Handlem ludźmi jest wykorzystywanie seksualne, handel organami, zmuszanie do niewolniczej pracy, żebractwa lub przymusowego małżeństwa, naruszające prawa i godności człowieka. O tym, że problem ten jest aktualny, przypomina Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi obchodzony 18 października już po raz 14.

+

Siedemdziesięcioletnią mieszkankę Tarnowa niepokoił ten sam od kilku dni widok z okna. Był grudzień, podła pogoda, zimno, wiatr, a na ulicy nieopodal kościoła przez wiele godzin siedziała skulona kobieta, a przy niej małe trzy-, czteroletnie dziecko. Tkwili tam od wczesnego popołudnia do późnego wieczora. Od czasu do czasu ludzie wrzucali im jakieś pieniądze do stojącej na ziemi puszki.

+

Policyjne psy służbowe, choć nie noszą munduru, pełnią służbę tak jak policjanci – wraz z opiekunem patrolują ulice, tropią ślady, wykrywają niebezpieczne materiały, znajdują narkotyki, obezwładniają przestępców. Jest ich w Policji ponad 900. Gdy pełnią służbę, mówi się o nich z dumą, że są czworonożnymi policjantami. A jak jest, gdy przestają ją pełnić?

+

Prawidłowo przeprowadzone oględziny miejsca zbrodni, zabezpieczenie śladów, rozpytanie świadków są bardzo ważne, by wykryć sprawcę zbrodni, ale nie mniej ważny jest tzw. policyjny nos, czyli intuicja śledczego. I to właśnie intuicja pomogła ustalić sprawcę zabójstwa właściciela lombardu z Łodzi w ciągu zaledwie kilkunastu godzin.

+

Był rok 1963, upalne lato. Kto mógł, wyjechał na wakacje, kto zaś został w mieście, korzystał z kąpielisk, basenów lub parków. Życie we Wrocławiu toczyło się leniwie. Epidemia czarnej ospy spadła na miasto jak grom z jasnego nieba.

+

Epidemie od zarania dziejów nawiedzały ludzkość. Dezynteria, dżuma, dur plamisty, czerwonka, cholera, czarna ospa, hiszpanka dziesiątkowały populacje nieraz bardziej niż wojny. Z epidemiami walczyli lekarze, ale ważna też była rola służb porządkowych, choć nie zawsze znalazła ona miejsce w kronikarskich zapisach.

+

Dowody na to, że Iwona J. zabiła swoje nowo narodzone dziecko, były oczywiste. Ale przed wydaniem wyroku sąd musiał ocenić, czy było to zabójstwo czy też postać kwalifikowana tego czynu, czyli dzieciobójstwo.

+

14 lat funkcjonowania Centralnego Biura Śledczego KGP i 6 lat Centralnego Biura Śledczego Policji pokazało, że powołanie tej struktury do walki z przestępczością zorganizowaną było słuszne i przyniosło spodziewane efekty.

+

Statystyki pokazują, że kobiety popełniają nieporównywalnie mniej wszystkich przestępstw niż mężczyźni. Do połowy lat 90. XX w. były sprawczyniami około 4 proc. ogólnej liczby przestępstw, przez następne kilkanaście lat 7–8 proc., jednak od kilku lat obserwuje się wzrost liczby przestępstw popełnianych przez kobiety do 10–11 proc. wszystkich czynów, a w przypadku zabójstw nawet do 13 proc. Rośnie także liczba sprawczyń popełniających przestępstwa z użyciem przemocy.

+

Często się zdarza, że w kontaktach z osobą niepełnosprawną nie wiemy, jak się zachować. Jedni wykazują nienaturalną troskliwość, inni onieśmielenie, niektórzy zdziwienie, a nawet zniecierpliwienie.

+

Centrum Szkolenia Policji jest jedyną jednostką szkoleniową Policji, która prowadzi kursy specjalistyczne w zakresie wykrywania i neutralizacji ładunków wybuchowych. Szkolenia takie wymagają używania i detonowania w praktyce materiałów wybuchowych.

+

Samochód ciężarowy wjechał w tłum na terenie centrum handlowego Wola, terrorysta strzelał do ludzi. Strzały, huk, dym, panika, mnóstwo zabitych i rannych.

