Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Kobiety w służbach mundurowych od tradycji do współczesności

Od 5 do 6 czerwca 2025 r. z okazji 100-lecia obecności kobiet w strukturach Policji w Centrum Konferencyjno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej trwała międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „Kobiety w służbach mundurowych. Od tradycji do współczesności”.

Jej organizatorami były: Podkarpacka Grupa Wojewódzka International Police Association oraz Katedra Prawa i Administracji Politechniki Rzeszowskiej.

Konferencja zgromadziła wielu przedstawicieli środowiska naukowego, administracji publicznej, w szczególności reprezentujących służby i formacje mundurowe oraz studentów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Obrady obejmowały osiem paneli roboczych w ramach trzech zagadnień tematycznych.

W pierwszym z nich „Historia i współczesność kobiet w służbach mundurowych” poruszono m.in. kwestie ewolucji roli kobiet w formacjach, ich drogi do przywództwa oraz wpływ na kulturę organizacyjną i efektywność operacyjną służb. Drugi blok pt. „Dylematy służby kobiet” poświęcono takim zagadnieniom, jak rekrutacja i przygotowanie zawodowe, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, kwestie etyki i praw człowieka w służbie oraz wyzwania organizacyjne. Trzeci panel dotyczył „Nowych wyzwań bezpieczeństwa” i odnosił się do zagrożeń cyberprzestrzeni, nowych technologii, roli edukacji i organizacji pozarządowych w formacjach mundurowych.

Szczególne zainteresowanie wzbudził panel poświęcony roli kobiet w służbach mundurowych, w którym głos zabrały m.in. przedstawicielki Policji i Straży Granicznej z Bułgarii i Słowacji reprezentujące sekcje narodowe IPA. Irina Rogeva – koordynator ds. Równości Płci w Dyrekcji Generalnej Policji Krajowej Bułgarii zaprezentowała założenia Planu Równości Płci realizowanego w bułgarskiej policji. Polską perspektywę przedstawił nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak – członek Zespołu ds. wdrażania Planu Równości Płci w Policji na lata 2024–2026. Omówił założenia i praktyczne aspekty wdrażania działań równościowych w naszej formacji.

Integralną częścią konferencji była również wystawa tematyczna, na której zaprezentowano archiwalne fotografie ukazujące początki służby kobiet w Policji oraz kolekcję naszywek różnych formacji mundurowych, a także oryginalne elementy umundurowania.

Zwiedzający mogli obejrzeć historyczne i współczesne mundury policyjne, zarówno eksponowane na manekinach, jak i prezentowane przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Uzupełnieniem wystawy była imponująca kolekcja policyjnych czapek z różnych okresów i formacji. Obrady ukazały wieloaspektowość zagadnienia oraz potrzebę dalszej pogłębionej refleksji nad miejscem kobiet w strukturach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe. W trakcie licznych paneli eksperckich przedstawiono zarówno aktualne dane, jak i perspektywy historyczne, prawne, socjologiczne i praktyczne.

Konferencja była istotnym forum wymiany wiedzy, doświadczeń oraz dobrych praktyk. Zaprezentowane wystąpienia potwierdziły, że proces włączania kobiet do służb mundurowych i dyspozycyjnych jest nie tylko trwały, lecz także niezbędny w kontekście nowoczesnego podejścia do bezpieczeństwa. Wymaga jednak dalszych działań legislacyjnych, edukacyjnych i organizacyjnych, by zapewnić kobietom pełnoprawne, bezpieczne i godne miejsce w strukturach służby. Konferencja zakończyła się sformułowaniem rekomendacji dotyczących:

• wzmacniania działań na rzecz life-work balance;

• rozwijania kultury organizacyjnej uwzględniającej perspektywę płci;

• wdrażania rozwiązań systemowych w zakresie ochrony praw człowieka i etyki w służbie;

• wzmocnienia współpracy służb z organizacjami pozarządowymi i środowiskiem akademickim.

Efektem spotkania będzie także publikacja pokonferencyjna, w której zostaną zawarte wspólnie wypracowane wnioski i propozycje działań służących dalszemu rozwojowi formacji mundurowych w duchu równości, profesjonalizmu i otwartości na wyzwania współczesności.

dr hab. Marta Pomykała, dr Adam Pietrzkiewicz, nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak

zdj. Adam Pietrzkiewicz