Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Turniej Struja 2025

Aktualny numer

  • Historia
    Policyjne kalendarium
    : „Mając na względzie dobro policjantów, a przede wszystkim ich zdrowie, p. komendant główny zarządził w związku z wielkimi mrozami […] zakupienie, ustawienie i opalanie z funduszów policyjnych w większych miastach koszów z koksem w miejscach, w których pełnią służbę policjanci na posterunkach stałych”. Przy okazji pomyślano o ludności cywilnej: „Z koszów tych korzystać będzie mogła także miejscowa ludność”.
  • Policjanci ratują
    Pomagamy i chronimy
    Nierzadko z narażeniem własnego zdrowia i życia, czasem po służbie, ale zawsze pod presją czasu – funkcjonariusze Policji co dzień pomagają i chronią również tę najważniejszą z wartości, jaką jest ludzkie życie. Oto tylko część takich właśnie interwencji, które polscy policjanci skutecznie przeprowadzili od połowy listopada do połowy grudnia 2024 r.
  • Tylko służba
    Nie markujemy działań
    Współpraca policjantów ze środowiskami lokalnymi jest niezwykle istotna dla działań formacji. Można to porównać z doskonale zsynchronizowanym mechanizmem, w którym połączone koła zębate, mimo że obracają się w różnym tempie, generują siłę napędową do osiągnięcia wspólnego celu. Policja, zazębiona w lokalnym społeczeństwie i instytucjach tam działających, współtworzy system pracujący na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
  • Kraj
    Pamięć zobowiązuje, pamięć uczy i przestrzega.
    Czyli edukacja retrospektywna w Policji. „Uczymy historii. To nie jest to samo, co uczenie pamięci. Historia to znajomość faktów, pamięć to ich świadomość, właśnie tak potrzebna dziś. Historia nie tworzy traumy, natomiast pamięć – może. Pamięć jest kluczem dla dzisiejszego świata i projektowania przyszłego. A tymczasem nadal uczymy tylko historii, a nie pamięci. Nasze programy edukacji muszą ulec zmianie. Muszą. Gdyż pamięć nie jest kwestią kultury. Jest kwestią tożsamości (…)”.
  • Technika i sprzęt
    O zagrożeniach w sieci
    Słabe hasła, niebezpieczne linki, wyciek danych. Ciężko wyobrazić sobie życie bez internetu. Coraz częściej poruszamy się w cyberprzestrzeni i to nie tylko w czasie wolnym, lecz także w pracy, szkole, gdy chcemy lub gdy musimy z uwagi na zadania, jakie wykonujemy. Czy na pewno wiemy, jak poruszać się bezpiecznie w cyberświecie?
  • Kraj
    80-lecie wyzwolenia Auschwitz
    Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau zgromadziły już tylko 56 Ocalałych świadków historii, przywódców ponad 50 państw oraz przedstawicieli międzynarodowych instytucji, organizacji społecznych i religijnych. Tegoroczne obchody rocznicowe były śledzone przez miliony ludzi na całym świecie. Nad bezpieczeństwem gości czuwały praktycznie wszystkie polskie formacje mundurowe.

Archiwum