Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Turniej Struja 2024

Przez cztery dni – od 6 do 9 lutego 2024 roku w Warszawie trwał XIV Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja. Do rywalizacji stanęły 92 drużyny z Polski i zza granicy. Sport stał się doskonałą okazją do uczczenia pamięci o bohaterskim policjancie.

Wieczorem 6 lutego 2024 r. w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II – siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się uroczystość inauguracji memoriału. Galę otwarcia zaszczycili obecnością m.in. nadinsp. Paweł Dzierżak, komendant stołeczny Policji, kpt. SOP Tomasz Goryca, reprezentujący komendanta Służby Ochrony Państwa, gen. bryg. Jacek Ostrowski, reprezentujący dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska, ówczesna komendant rektor Akademii Policji w Szczytnie, mł. insp. w st. spocz. Irena Zając, prezes Zarządu Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło, przewodniczący Rady FPWiSpPP, mł. insp. w st. spocz. Marek Górnicki, prezes Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami RP, Andrzej Strejlau, słynny trener i działacz sportowy oraz Dariusz Dziekanowski, legendarny zawodnik. Dobrym duchem całej uroczystości był mł. insp w st. spocz. Andrzej „Pułko” Kuczyński z Biura Komunikacji Społecznej KGP, który po śmierci Andrzeja Struja wymyślił razem z Andrzejem Strejlauem turniej poświęcony Jego pamięci.

Najważniejszymi gośćmi byli jednak najbliżsi zmarłego tragicznie policjanta – żona Anna Struj wraz z córkami, które powitał zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Roman Kuster. Jemu również przypadł honor wypowiedzenia formuły otwarcia turnieju.

Wszyscy zebrani uczcili pamięć Andrzeja Struja minutą ciszy. Mogli też obejrzeć film Jemu poświęcony, który powstał w Biurze Komunikacji Społecznej KGP. Delegacja policjantów z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, w którym służył Andrzej Struj, z wieńcem udała się z Centrum Olimpijskiego na miejsce, gdzie w 2010 r. rozegrały się tragiczne wydarzenia.

– Chciałbym w imieniu komendanta głównego Policji i całej rzeszy tych niebieskich serc serdecznie podziękować – po pierwsze – za organizację tego jakże ważnego dla nas przedsięwzięcia – powiedział nadinsp. Roman Kuster. – Nie można być policjantem na 5 czy 10 procent. Policjantem się jest na 100 procent albo się nim nie jest. Podkomisarz Andrzej Struj był na 100 procent policjantem! W czasie wolnym nie mógł przejść obojętnie obok tego, co zauważył, obok sytuacji, gdzie czyniono zło, i po prostu zareagował. Dzisiaj jesteśmy tu po to, aby pamiętać o Nim, abyśmy czuli Jego obecność wśród nas teraz. Nigdy o Nim nie zapomnimy!

Uroczysta gala stała się również okazją do podziękowania osobom i instytucjom, które wsparły tegoroczny turniej. Z rąk nadinsp. w st. spocz. Władysława Padło i mł. insp. w st. spocz Andrzeja „Pułko” Kuczyńskiego otrzymały pamiątkowe ryngrafy. Na zakończenie części oficjalnej zostały zaprezentowane turniejowe puchary i pierwsza meczowa piłka, którą miniradiowozem dostarczył minipodkomisarz w towarzystwie nieco starszej generał Policji. Zwieńczeniem wieczoru był dynamiczny koncert Agnieszki Chylińskiej, podczas którego artystka rozgrzała publiczność do czerwoności.

Następnie przez trzy dni 92 drużyny z całej Polski i z zagranicy rywalizowały na stołecznych boiskach w halach sportowych o palmę pierwszeństwa. Oprócz krajowych ekip do rywalizacji stanęły także reprezentacje z: Czech, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Dwanaście zespołów kobiecych rywalizowało w jednej kategorii Open. Mężczyźni startowali w dwóch: Open – 59 ekip i 35+, gdzie zmierzyło się 21 drużyn. Decydujące mecze rozegrały się 9 lutego br. w hali Centrum Rekreacyjno-Sportowego m.st. Warszawy w dzielnicy Bielany. Wieczorem odbyła się ceremonia zamknięcia memoriału.

Podczas gali zakończenia XIV Międzynarodowego Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom Andrzeja Struja byli obecni m.in.: nadinsp. Paweł Dzierżak, komendant stołeczny Policji, Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, insp. Mariusz Kudela, zastępca komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, insp. Krzysztof Sowiński, zastępca Dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło, przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Nie mogło oczywiście zabraknąć Andrzeja Strejlaua i Andrzeja „Pułko” Kuczyńskiego.

– Chciałbym przede wszystkim podziękować zawodnikom, którzy stanowią serce tego turnieju i którzy to serce pokazali na parkiecie – powiedział nadinsp. Paweł Dzierżak, reprezentujący komendanta głównego Policji. – Dziękuję za grę w duchu sportowej rywalizacji i za pamięć o naszym koledze, który zginął. Dziękuję też organizatorom, wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu tego turnieju.

Głos zabrali również Grzegorz Pietruczuk i Andrzej Strejlau, którzy podkreślili wagę tego memoriału i jego doniosłe przesłanie.

W turniejowej kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła drużyna KWP w Łodzi, drugie – Reprezentacja Policji Republiki Czeskiej, a trzecie – ekipa z KWP w Poznaniu. Rozdano także nagrody indywidualne. Najlepszą bramkarką została Adrianna Raś z KWP w Poznaniu. Zdobywczyni dziewięciu goli Katarzyna Borowiec z KWP w Łodzi otrzymała statuetkę dla najlepszej strzelczyni turnieju. Najlepszą zawodniczką wybrano Terezę Lebrovą z Republiki Czeskiej.

