Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Bezpieczne wakacje

Jak co roku, także i w tym, Policja pamięta o najmłodszych z okazji Dnia Dziecka. Z tej wyjątkowej okazji odbyły się pikniki, w których – oprócz innych formacji mundurowych – brała udział także Policja. 1 czerwca na dzieci czekały atrakcje w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, a 3 czerwca w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Para prezydencka gościła w ogrodach Pałacu Prezydenckiego dzieci z całej Polski. Prezydent Andrzej Duda wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę trzem młodym bohaterom, a pozostałym przypomniał o zasadach bezpiecznego wypoczywania. Antoni, Mikołaj i Piotr wykazali się odwagą, niosąc pomoc.

Z PARĄ PREZYDENCKĄ

– To bardzo ważne, by niosąc pomoc, zawsze mierzyć siły na zamiary, czyli starać się ocenić, na ile jesteście w stanie pomóc sami, a kiedy potrzebujemy pomocy. Oceniajmy, na ile ta próba udzielenia pomocy będzie skuteczna i nie sprowadzi zagrożenia też na nas samych – podkreślił Andrzej Duda.

W trakcie pikniku najmłodsi mieli okazję odwiedzić wiele ciekawych stoisk, m.in. Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej czy Państwowej Straży Pożarnej. Na stoisku policyjnym Gabinetu Komendanta Głównego Policji oraz Biura Komunikacji Społecznej KGP przygotowano dla dzieci konkursy, komiksy, kolorowanki, balony i pluszowe zabawki. Opiekunowie dzieci zainteresowali się dostępnymi numerami „Gazety Policyjnej”, w których każdy znalazł coś dla siebie. I młodsi, i starsi mogli usiąść na motocyklu oraz wejść do środka radiowozu w nowym oznakowaniu. Najwięcej zachwytów wzbudziły jednak trzy psy policyjne. Nama, Racuch i Reda skradły serca dzieci, które chętnie je głaskały, przytulały i bawiły. Na pikniku nie zabrakło maskotek policyjnych – Łosia i Zebry, z którymi dzieci chętnie zbijały piątkę i pozowały do zdjęć. Całość uzupełnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

OGRÓD PEŁEN PRZYGÓD

3 czerwca, o godz. 10:00 w ogrodach KPRM licznie zgromadzonych gości przywitali zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Andrzej Klarkowski oraz dyrektor generalny w KPRM Anna Nałęcz.Ci, którzy byli najbardziej spragnieni przygód, kierowali się w stronę stoisk i ekspozycji oraz brali udział w warsztatach tematycznych. Centralnym punktem była jednak scena w sercu ogrodów.

Pierwszym wydarzeniem, które odbyło się w jej sąsiedztwie, był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Można było obejrzeć też m.in. występy zespołów muzycznych, pokazy iluzjonistów, spektakle teatralne czy taniec z udziałem publiczności. Tuż po południu w ogrodach pojawił się także Premier RP Mateusz Morawiecki, który wrócił z wizyty w Kanadzie. Policja mogła pochwalić się jednym z największych stoisk wśród wszystkich służb mundurowych. Zostało przygotowane przez Gabinet Komendanta Głównego Policji, Biuro Komunikacji Społecznej, Biuro Prewencji oraz Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Bezustannie oblegane były nowoczesne motocykle i radiowóz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Policjanci WRD zorganizowali także rowerowe miasteczko ruchu drogowego. Jednym z przedmiotów budzących największe zainteresowanie była tajemnicza walizka technika kryminalistyki z KSP. Nieco starsze dzieci chętnie brały udział w konkursach i testach prowadzonych z wykorzystaniem tabletów. Dorośli w tym czasie sięgali po aktualne oraz archiwalne wydania „Gazety Policyjnej”.

Teren parku patrolowali sierż. Łoś z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie oraz kom. Zebra z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. Radomiu. Obie maskotki ze swoich obowiązków służbowych, do których należały pozowanie do zdjęć i wymiana uścisków, wywiązywały się wzorowo.

Katarzyna Chrzanowska, Tomasz Dąbrowski / oprac. AKK

zdj. Tomasz Dąbrowski, Krystian Kłeczek