Przez trzy dni października ochotnicy z całej Polski sprzątali w Beskidzie Niskim cmentarze pozostałe po I wojnie światowej. Akcja objęła w tym roku 50 nekropolii w czterech gminach: Gorlice, Krempna, Łużna, Sękowa i Uście Gorlickie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Klub Górski „Orły”, działający przy Komendzie Stołecznej Policji – Koło nr 8 Oddziału PTTK „Mazowsze”.

+

Pomagać można na różne sposoby. Ważne, żeby chcieć. Trzech przyjaciół, wśród nich gdański policjant, postanowiło nadać swojemu urlopowi dodatkowy wymiar. Podjęli wyzwanie, aby kilkusetkilometrową wyprawę kajakiem połączyć z celem charytatywnym. W ten sposób trafili na niepełnosprawnego Igorka, który, jak się okazało, jest synem… policyjnego małżeństwa z Giżycka.

+

Listopad to czas zadumy. Uroczystość Wszystkich Świętych, a zwłaszcza przypadający 2 listopada Dzień Zaduszny, skłaniają do refleksji, modlitwy, zwolnienia biegu i zastanowienia się, co naprawdę liczy się w życiu, jakie „skarby” i gdzie gromadzimy. W tych dniach wspominamy tych, którzy ziemską pielgrzymkę mają już za sobą.

+

Z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc, jest ich coraz mniej. Siedemdziesiąt sześć lat temu stanęli do nierównej walki z Niemcami. O Polskę, o Warszawę, o honor polskiego żołnierza. Dziś ci, którzy wtedy byli najmłodszymi powstańcami w walczącej Warszawie, dobiegają dziewięćdziesiątki. Czasami samotni, ale nie osamotnieni.

+

Miesiąc temu pisaliśmy o otwarciu w Warszawie ekspozycji „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach”. Po prezentacji przed Pałacem Staszica na Trakcie Królewskim oraz przed siedzibą Komendy Stołecznej Policji wystawa dotarła do Krakowa. Później będzie eksponowana we wszystkich miastach wojewódzkich oraz w Radomiu. We wrześniowym numerze przy okazji relacji z uroczystości odsłonięcia wystawy zabrakło miejsca na przybliżenie dziejów i działalności PKB,

+

XIX JASNOGÓRSKIE SPOTKANIA ŚRODOWISKA POLICYJNEGO W ostatnią niedzielę września przed obliczem Czarnej Madonny na Jasnej Górze stanęli przedstawiciele środowiska policyjnego. W tym roku z powodu pandemii uroczystości mocno ograniczono, a ich głównym punktem była Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

+

W tym roku grupa działająca w mediach społecznościowych pod nazwą „Mundur na rowerze” jako charytatywne wyzwanie wyznaczyła pomoc dla chorego policjanta z Sułkowic. Dwaj funkcjonariusze ze Śląska w ramach tego challenge’u w ciągu jednej doby pokonali trasę z Zabrza do Gdańska – 548 km.

+

Takie hasło przyświeca zbiórce prowadzonej pod patronatem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, której celem jest odbudowa pomnika poświęconego przedwojennym funkcjonariuszom poległym podczas sowieckiego napadu na Stołpce.

+

Pierwotnie tytuł tego materiału brzmiał „Wystawa o PKB”, ale czy wiadomo by było, o co chodzi? Tytuł krótki i treściwy, ale czy wiedza o latach II wojny światowej i losach policjantów podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej jest wśród nas na tyle duża, aby już na początku artykułu stosować skróty?

+

Istotą konkursu jest wyróżnienie tych funkcjonariuszy, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem działania, empatyczną postawą oraz umiejętnościami w zakresie udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przemocą, a także tych policjantów, którzy są zaangażowani w budowanie lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

+

W czerwcu br. zamieściliśmy wywiad z mł. insp. Marcinem Wydrą z Dywizji Planowania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w Brukseli. Dziś na naszych łamach gości nadkom. Mirosław Lipka, który pracuje w Dywizji Prowadzenia Operacji Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

+

Podczas centralnych obchodów Święta Policji sześciu wyższych oficerów odebrało z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy akty mianowania na stopnie nadinspektora. Generalskie szable wręczył im minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

+

W 2017 r. zdobył „Koronę Polskich Półmaratonów”, rok później sięgnął po „Koronę Polskich Maratonów”. W ubiegłym roku wymyślił sobie nowy cel – „Koronę Komend Policji Województwa Śląskiego”. Projekt jest autorski, indywidualny, ale jak najbardziej godny naśladowania. Twórca, podkom. Tomasz Dzierga ze Szkoły Policji w Katowicach, nie rości sobie praw autorskich, lecz zachęca do regularnego wysiłku fizycznego, a sam planuje nowe wyzwania.