Wśród panów powyżej 35 lat triumfowała Reprezentacja Polskiej Policji w Piłce Nożnej. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Krajowej Administracji Skarbowej, a na trzecim – zespół Wojsk Obrony Terytorialnej. Najskuteczniejszym bramkarzem w tej kategorii okazał się Marcin Jaskółowski z Reprezentacji Polskiej Policji w Piłce Nożnej, najcelniejszym strzelcem jego kolega z zespołu Mateusz Orzechowski, a najlepszym zawodnikiem – Czesław Gazul z drużyny WOT-u.

W najliczniejszej kategorii OPEN mężczyzn pierwsze miejsce wywalczyła ekipa 16. Dywizji Zmechanizowanej z Olsztyna. Drugie przypadło reprezentacji KWP w Łodzi, a bój o trzecią lokatę wygrała drużyna Marynarki Wojennej. W tej kategorii najlepszym bramkarzem wybrano Patryka Kleczkowskiego z 16. Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie. Hubert Molski z tej samej jednostki został najlepszym strzelcem, a Krystian Robak z KWP w Łodzi najlepszym zawodnikiem memoriału.

Drużyną Fair Play jednogłośnie wybrano piłkarzy z Winnicy na Ukrainie, którzy tak naprawdę powinni startować w kategorii 60+, gdyż tylko mężczyźni w takim wieku mogą bez przeszkód wyjechać z ogarniętego wojną kraju. Zespół złożony z emerytowanych policjantów włożył w grę całe swoje serce, a musiał się mierzyć z zawodnikami niemal dwukrotnie młodszymi. Zarząd Główny NSZZP uhonorował Ukraińców Krzyżem Niepodległości Klasy I z Gwiazdą.

Zawodnikiem Fair Play został Paweł Janiszewski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, który – mimo iż sędzia nie zauważył, że powinien być rzut rożny – sam wskazał, że to po jego podjęciu piłka wypadła za linię.

W przerwach między meczami dziewczęta z grupy Bell Arto Cheerleaders Kozminski University prezentowały pokazy umiejętności. Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod dyrekcją kapelmistrza mł. insp. Janusza Trzepizura zapewniła oprawę muzyczną zarówno inauguracji turnieju, jak i gali finałowej. W imieniu komendanta głównego Policji formułę o zamknięciu turnieju wypowiedział nadinsp. Paweł Dzierżak, komendant stołeczny Policji.Piłkarska rywalizacja odbywała się pod honorowymi patronatami: ministra sportu i turystyki, prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Głównymi organizatorami imprezy były: Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, Komenda Stołeczna Policji, Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Stołeczna Grupa Wojewódzka Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, Region IPA Centralne Biuro Śledcze i Zarząd Główny NSZZP z udziałem: Zarządu Związku Zawodowego Pracowników Policji w Komendzie Głównej Policji, Zarządu Wojewódzkiego NSZZP oraz urzędów dzielnic m.st. Warszawy: Bielany, Praga-Południe, Praga-Północ, Wilanów, Włochy i Wola, gdzie rozgrywano mecze.

Patronem medialnym turnieju była „Gazeta Policyjna”.

Paweł Ostaszewski

 

Hołd dla bohatera

10 lutego br. przypadła czternasta rocznica śmierci podkom. Andrzeja Struja, stołecznego policjanta, który podczas urlopu interweniował wobec dwóch agresywnych młodych mężczyzn.

W sobotę 10 lutego br. o 8.00 rano przed Tablicą Pamięci w gmachu KGP, gdzie są umieszczone tabliczki epitafijne poległych na służbie funkcjonariuszy, wiązankę kwiatów złożył insp. Marek Boroń, p.o. komendant główny Policji. Uroczystość złożenia wieńców odbyła się również przy kapliczce obok przystanku tramwajowego na warszawskiej Woli, gdzie są umieszczone tablice upamiętniające Andrzeja Struja. Wraz z najbliższymi poległego policjanta kwiaty złożyli m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek, p.o. komendant główny Policji insp. Marek Boroń, komendant stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak, przedstawiciele NSZZP oraz dzielnicy Wola, a także liczni przyjaciele i znajomi funkcjonariusza.

Przypomnijmy – Andrzej Struj służbę w Policji zaczął w 1995 r. w KRP Warszawa Ochota, by potem trafić do KSP, gdzie w 2010 r. pracował w Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym. 10 lutego 2010 r. był ostatnim dniem jego urlopu. Gdy wracał z zakupów, zobaczył bandytów, którzy urządzili awanturę na przystanku tramwajowym. Zwrócił im uwagę i wydawało się, że się uspokoili. Gdy później wybili szybę w pojeździe koszem na śmieci, policjant przystąpił do interwencji. Obezwładnił jednego z napastników. Drugi uciekł, by po chwili wrócić i zaatakować funkcjonariusza od tyłu. Pozwoliło to na wyszarpnięcie przez obezwładnionego bandytę spod kurtki noża, którym zaatakował policjanta. Rany okazały się śmiertelne. Andrzej Struj zmarł po przewiezieniu do szpitala. Miał 42 lata. Został pośmiertnie awansowany na pierwszy stopień oficerski oraz odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność i złotą odznaką „Zasłużony Policjant”.

P.OST.

zdj. Paweł Ostaszewski