Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

#SOFEAST

Od 24 do 25 maja br. w Warszawie na stadionie PGE Narodowy trwała V edycja Konferencji Defence24 Day – European Defence Days poświęcona bezpieczeństwu i obronności.

Towarzyszyły jej ćwiczenia zgrywające w terenie zurbanizowanym, w których uczestniczyli policjanci z CPKP „BOA”, policyjni lotnicy wraz z dwoma śmigłowcami: Black Hawkiem i Bellem-407GXi oraz służby medyczne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Wojskowego Instytutu Medycznego. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Stadion to rejon, gdzie często w stolicy odbywają się imprezy masowe, także o charakterze międzynarodowym. Zgodnie ze scenariuszem podczas pierwszego dnia konferencji policyjna ekipa śledcza trafiła na ślad groźnej grupy, która z dużym prawdopodobieństwem planowała przeprowadzenie zamachu terrorystycznego. Natychmiast uruchomiano wszystkie niezbędne procedury. Cel był jeden – jak najszybciej ustalić i zatrzymać wszystkich terrorystów, a tym samym – udaremnić atak.

POLICYJNE ŚMIGŁOWCE W AKCJI

Do przeprowadzenia akcji zatrzymania i unieszkodliwienia przestępców zostali wyznaczeni policyjni specjalsi z CPKP „BOA” oraz policyjni lotnicy. Z bazy lotnictwa Policji wystartował śmigłowiec Bell-407GXi. Zadaniem załogi było namierzenie samochodu poruszającego się ulicami miasta, w którym znajdowali się niebezpieczni przestępcy. Równocześnie do podjęcia działań szykowali się policyjni kontrterroryści oraz lotnicy, którzy mieli pilotować drugi śmigłowiec – S-70i Black Hawk. Po namierzeniu przez załogę Bella w okolicach PGE Narodowy pojazdu, którym poruszali się podejrzewani, specjalsi wraz z psem bojowym byli gotowi do podjęcia działań. – Podobnie jak kontrterroryści, my także pracujemy w systemie dyżurów – w każdej chwili jesteśmy w stanie podjąć działania – mówi naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP insp. pil. Robert Sitek.

– W tym przypadku postanowiliśmy użyć śmigłowca, którego możliwości techniczne pozwalają na realizację wielu zadań operacyjnych. Black Hawki to maszyny wielozadaniowe o dużym zapasie mocy i znacznej prędkości przelotowej, które mogą pomieścić do 13 podróżnych. Pozwalają nie tylko szybko dotrzeć na miejsce prowadzonych działań, desantować funkcjonariuszy, ale także sprawnie i bezpiecznie ich ewakuować, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

DZIAŁANIA KONTRTERRORYSTYCZNE W MIEŚCIE

Kilka minut po starcie policyjny Black Hawk dotarł na błonia stadionu. Na miejsce dojechał też zespół bojowy poruszający się samochodami oraz TUR-em – lekkim transporterem opancerzonym. Zarówno w śmigłowcu, jak i w jednym z aut wraz ze swoimi przewodnikami były psy bojowe.

Od tego momentu wszystko działo się błyskawicznie. Ze śmigłowca zawieszonego na wysokości 20–30 metrów desantowała się z wykorzystaniem tzw. lin osobistych grupa kontrterrorystów wraz z psem bojowym. Podczas próby zatrzymania terrorystów doszło do wymiany ognia między grupą przestępczą a funkcjonariuszami. Jednego ze sprawców obezwładnił pies bojowy, dwaj pozostali zostali zatrzymani przez policyjnych specjalsów. Ciężko rannych zostało dwóch przestępców oraz przypadkowa osoba udająca się na stadion. Centrum Powiadomienia Ratunkowego skierowało w miejsce akcji śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz karetki pogotowia. Pierwszej pomocy przedmedycznej udzielili rannym policyjni kontrterroryści, którzy następnie przekazali ich ratownikom medycznym pogotowia. Ci przetransportowali rannych do Szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie.

ZGRANIE SŁUŻB TO PODSTAWA

– Ćwiczenie to pozwoliło nam na sprawdzenie zgrania służb policyjnych i medycznych w sytuacji możliwego wystąpienia ataku terrorystycznego w dużej aglomeracji miejskiej – mówi nadinsp. Dariusz Zięba, dowódca CPKP „BOA” i dodaje: – W tak dużym mieście jak Warszawa w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego kluczowe stają się m.in.: dobre i szybkie rozpoznanie terenu, sprawne dotarcie na miejsce prowadzonych działań i bieżące monitorowanie sytuacji. Wykorzystanie najnowocześniejszego sprzętu, w tym m.in. TUR-a oraz policyjnych śmigłowców, decyduje o szybkim i skutecznym zakończeniu takich operacji. Czas odgrywa w nich olbrzymią rolę, a skoordynowane działania zaangażowanych służb decydują o bezpieczeństwie nas wszystkich.

Agnieszka Włodarska

/oprac. AKK

zdj. Jacek Herok