Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Pływacy ku czci kolegi

22 marca 2024 r. rozegrano IV Ogólnopolskie Zawody Pływackie Służb Mundurowych im. kom. Wacława Lejko o Puchar Komendanta Głównego Policji. Na torach rywalizowało dwustu pływaków, ale i tak najważniejsza była pamięć o tragicznie zmarłym funkcjonariuszu ówczesnego Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Zawody pod honorowym patronatem komendanta głównego Policji przeprowadzone na pływalni Ośrodka Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy Dzielnicy Wola przyciągnęły rzeszę mundurowych pływaków z Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Państwowej Straży Pożarnej i Wojska Polskiego.

Zawodom patronowała postać legendarnego nurka kom. Wacława Lejko, który 22 września 2017 r. zginął tragicznie we włoskim jeziorze Garda, bijąc własny rekord świata służb mundurowych w głębokości nurkowania. Pierwsze zawody ku Jego czci zorganizowano już w dwa miesiące po Jego śmierci. Odbywały się co roku do wybuchu pandemii Covid-19. W tym roku udało się je po pięciu latach wznowić!

Wśród zaproszonych na uroczystość otwarcia memoriału nie mogło zabraknąć wdowy po policjancie Anny Lejko wraz z dziećmi. Honory gospodarza pełnił dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Robert Żółkiewski, który reprezentował szefa polskiej Policji insp. Marka Boronia i który dokonał uroczystego otwarcia zawodów. Wśród oficjeli znaleźli się m.in.: podinsp. Karol Wojtyła, zastępca dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Jarosław Karcz, burmistrz Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, Agnieszka Macheta, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Włochy, Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacji LIVERstrong, mł. insp. w st. spocz. Andrzej „Pułko” Kuczyński, przedstawiciel Regionu CBŚ Stołecznej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, były funkcjonariusz BOA, nadkom. Marcin Dakowicz, kierownik Reprezentacji Polskiej Policji w Pływaniu, Dorota Wajszczak, dyrektor DOSiR Praga Północ m.st. Warszawy i podinsp. Daniel Grzyb, koordynator komendanta głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych w Policji.

Zawodnicy rywalizowali w 18 konkurencjach z podziałem na trzy kategorie wiekowe. Niestety, ostatnia kończyła się na 40+, a wśród mundurowych pływaków nie brakuje seniorów o świetnej kondycji z dobrymi czasami. Trudno jednak sześćdziesięcioletnim emerytom rywalizować np. z czterdziestopięcioletnim funkcjonariuszem. Niektórzy z tego powodu nie wystartowali w zawodach.

W lekkoatletyce i pływaniu jest najwięcej medali do zdobycia, dlatego w naszej relacji ograniczymy się do złotych medalistów. Na 100 m stylem dowolnym pań najszybsza była Wiktoria Musik ze SP w Katowicach z czasem 1 minuta i 26 s. W kategorii 30–39 lat triumfowała Karolina Kunkiel z KWP w Poznaniu z czasem 1:34.74. W kategorii 40+ złoto zgarnęła Katarzyna Moskal z Zarządu I CBŚP z czasem 1:09.34. I tu właśnie jest najlepszy przykład na to, że zawodnicy starsi osiągają często lepsze czasy od młodszych pływaków. Na 100 m dowolnym mężczyzn w kategorii 29 lat i młodsi najlepszy był Paweł Jankowski z KWP w Katowicach z czasem 50.45 s. W kategorii 30–39 lat na najwyższym stopniu podium stanął Sebastian Karczewski z KW PSP w Katowicach (55.27), a w najstarszej kategorii Piotr Konopacki z 16. Dywizji Zmechanizowanej (1:01.21).

Na 100 m. stylem klasycznym kobiet w kategorii I złoto zdobyła Kinga Dominiczak z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi (1:35.17), w kategorii II – Paulina Krawczyk z 16. Dywizji Zmechanizowanej (1:18.25), a w kategorii III – Katarzyna Sammler z KWP w Poznaniu (1:42.17). W tej samej konkurencji mężczyzn najszybszy był Jakub Polowski z Akademii Pożarniczej (1:07.10), w kat. II – Michał Gronowski z KWP we Wrocławiu (1:11.61), a w kat. III – Tomasz Kropidłowski z KWP w Szczecinie (1:30.08).

