Po ostatnim opóźnieniu z powodu powodzi wracamy do normalnego grafiku wydawniczego. W Policji zawsze dużo się dzieje i tematów nam nie zabraknie. Do końca roku czekają jeszcze na rozegranie konkursy zawodowe dla oddziałów prewencji czy dzielnicowych, a kryminalni już swoje zmagania zakończyli. Jako rzetelni kronikarze formacji na pewno o nich napiszemy, prezentując najlepszych z najlepszych w poszczególnych specjalnościach.
Ale jeśli już o pionie kryminalnym wspomniałem, to i w tym numerze mamy obszerny materiał o mekce policjantów, których domeną jest praca operacyjna – Szkole Policji w Pile. Jesienią tego roku obchodziła ona swoje 70. urodziny, natomiast budynek, który jest jej siedzibą, ma o wiele więcej lat i bardzo ciekawą, burzliwą historię. To rdzennie polskie miasto było w dwudziestoleciu międzywojennym w granicach III Rzeszy i miejscowa legenda głosi, że w latach 30. XX wieku z jednego z balkonów obecnie policyjnego budynku przemawiał Adolf Hitler. Zresztą część obiektu już wówczas zaprojektowano specjalnie dla policji niemieckiej. Te i wiele innych ciekawostek zebrała niezawodna red. Iza Pajdała, która gromadząc informacje do artykułu, musiała się przekopać przez setki niemieckich gazet z epoki oraz wydawnictw poświęconych m.in. architekturze.
Taka jest właśnie praca w naszej redakcji – cechuje ją wszechstronność, bo przy niewielkim zespole nie ma innej możliwości. Doświadczenie, wiedza życiowa i zawodowa oraz cierpliwość to cechy charakteryzujące wszystkich naszych redaktorów. Dzięki temu jesteśmy pewni, że to, co pokazujemy naszym Czytelnikom, ma wysoką wartość – zarówno pod względem merytorycznym, jak i językowym. Jeśli jest coś, co Waszym zdaniem, Drodzy Czytelnicy, powinno znaleźć się na naszych łamach, piszcie śmiało na gazeta.listy@policja.gov.pl. Każdą wiadomość czytamy, a jeśli temat znajdzie uznanie podczas kolegium redakcyjnego, to na pewno się nim zajmiemy.
Zapraszam do lektury!
Redaktor naczelny
podinsp. Piotr Maciejczak