Służby mundurowe nie są dla kobiet! To nigdy nie była prawda, dobrze więc, że ten krzywdzący stereotyp na zawsze odchodzi do lamusa. Zauważmy, że sam fakt bycia mężczyzną też nie wystarczy, żeby każdy kandydat do służby w Policji mógł liczyć na pozytywny finał procedury doboru.
Nasza organizacja to ludzie o określonych cechach charakteru, predyspozycjach i potencjale, nienagannej opinii i silnej motywacji do podjęcia służby. Jeśli ktoś czuje, a może nawet wie to z całą pewnością, że chce być policjantem/policjantką, to najprawdopodobniej wszystkie pożądane atuty posiada i jest duża szansa, że włoży w końcu policyjny mundur – jeżeli nie od razu, to będzie próbował aż do skutku. Wiedzę zawsze można uzupełnić, zadbać o zdrowie, podnieść poziom sprawności fizycznej i spróbować ponownie. Jakie znaczenie w kontekście przydatności do służby ma płeć kandydata, który spełnia wszystkie formalne wymagania i poradził sobie na testach? Nie ma żadnego.
Jesteśmy organizacją potężną i bardzo zróżnicowaną wewnętrznie, która z tej różnorodności cech, talentów i specjalistycznych umiejętności swoich członków czerpie siłę. Kilka tygodni temu w Senacie RP odbyła się międzynarodowa konferencja pn. „Policja jest kobietą”, która była uroczystą inauguracją obchodów 100-lecia kobiet w Policji. Nie jest to zbieg okoliczności, że w marcowym numerze „Gazety Policyjnej” stawiamy na kobiety już na okładce. Bardzo ciekawe sprawozdanie ze wspomnianej konferencji znajdziecie w środku numeru. Gorąco polecamy także wywiad z komendant rektor Akademii Policji w Szczytnie insp. dr Agatą Malasińską-Nagórny.
Jesteśmy już na półmetku prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Jak każdego miesiąca, tak i teraz zdajemy relację z ważniejszych wydarzeń, w których brała udział Policja, a które z tematem prezydencji się wiążą. Co jeszcze? Bardzo interesujący materiał szkoleniowy o tym, jak się zachować podczas kontaktu z osobami niedowidzącymi, reportaż ze szkolenia z samoobrony dla ratowników medycznych, bardzo ważny artykuł na temat prawidłowego zabezpieczania śladów kryminalistycznych i coś, co zainteresuje wszystkich – zamiana imienników na identyfikatory numeryczne. Plus wiele innych, ciekawych treści. Jest w czym wybierać.
Zapraszam do czytania.
Redaktor naczelny
podkom. Tomasz Dąbrowski