Na 100 m grzbietem triumfowała Julia Krasnodębska z SOP-u (1:15.66). Żadna z pań w przedziale wiekowym 30–39 lat nie zdecydowała się na start w tej konkurencji, natomiast w kat. III najszybsza była Katarzyna Moskal z Zarządu I CBŚP (1:21.55). Na 100 m stylem grzbietowym mężczyzn złoty medal zdobyli: Paweł Jankowski z KWP w Katowicach (56.35), w kat. II – Filip Capiga z 10. Brygady Logistycznej w Opolu (1:08.85), a w kat. III – Daniel Osik z KWP w Poznaniu (1:11.68).

Na 100 m stylem motylkowym pań na najwyższym stopniu podium stanęły: Martyna Jakubczak z KMP w Rybniku (1:26.48) i w kat. II – Karolina Ścisłowicz z KWP w Bydgoszczy (1:47.10). Dojrzałe pływaczki nie zdecydowały się na tę konkurencję. Na tym samym dystansie najlepszym delfinistą okazał się Jan Kuls z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi (59.41). W kat. II zwyciężył Mateusz Skibiński z Aresztu Śledczego w Mysłowicach (1:01.34), a w kat. III – Jakub Stępień z KW PSP w Olsztynie (1:23.42).

W wyścigu na 50 m dowolnym złoto trafiło do Wiktorii Musik z SP w Katowicach (27.60), w kat. II zwyciężyła Agnieszka Burdelak z Żandarmerii Wojskowej (28.40) – notabene kiedyś KPP w Oławie, a w kat. III – Katarzyna Moskal z Zarządu I CBŚP (32.00). Na tym sam dystansie mężczyzn najlepszym kraulistą został Maciej Falaciński z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów (24.48), w kat. II był to Sebastian Karczewski z KW PSP w Katowicach (25.12), a w kat. III – Piotr Konopacki z 16. Dywizji Zmechanizowanej (26.92).

W wyścigu na 50 m stylem klasycznym kobiet pierwsze miejsca zajęły: Martyna Raszka z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy (40.99), w kat. II – Paulina Krawczyk z 16. Dywizji Zmechanizowanej (35.23) i w kat. III – Joanna Barabasz z KWP we Wrocławiu (43.82). Najlepsi żabkarze na tym dystansie to: Jakub Polowski z Akademii Pożarniczej (29.92), w kat. II – Dawid Szulich z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej (29.95) i w kategorii III – Waldemar Jagiełło z KM PSP w Łodzi (34.13).

W konkurencji 50 m stylem grzbietowym kobiet triumfowały: Julia Krasnodębska z SOP-u (34.22), w kat. II – Alicja Wesołowska z KWP w Kielcach (40.68) i w kat. III – Magdalena Stawarz z KWP w Krakowie (38.09). Wśród panów w tej konkurencji złoto zdobyli: Paweł Jankowski z KWP w Katowicach (25.51), w kat. II – Maciej Dettlaff z KM PSP w Gdyni (30.03), a w kat. III – Waldemar Jagiełło z KM PSP w Łodzi (33.04).

Na 50 m stylem motylkowym zwyciężyły: Wiktoria Musik z SP w Katowicach (30.66), w kat. II – Agnieszka Burdelak z ŻW (31.49), a w kat. III – Magdalena Stawarz z KWP w Krakowie (38.10). Wśród panów najszybsi byli: Rafał Bugdol z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (26.08), w kat. II – Mateusz Skibiński z Aresztu Śledczego w Mysłowicach (27.08), a w kat. III – Jacek Sakłak z KWP w Krakowie (31.14).

Po przeliczeniu punktów okazało się, że najlepszą policjantką, a jednocześnie najlepszą zawodniczką memoriału została Wiktoria Musik ze Szkoły Policji w Katowicach. Najlepszym policjantem i zawodnikiem pływackiej rywalizacji okazał się Paweł Jankowski z KWP w Katowicach. Statuetkę dla najlepszego specjalsa odebrał Dawid Szulich z OSŻW.

Bardzo emocjonujący był jak zwykle wyścig sztafet 4 x 50 m stylem dowolnym. Wśród panów triumfował zespół wystawiony przez Akademię Pożarniczą przed teamem Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego i drużyną Policji. Policyjne pływaczki wygrały za to w sztafetach kobiet, pokonując reprezentację 16. Dywizji Zmechanizowanej i czwórkę Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego.

Organizatorami wydarzenia były: Gabinet Komendanta Głównego Policji, Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Włochy, CPKP „BOA”, Region IPA Centralne Biuro Śledcze i Stołeczna Grupa Wojewódzka Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA z udziałem Zarządu Głównego NSZZP.

Patronem medialnym był tradycyjnie miesięcznik komendanta głównego Policji „Gazeta Policyjna”.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor