Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Miednoje – pamięć nie dała się zgładzić

Wiersz przytoczony w artykule zdobył pierwszą lokatę w ogólnopolskim konkursie dla młodzieży ze szkół średnich – uczniów klas o profilu mundurowych pn. „Miednoje – pamięć nie dała się zgładzić”.

Ostatni posterunek

W Miednoje, gdzie wojenną tułaczkę skończyli,

Po latach rodacy ich masowy grób odkryli.

Polskich policjantów wspominamy z szacunkiem,

Ostaszków był ich ostatnim posterunkiem.

 

W poklasztornych celach ich przetrzymywano

I w ciemnych lochach życie odbierano.

W masowych mogiłach spoczywają ich ciała,

Bohaterom z Miednoje pamięć, cześć i chwała!

 

Mordu dokonali oprawcy Stalina

Świat miał nie wiedzieć, że to ich wina.

Policjanci, obrońcy polskiego narodu

Za patriotyzm wrzuceni do wspólnego grobu.

Mundurowi zginęli od strzału w tył głowy,

Świadkiem mordu był tylko las sosnowy.

Nad ich grobem pochyl głowę i wspomnij.

O bohaterskich czynach nigdy nie zapomnij!

Oliwia Łysiak

III LO ZSP nr 1 w Radomsku

Miednoje – pamięć nie dała się zgładzić

Przytoczony wyżej wiersz zdobył pierwszą lokatę w ogólnopolskim konkursie dla młodzieży ze szkół średnich – uczniów klas o profilu mundurowych pn. „Miednoje – pamięć nie dała się zgładzić”. Dodajmy – w dziedzinie literackiej, bo ogółem można było startować w trzech kategoriach. Prostolinijność młodzieżowego przesłania zamknięta w tych czterech prostych zwrotkach o niewyszukanych rymach urzekła jurorów jasnością wypowiedzi. W 16 wersach młoda autorka opowiedziała, tak jak umiała, tragiczną historię policjantów II Rzeczpospolitej, którzy dostali się w 1939 r. do radzieckiej niewoli.

I właśnie o to w konkursie przygotowywanym od lat przez Gabinet Komendanta Głównego Policji chodziło.

W tym roku prace można było nadsyłać od 1 marca do 31 maja. Wyniki zostały ogłoszone pod koniec czerwca br. Konkurs był podzielony na trzy kategorie: literacką, tekstu piosenki i reportażu filmowego. Wśród celów tego twórczego turnieju organizatorzy wymienili: kultywowanie pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej, którymi w największej części byli przedwojenni policjanci, zwłaszcza zaś o tych, którzy spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, oraz zainteresowanie uczniów losami funkcjonariuszy II RP i całej formacji na tle historii Polski i dziejów powszechnych. Aktywizacja młodych ludzi do twórczego wysiłku w dobie łatwego, acz biernego spędzania czasu w mediach i komunikatorach społecznościowych to nie mniej ważny cel inicjatorów konkursu.

Ogółem nadesłano 93 prace, w tym w kategorii literackiej – 66, tekstu piosenki – osiem, a reportażu filmowego – 19. W policyjnym konkursie wzięli udział uczniowie z 49 szkół.

W kategorii literackiej pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Łysiak z III Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku za prezentowany wiersz „Ostatni posterunek”. Jej opiekunem – nauczycielem była Anna Pichit. Drugą lokatę za wiersz „Miednoje 1940” zdobyła Martyna Węgrzyn z Zespołu Szkół w Tyczynie (opiekun – Radosław Kloc). Trzecie miejsce zajęła Wiktoria Borowik z III LO ZSP nr 1 w Radomsku za pracę „Poemat o radomszczańskich policjantach” (opiekun – Anna Pichit).

W tej kategorii przyznano także trzy wyróżnienia za kolejne lokaty. Uhonorowano nimi: zdobywczynię czwartego miejsca Joannę Koper z LO im. Stanisława Kostki Starowieyskiego w Łaszczowie za wiersz „Miednoje!” (opiekun – Robert Tama); Kingę Kątną z III LO ZSP nr 1 w Radomsku za esej „Pamięć jest próbą czasu” (opiekun – Anna Pichit) oraz Natalię Bielecką z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. . ks. Romana Sitki w Mielcu za esej „Miednoje – pamięć nie dała się zgładzić” (opiekun – . insp. Grzegorz Bajda). Natalia uplasowała się na szóstym miejscu. Okazało się, że najmniej nadesłano tekstów piosenek. Pierwsze miejsce w tej kategorii przyznano Nicoli Kowaczyk z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich za piosenkę „Ostatnia służba”. Opiekunem młodej autorki był Wojciech Czafurski. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Załoga z LXXVI LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie za utwór „W Miednoje wciąż pilnują szczęścia” (opiekun – Joanna Falkowska). Trzecie miejsce przypadło Martynie Koczkodaj z Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim za piosenkę „Pamięć” (opiekun – Joanna Godlewska). W tej kategorii z uwagi zarówno na małą liczbę prac, błędy merytoryczne, jak i z powodu przypadków, iż treść utworu była niezgodna z tematem konkursu, nie przyznano wyróżnień.

W trzeciej kategorii, czyli reportażu filmowego, pierwsze miejsce zdobyły Magdalena Ciesielka i Zuzanna Kudas z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu za dokument „...Ostaszków – Kalinin (Twer) – Miednoje, historia policjantów II Rzeczpospolitej...”. Ich opiekunem był Krzysztof Tekiel. Drugie miejsce zajęli Amelia Wilczyńska, Maria Zajfert, Witold Kurek i Jan Gosławski z Liceum Mundurowego Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Działoszynie za reportaż „Miednoje – pamięć nie dała się zgładzić” (opiekun – Erwina Bugajska). Film poświęcony pamięci st. post. Policji Województwa Śląskiego Stanisławowi Ręgowskiemu (takie napisy pojawiają się w czołówce) zyskał trzecią lokatę. Pracowali nad nim wspólnie kadeci: Rozalia Stokwiszewska, Justyna Wolniewicz, Kacper Bryliński i Filip Godlewski z I LO Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Wołominie im. 111. Eskadry Myśliwskiej pod opieką Moniki Piotrowskiej.

W kategorii filmowej wyróżniono prace, które zajęły miejsca od czwartego do szóstego. Wszystkie reportaże, powstałe w różnych częściach Polski, noszą ten sam tytuł „Miednoje – pamięć nie dała się zgładzić”, będący kopią nazwy konkursu. Czwarte miejsce zajęli uczniowie z LXXVI LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Kamil Pochylski-Bania i Oskar Jakubowski (opiekun – Joanna Falkowska). Kolejne wyróżnienie trafiło do Szkoły Technicznej im. Dywizjonu 303 Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chojnicach, której uczennice: Malwina Lemańczyk, Weronika Kalla i Amelia Mezek pracowały nad reportażem pod okiem nauczyciela Dariusza Piekarskiego. Szóste miejsce, również nagrodzone wyróżnieniem, zajęło czworo uczniów Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Tyczynie: Dawid Marczak, Patrycja Wójcik, Karolina Hul i Bartosz Kulikowski, którzy nakręcili film pod opieką Małgorzaty Sochackiej.

Komisja konkursowa, zgodnie z regulaminem, wybrała jedną z prac, która zostanie zaprezentowana podczas rocznicowych obchodów otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Jest nią piosenka pt. „Ostatnia służba” autorstwa Nicoli Kowaczyk z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich. Nekropolię w Miednoje otwarto 2 września 2000 r., ale w związku z napiętą sytuacją międzynarodową, a ostatnio także napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę od lat na tamtejszym Polskim Cmentarzu Wojennym (na zdjęciach powyżej) nie są organizowane jubileuszowe obchody. Zostały one przeniesione pod obelisk „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji w Warszawie (zdjęcie z ubiegłorocznych obchodów), gdzie złożona jest urna z ziemią z cmentarza w Miednoje, i właśnie tu będzie można usłyszeć piosenkę Nicoli Kowaczyk.

Paweł Ostaszewski

zdj. Tomasz Dąbrowski i Paweł Ostaszewski