+

430 tys. sterydów w ampułkach, 100 tysięcy tabletek viagry i 48 maszyn służących do ich produkcji znaleźli policjanci CBŚP w nielegalnej wytwórni farmaceutyków pod Koronowem we wrześniu 2016 roku. Zorganizowana grupa przestępcza podrabiała leki, znacząc produkty sfałszowanymi stemplami czterech międzynarodowych firm farmaceutycznych. Przedstawiciel jednej z nich obecny przy likwidacji wytwórni stwierdził, że była to największa na świecie nielegalna fabryka leków.

+

Polskie społeczeństwo się starzeje. Około 1/3 populacji stanowią osoby, które ukończyły 60. rok życia. W województwie łódzkim jest ich około pół miliona. Tamtejsza policja od lat stara się zapewnić im szczególną ochronę i prowadzi wiele różnorodnych działań na rzecz bezpieczeństwa osób w podeszłym wieku.

+

Policjanci wiedzą, że żadna interwencja nie jest całkowicie bezpieczna. Potwierdzają to statystyki – każdego dnia dochodzi średnio do 5–6 czynnych napaści na funkcjonariusza. Liczba ta od kilku lat nieznacznie rośnie. W ubiegłym roku doszło do 2122 przypadków czynnych napaści na policjanta.

+

Nie wszystkie działania można ujawnić, o wielu wspomnieć można jedynie w sposób ogólny. Zaczęło się w styczniu 1999 roku, kiedy to kierujący tzw. pchaczem barek „Łoś” dokonał w okolicy progu wodnego Dąbie na Wiśle pod Krakowem makabrycznego odkrycia – w elementy silnika wkręcił się wielki płat skóry. Początkowo sądził, że to skóra zwierzęca, ale po wyciągnięciu z wody zobaczył na krawędzi skóry ludzkie ucho...

+

Od chwili powstania Wydziału Operacji Pościgowych w CBŚ, czyli od 2011 roku, policyjni łowcy cieni zatrzymali już 270 ukrywających się niebezpiecznych przestępców.

+

Około pół miliarda osób na całym świecie pada rocznie ofiarą różnego rodzaju przestępstw popełnianych za pomocą internetu. Ta liczba rośnie, ponieważ coraz więcej dziedzin działalności człowieka przenosi się do cyberprzestrzeni, a w ślad za tym podążają przestępcy.

+

Pracowali nad tą sprawą ponad cztery lata. Efektem jest kilkadziesiąt tomów akt i 51 osób podejrzanych, którym postawiono w sumie ponad 600 zarzutów. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Katowicach w październiku 2017 r.

+

Już po raz czwarty pod egidą Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji odbyły się manewry zgrywające dla grup poszukiwawczo-ratowniczych, które współpracują z Policją.

+

Handel ludźmi, nazywany współczesnym niewolnictwem, jest według danych ONZ trzecim pod względem dochodów (po handlu bronią i narkotykami) nielegalnym biznesem i przynosi przestępcom zyski w wysokości 32 miliardów rocznie.

+

Nie ma Sandomierza bez ojca Mateusza, komendanta Możejki, aspiranta Nocula czy sierż. Gibalskiego. Stali się postaciami tak związanymi z miastem, że aż prawie rzeczywistymi. Ale prawdziwe życie Sandomierza znacznie odbiega od serialowego.

+

Sprawcę podłożenia bomby we wrocławskim autobusie namierzono i zatrzymano w ciągu pięciu dni od zdarzenia. Na ten sukces pracowało w sumie 1750 policjantów, z czego prawie 1300 z różnych służb operacyjnych kilku jednostek Policji.

+

Na forach internetowych (m.in. http://www.forum.narkotyki.pl/, http://polemi.co.uk/) można znaleźć wstrząsające relacje osób, które opowiedziały, jak się czuły po zażyciu dopalaczy. Te relacje działają na wyobraźnię o wiele mocniej niż wszystkie opisy i pogadanki o szkodliwości działania tej substancji. Przytaczamy kilka z nich.

+

Wybierz Strony