W komitecie honorowym rajdu znaleźli się m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji, komendant główny Policji, komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, rektor komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej, komendant wojewódzki Policji w Katowicach i prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Podczas uroczystości rozpoczęcia rajdu wspominano zmarłych: Kazimierza Paryjaka, sędziego i koordynatora tras rajdowych, oraz Aleksandra Załęskiego, znanego także z naszych łamów, który z aparatem w ręku dokumentował kolejne resortowe złazy. W konkursie Jego imienia na najciekawszą fotografię z ubiegłorocznych imprez turystycznych nagrodę główną zdobyła Justyna Romańska z Klubu Górskiego „Orły” – Koła nr 8 w Oddziale PTTK Mazowsze, który działa przy Komendzie Stołecznej Policji.
Baza tegorocznego rajdu została ulokowana w Wiśle, a turyści z Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego i innych służb, mundurowi emeryci i ich rodziny wędrowali po otaczających ją górach i dolinach. Odwiedzili m.in. Wodospad Kaskady Rodła, wspięli się na Baranią Górę, Stożek Wielki, Kiczory, na Małą i Wielką Czantorię, przełęcz Beskidek czy Trzy Kopce Wiślańskie. Żar lał się z nieba, trasy z powodu upału były skracane, ale codziennie znajdowali się śmiałkowie, którzy pokonywali cały dystans wcześniej wyznaczonych szlaków. Oprócz czerpania radości z turystycznych doznań uczestnicy mogli wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej, które było przygotowane na jednej z tras. Specjalne wyróżnienie w postaci koszulki ratownika z nadrukiem rajdowym za bardzo aktywny udział w szkoleniu otrzymał Cezary Sierocki z drużyny „Gryfici”. Na Wielkiej Czantorii podczas trasy z Ustronia do Wisły zorganizowano natomiast egzamin z umiejętności posługiwania się mapą i kompasem oraz orientacji w terenie. Jeden z wieczorów poświęcono na prelekcję nt. przypadającego w tym roku 100. jubileuszu utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza. Sędzia główny rajdu ppłk SG dr Artur Ochał z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, który na co dzień zajmuje się historią polskich formacji granicznych, przyciągnął na swój wykład dużą grupę turystów. I to mimo upału oraz rozgrywek Euro 2024!
W turystycznej rywalizacji wzięło udział 16 drużyn pieszych i trzy rowerowe. Sukces z ubiegłego roku powtórzyła drużyna „Żwawi Emeryci” ze Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej, która zdobywając 135,57 pkt, sięgnęła po trofeum główne, czyli przechodnią statuetkę „Pogranicznika” oraz Puchar Komendanta Głównego Policji i nagrodę Rektora Komendanta Wyższej Szkoły Straży Granicznej. Drugie miejsce z sumą punktów 135,5 zajęła drużyna „Gryfici” z Koła PTTK nr 39 przy Placówce SG w Szczecinie. Różnice punktowe były tak niewielkie, że trzecie miejsce i 135,47 pkt zdobyły „Sępiki” – zespół z Gorzowskiego Klubu Turystyki Aktywnej. Najlepszy wśród drużyn rowerowych okazał się dwuosobowy zespół „Króliczki”.
W konkursie strzeleckim najcelniejsza okazała się Beata Zelek z Drużyny Klubu Turystyki Górskiej „Neptun” przy Kaszubskim Dywizjonie Straży Granicznej w Gdańsku. Najlepszą znajomością topografii, a jednocześnie wiedzą o terenie, historii turystyki i dziejach formacji mundurowych wykazał się Mariusz Lewandowski z „Sępików”. W konkursie piosenki rajdowej pierwsze miejsce zajęła drużyna „Fregata 2000” z Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska.
Podczas ceremonii zakończenia rajdu, na którą przybyli m.in.: komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej ppłk SG Paweł Zoń, komendant Komisariatu Policji w Wiśle kom. Ryszard Kubik, prezes Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP płk rez. Henryk Budzyński, prezes ZG Związku Emerytów i Rencistów SG Sławomir Matusiewicz oraz wiceburmistrz Wisły Katarzyna Czyż-Kazimierczak, nagrodzono najmłodszych turystów, którzy wyróżniali się na trasach rajdu. Uhonorowano w ten sposób: Aleksandra Sierockiego z „Gryfitów”, Lilianę Szczepaniak z rodzinnej grupy w Inowrocławia oraz Aleksandrę Marszałek z Kętrzyna. Dodatkowo zostali wyróżnieni Kamil i Kuba Tojza z „Lubuskich Wiewiórek”. Ponadto Laura Przybysz z „Orłów” odebrała statuetkę „Subiektywny uścisk dłoni Komandora Rajdu”. Dziewięciolatka urzekła kierownictwo imprezy bezkompromisowym udziałem w konkursie strzelania z broni pneumatycznej. Była najmłodszym uczestnikiem tej konkurencji, stanęła w szranki, gdy na linię ognia nie dotarł jeszcze żaden przedstawiciel klubu, do którego należy. Mimo młodego wieku zdobyła 44 punkty (zwyciężczyni – 48).
W czasie ceremonii zakończenia rajdu członkowie jego komitetu organizacyjnego, na czele z komandorem Mariuszem Skrzyńskim, zostali odznaczeni medalami okolicznościowymi Związku Emerytów i Rencistów SG „100. Rocznicy Utworzenia KOP”.
Równoległe z rajdem pieszym odbywał się rajd turystyki motorowej.
Paweł Ostaszewski
zdj. autor