele nauczania znacząco zwiększyły dostępność przedsięwzięć szkoleniowych bez utraty ich jakości. Dzięki tym reformom formacja jest lepiej przygotowana do wyzwań współczesności, a bezpieczeństwo obywateli – jeszcze efektywniej chronione.

oprac. BKPKi SP KGP

zdj. Jacek Herok, Piotr Maciejczak, Jakub Milczarek, CLKP