Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Laureaci XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant, który mi pomógł”

W kolejnych numerach „Gazety Policyjnej” o każdym z laureatów tego prestiżowego konkursu przygotujemy osobny materiał. Dziś w krótkich notkach przedstawiamy zbiorczo wszystkich pięcioro wyróżnionych, wybranych spośród 164 zgłoszonych do nagrody. Obok zamieszczamy fragmenty nadesłanych do KGP uzasadnień, które załączyły instytucje lub osoby zgłaszające danego funkcjonariusza.

asp. szt. Piotr Krawczewski

starszy dzielnicowy Rewiru II Wydziału Prewencji KMP w Płocku.

Przełożony, który przyjechał na uroczystość: podinsp. Robert Nowakowski – I zastępca komendanta miejskiego Policji w Płocku. Obecny był również komendant wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec.

Piotr Krawczewski pomógł matce dwuletniego dziecka, która doświadczała ze strony partnera przemocy domowej – fizycznej i psychicznej. Dzięki działaniom policjanta mężczyznę odizolowano od ofiary, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztowania i pozbawiono władzy rodzicielskiej. Potem zapadł nawet wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności.

„(…) Partner nachodził, nękał, śledził (...). Kobieta była zastraszona (…), bała się wychodzić z domu (...). Dzielnicowy wspierał (…), przekonał do podjęcia różnych działań zapewniających poczucie bezpieczeństwa (…)”.

/Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Płocku/

Piotr Krawczewski do Policji wstąpił w 2005 r. Od początku jest związany ze służbą prewencyjną. Do każdej prowadzonej sprawy podchodzi indywidualnie i ze zrozumieniem. Jest osobą zdyscyplinowaną, ukierunkowaną na niesienie pomocy innym w potrzebie. Dobrze wykonuje powierzone mu zadania. Czas wolny przeznacza na swoje hobby – sport i podróże.

st. sierż. Tomasz Leśniak

przewodnik psa służbowego Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu.

Przełożony: insp. Paweł Rynkiewicz – komendant powiatowy Policji w Międzyrzeczu. Na uroczystości w KGP był obecny również zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Tomasz Zgirski.

Tomasz Leśniak rzucił się na ratunek ludziom w płonącym domu wielorodzinnym. Z zadymionego pomieszczenia wydostał nieprzytomnego mężczyznę i ewakuował pozostałych mieszkańców.

 

„(...) Każda sekunda była cenna (…). Funkcjonariusz podjął szybką i zdecydowaną akcję ratunkową (...). Mimo wielkiego ryzyka dla własnego życia (…)”.

/mieszkaniec Gorzowa Wlkp./

Tomasz Leśniak służy w Policji od 2019 r. Po ukończeniu szkolenia podstawowego zawodowego swoje doświadczenie zdobywał w służbie prewencyjnej. Nie bał się ryzykować własnego życia dla ratowania życia innych. W pełni wpisuje się w policyjne hasło „Pomagamy i chronimy”. Jego pasja to sport, a szczególnie piłka nożna.

asp. Andrzej Piszczek

starszy dzielnicowy z Posterunku Policji w Łobżenicy Komisariatu Policji w Wyrzysku Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Przełożony: mł. insp. Marcin Kowalski – komendant powiatowy Policji w Pile. Ceremonię w KGP zaszczycił swoją obecnością także komendant wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk Andrzej.

Piszczek pomógł kobiecie, która wraz z rodziną doznawała przemocy domowej ze strony ojca. Funkcjonariusz działał wielokierunkowo i bardzo skutecznie. Namówił ojca na leczenie odwykowe, wspierał rodzinę. Dzięki jego postawie życie najbliższych wróciło na właściwe tory, stało się nawet lepsze niż wcześniej, a kobieta jest wdzięczna policjantowi także za to, że „nie skreślił ojca”.

