Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Bezpieczne wakacje w stolicy

Wydawać by się mogło, że wakacje to okres, kiedy policjanci ruchu drogowego zwłaszcza w dużych miastach mają znacznie mniej pracy. Ruch na ulicach jest mniejszy, bo część mieszkańców wyrusza na wczasy, nie pracują szkoły, dzieciaki wyjeżdżają na kolonie.

Mniej pracy?

– Czy w okresie wakacji macie mniej pracy niż w pozostałe miesiące? – pytam naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Dariusza Ejsmonta.

– Tylko pozornie. Wprawdzie ruch w mieście jest nieco mniejszy, ale za to są inne problemy, jak choćby zwiększony ruch na trasach wylotowych w weekendy i tzw. wyjazdy i powroty, co wymaga od nas zwiększonej kontroli. Na przykład w okresie długiego sierpniowego weekendu na trasy wyjechało więcej niż zwykle patroli ruchu drogowego w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami, które są doskonałym narzędziem w walce z piratami drogowymi. W wakacje, tak jak i przez cały rok, musimy utrzymać płynność ruchu i dbać o bezpieczeństwo jego uczestników. A jest to przecież okres, kiedy policjanci też biorą urlopy, zwłaszcza ci, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. Wydział Ruchu Drogowego KSP (WRD KSP) liczy około 600 funkcjonariuszy. W okresie wakacyjnym na urlopach jest rotacyjnie około 20 proc. z nich, więc ci, którzy pracują, mają więcej obowiązków – mówi mł. insp. Dariusz Ejsmont.

W okresie wakacji do zadań służbowych warszawskiej drogówki dochodzą również kontrole autokarów przewożących dzieci na kolonie. WRD przeprowadza je wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego na wniosek organizatorów albo rodziców dzieci. Przed laty były to wnioski sporadyczne, obecnie jest ich bardzo dużo, więc żeby zainteresowani nie musieli zgłaszać zapotrzebowania do dyżurnego WRD, na stronie internetowej wydziału jest zamieszczony grafik informujący, w jakich godzinach policjanci będą przeprowadzać kontrole na warszawskim Torwarze. Tam przed odjazdem autokaru sprawdza się stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców.

Naczelnik Ejsmont ocenia, że dzięki tym kontrolom liczba nieprawidłowości w ciągu lat systematycznie się zmniejszała, a dziś jest wręcz znikoma.

Jak w ciągu całego roku, tak i w wakacje w stolicy odbywa się wiele imprez masowych, a także różne zgromadzenia czy manifestacje, które są zabezpieczane przez policjantów, także policjantów drogówki. Ruch drogowy bywa czasowo zamykany na jednych odcinkach, a zastępczo puszczany na innych, trzeba wyznaczać trasy, kierować ruchem itp.

„Lato w mieście”

Wspólnie ze Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy policjanci drogówki uczestniczą w akcji „Lato w mieście”. Nie ma zajęć szkolnych i dzieci jest w Warszawie mniej, ale też mają więcej wolnego czasu, częściej przebywają na ulicach, korzystają ze środków komunikacji miejskiej, jeżdżą na rowerach, cieszą się różnymi atrakcjami. A zatem w stopniu wcale nie mniejszym jak w okresie roku szkolnego trzeba dbać o ich bezpieczeństwo.

To zadanie 10-osobowej Sekcji Profilaktyki Społecznej WRD KSP. Przed rozpoczęciem wakacji policjanci wykorzystują wszystkie media, telewizję, prasę, media społecznościowe do rozmów na temat bezpiecznych wakacji. A potem przez całe lato uczestniczą w różnych festynach i piknikach, by propagować zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– W wakacje kontynuujemy wiele tych działań, które prowadzimy w ciągu całego roku, tylko musimy to robić nieco inaczej, uczestniczą w nich mniejsze grupy niż w okresie roku szkolnego. Odwiedzamy placówki, kolonie, półkolonie, ośrodki dzielnicowe, miasteczko ruchu drogowego, w których dzieci spędzają czas. Tematyka spotkań jest dostosowana do wieku, z młodzieżą w wieku 10–14 lat rozmawiamy o przepisach dotyczących poruszania się rowerami czy hulajnogami, z młodszymi dziećmi o podstawowych zasadach, takich jak bezpieczne poruszanie się po ulicy, przechodzenie przez jezdnię itp. – mówi podkom. Marcin Sulik.

Spotkania z dziećmi w ramach akcji „Lato w mieście” są organizowane także wspólnie przez Sekcję Profilaktyki Społecznej WRD KSP i dzielnicowe delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Wspólnie ze Strażą Miejską policjanci prowadzą zajęcia w miasteczku ruchu drogowego i egzaminy na kartę rowerową.

Wiele letnich spotkań jest poświęconych seniorom. Ze statystyk wynika, że wśród poszkodowanych w ruchu drogowym znaczącą liczbę stanowią osoby 60+. Dlatego warto im przypominać, że wiek wpływa niekorzystnie na percepcję, na szybkość reakcji, a zatem jako użytkownicy dróg muszą być znacznie bardziej ostrożni.

Media społecznościowe

Policjanci sekcji profilaktyki bardzo dużą wagę przykładają do propagowania zasad bezpieczeństwa przez media, zwłaszcza społecznościowe. W tych ostatnich temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest stale obecny od stycznia tego roku. Policjanci na Tik Toku, Instagramie, YouTubie, Facebooku zamieszczają różne krótkie relacje i filmiki, w których w przystępny sposób wyjaśniają przepisy, pokazują, jak w konkretnej sytuacji powinni zachować się pieszy, rowerzysta czy kierowca. Te artykuły i filmy cieszą się wielką popularnością, w ciągu pół roku miały w sumie 6 mln wyświetleń.

– Media społecznościowe dają nam ogromną rzeszę odbiorów, do jakiej nie dotarlibyśmy ze spotkaniami i pogadankami. Dla przykładu film o tym, kto ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym – kierowca samochodu czy rowerzysta, miał na fb 800 tys. wyświetleń i 1300 komentarzy internautów. Wszelkie komentarze i uwagi, nawet krytyczne, są dla nas podpowiedzią, kopalnią pomysłów, inspirują nas do kolejnych tego typu filmików – mówi podkom. Marcin Sulik.

Przyznaje jednak, że treści przekazywane bezpośrednio, czyli tak zwane face to face – choć mają mniejszy zasięg – to lepiej docierają do odbiorcy. Dlatego nie zaniedbują też bezpośrednich spotkań – w ciągu ostatniego półrocza odbyli ich ponad 3 tys. Uczestniczyło w nich prawie 40 tys. osób, w tym ok. 700 spotkań i prawie 5 tys. uczestników w okresie wakacji.

W lipcu i w sierpniu w Warszawie miały miejsce 134 wypadki drogowe (w 2022 r. – 154), w których rannych zostało rannych 146 osób (w 2022 r. – 171), a 4 osoby (w 2022 r. – 8 osób) poniosły śmierć. Wśród ofiar śmiertelnych nie było dzieci. Można więc uznać, że w Warszawie były to dość bezpieczne wakacje.

ELŻBIETA SITEK

zdj. Sekcja Profilaktyki Społecznej WRD KSP