+

Świat stanął w podporze i zaczął pompować pieniądze dla chorych dzieciaków. Akcja, która zaczęła się w Gaszynie, przekroczyła już granice Polski. Pompują wszyscy: strażacy, ratownicy, harcerze i oczywiście policjanci.

+

Dzięki służbom podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji 5 czerwca 2020 r. na Białoruś dotarł największy transport humanitarny zorganizowany w czasie pandemii COVID-19. Ciężarówki z trzystoma tonami środków ochrony indywidualnej, płynów do dezynfekcji, lekarstw i sprzętu medycznego były pilotowane przez policyjne radiowozy.

+

Starsi pamiętają, a młodsi mogą wyszukać w sieci słowa znanego przeboju Haliny Kunickiej „Orkiestry dęte”. Niby „zwyczajne pa pa pa”, a wszyscy chcą słuchać i oglądać. Zwłaszcza gdy występ rozpoczyna Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

+

W roku 80. rocznicy zbrodni katyńskiej na cmentarzu parafialnym w Zduńskiej Woli stanął pomnik poświęcony funkcjonariuszom Policji Państwowej pochodzącym z miasta lub służbowo z nim związanych. Na monumencie wyryto nazwiska osiemnastu policjantów. Wszyscy wiosną 1940 roku zostali zamordowani w ZSRR.

+

Chyba mało kto pamięta, że przy wielu komendach w kraju, pod auspicjami Komisji Turystyki w resorcie spraw wewnętrznych, działają kluby organizujące zloty, rajdy i spływy kajakowe. To ciekawa alternatywa dla zagranicznych wojaży.

+

W minionym roku obchodziliśmy setną rocznicę powołania Policji Państwowej. Pamiątkami po jubileuszu są relacje z uroczystości, zdjęcia, odsłonięte tablice patronów poszczególnych garnizonów, ale także okolicznościowe publikacje.

+

Rozmowa z mł. insp. Marcinem Wydrą z Dywizji Planowania Operacyjnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w Brukseli

+

Odwaga, sprawność i szybkość reakcji policjanta zadecydowały, że udało się ocalić kobietę, która zamierzała wyskoczyć z balkonu. Tytułowy skok z balkonu miał jednak miejsce, ale wykonała go nie ofiara, lecz jej wybawca – sierż. szt. Dawid Markowski z Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

+

Z powodu pandemii COVID-19 tegoroczne wspomnienie osób zamordowanych z rozkazu najwyższych władz ZSRR miało charakter bardzo osobisty, a oficjalne ceremonie planowane z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy zbrodni katyńskiej zostały okrojone do minimum.

+

Rok 2010 upływał pod znakiem obchodów siedemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. 9 kwietnia 2010 r. na dziedzińcu Komendy Głównej Policji odbyła się uroczystość upamiętniająca policjantów – ofiary tej zbrodni. Wtedy po raz ostatni widzieliśmy tych przyjaciół Policji, którzy następnego dnia wczesnym rankiem wsiedli na pokład rządowego samolotu Tu-154M.

+

Mija osiemdziesiąt lat od wymordowania polskich jeńców wojennych w Związku Radzieckim. Największym znanym dziś cmentarzem ofiar zbrodni katyńskiej jest nekropolia w Miednoje, gdzie leży około sześciu tysięcy przedwojennych polskich policjantów.

+

W tym roku minie dwadzieścia lat od wysłania pierwszej zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji do Kosowa. Było to w listopadzie 2000 r. Policyjni eksperci byli tam jednak wcześniej.

+

W styczniu obchodzona była 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obóz utworzony w 1940 r. na terenach bezpośrednio włączonych do III Rzeszy Niemieckiej przeznaczony był początkowo dla Polaków, którzy zaangażowali się w ruch oporu. Trafiali tam też policjanci. Jednym z nich był posterunkowy Wojciech Fojud.

+

Rozmowa z podinsp. Mariuszem Szustakiewiczem, oficerem łącznikowym i kierownikiem Polskiego Biura Łącznikowego przy Europolu

+

W dziesiątą rocznicę tragicznej śmierci podkom. Andrzeja Struja na kapliczce nieopodal miejsca, gdzie zadano mu śmiertelne ciosy, odsłonięto tablicę poświęconą bohaterskiemu policjantowi. Aktu odsłonięcia dokonali wspólnie Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, komendant stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej i wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZP podinsp. Andrzej Szary.

+

Dziesięć lat temu, w marcu 2010 r., okładka naszego miesięcznika była czarno-biała i przedstawiała zatrzymaną w kadrze jedną osobę. Był nią śp. podkom. Andrzej Struj, który 10 lutego 2010 r. podjął swoją ostatnią interwencję na warszawskiej Woli.

+

Wybierz Strony