 

„(...) Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiednich wzorców, których w moim rodzinnym domu brakowało od zawsze. W tej chwili jest zupełnie normalnie. A wszystko dzięki jednemu człowiekowi, człowiekowi, który dzięki swojemu uporowi, wielkiemu sercu i ogromnej empatii dokonał tego, co przez tyle lat nie udało się nikomu (...)”.

/mieszkanka Łobżenicy/

Andrzej Piszczek przygodę z Policją zaczął w 2007 r. Od początku w służbie prewencyjnej, od pięciu lat jest dzielnicowym. Zaangażowany, empatyczny, otwarty na drugiego człowieka. Potrafi zmotywować innych do działania i zmiany życia na lepsze. Lubi uprawiać sport, w tym pływanie. Interesuje się także podróżami.

sierż. szt. Żaneta Stańczak

dzielnicowa z Posterunku Policji w Tucznie Komendy Powiatowej Policji w Wałczu.

Przełożony: podinsp. Artur Grenda – komendant powiatowy Policji w Wałczu. W KGP obecny był również komendant wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Szymon Sędzik.

Żaneta Stańczak zajęła się kobietą, której mąż znęcał się nad nią i chorym dzieckiem psychicznie i fizycznie. Obecnie mąż przebywa w zakładzie karnym, a policjantka pomogła kobiecie spłacić długi zaciągnięte przez męża alkoholika oraz wyposażyć mieszkanie w najpotrzebniejsze rzeczy. Kobieta została objęta pomocą psychologiczną, uczestniczy w terapii osób doznających przemocy domowej.

 

„(…) Gdyby ludzie mieli skrzydła, to policjantka byłaby Aniołem (…). Rozmawia, tłumaczy, uświadamia, by podopieczna mocniej stąpała po ziemi (…). Ludzie to Anioły, choć nie mają skrzydeł (…)”.

/mieszkanka Tuczna/

Żaneta Stańczak jest w Policji od 2015 r. Od momentu wstąpienia w granatowe szeregi jest związana ze służbą prewencyjną, w tym od ponad czterech lat zajmuje stanowisko dzielnicowego. Z zaangażowaniem, rzetelnością, sumiennością realizuje nałożone na nią zadania służbowe. Pomaga osobom potrzebującym pomocy oraz podejmuje skuteczne działania mające na celu przywrócenie stanu zgodnego z prawem. Jest pasjonatką jazdy na rowerze.

asp. Michał Tylak

dzielnicowy Zespołu Prewencji Posterunku Policji w Łabiszynie Komisariatu Policji w Barcinie Komendy Powiatowej Policji w Żninie.

Przełożony: mł. insp. Tomasz Rybczyński – komendant powiatowy Policji w Żninie. Podczas ceremonii w KGP obecny był także insp. Jakub Gorczyński, komendant wojewódzki Policji w Bydgoszczy.

Michał Tylak pomógł kobiecie, która doświadczała przemocy. Spowodował, że jej bezpieczeństwo zostało zagwarantowane zakazem kontaktowania i zbliżania się prześladowcy do ofiary. Ten przypadek pokazuje, że na przemoc domową mogą być narażone osoby w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia i zajmowanej pozycji społecznej.

 

„(...) W chwili, gdy najbardziej tego potrzebowałam, wyciągnął do mnie rękę i trzymał ją mocno do samego końca (...). Dzisiaj wiem, że ten człowiek pomógł mi przetrwać piekło na ziemi (…)”.

/mieszkanka Łabiszyna/

Michał Tylak służbę w Policji rozpoczął w 2012 r. Od początku jest związany ze służbą prewencyjną. Powierzone zadania służbowe realizuje z zaangażowaniem, sumiennością oraz empatią. Interesuje się sztukami walki, w tym boksem tajskim. Lubi oddać się dobrej lekturze o tematyce przyrodniczej.

Paweł Ostaszewski, Marta Świnecka

zdj. Paweł Ostaszewski