Finał zawodów obejmował cztery konkurencje. Na zwycięzców każdej z nich czekały puchary, cenne nagrody finansowe i rzeczowe. Ich fundatorami byli: Minister Spraw Wewnętrznych, Komendant Główny Policji, Marszałek Województwa Śląskiego, Szkoła Policji w Katowicach, starostowie i prezydenci miast województwa śląskiego, zarząd Śląskiej Sekcji IPA oraz wydawnictwo Wolters Kluwers.
ANALIZA DOKUMENTU
W pierwszej konkurencji dzielnicowi musieli dokonać analizy meldunku informacyjnego.
- Ich zadaniem było sprawdzenie, czy jest on dobrze wypełniony, znaleźć błędy i wykazać braki – powiedział sędzia podkom. Michał Zielonka.
We wszystkich konkurencjach liczył się nie tylko uzyskany wynik, ale także czas ich ukończenia, gdyż w przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów, on decydował o kolejności. Tę konkurencję wygrał sierż. sztab. Szymon Brzdąkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
STRZELANIE
Druga konkurencja polegała na oddaniu 12 strzałów do tarczy oddalonej o 15 metrów. St. sierż. Michał Górny reprezentujący KWP w Katowicach, gdy zobaczył, że uzyskał 60 pkt, kręcił niezadowolony głową.
- Jak na mnie, to bardzo słaby wynik – powiedział Górny. – Zazwyczaj strzelam około 74. Zjadł mnie stres.
Inni denerwowali się chyba bardziej, bo Górny wygrał strzelanie.
SYMULACJA – PRZYJĘCIE INTERESANTA
W tej zainscenizowanej konkurencji dzielnicowi przyjmowali mężczyznę, któremu sąsiad na parkingu zamalował farbą wszystkie okna w samochodzie dostawczym.
- Sam nie mogłem zmyć tej farby, musiałem lawetą odholować samochód do myjni, nie wykonałem kursu z zamówioną dostawą, same straty, panie dzielnicowy – mówił zdenerwowany interesant, w którego rolę na zmianę wcielali się policjanci ze Szkoły Policji w Katowicach.
Najwyżej w tej konkurencji sędziowie ocenili asp. sztab. Rafała Lidaka z KWP w Szczecinie.
TEST WIEDZY
Przed ostatnią konkurencją – testem wiedzy policyjnej – było wiadomo, że w walce o indywidualne zwycięstwo pozostali st. sierż. Michał Górny i ustępujący mu zaledwie o 2 pkt sierż. Paweł Kleszcz. Jednak nie oni najlepiej odpowiedzieli na 80 pytań, a obaj dzielnicowi reprezentujący KWP w Krakowie: sierż. sztab. Jacek Polakiewicz i mł. asp. Dariusz Jakubowski. Kleszcz był szósty, Górny dziesiąty i te zdobyte 4 punkty więcej dały Kleszczowi ostateczne zwycięstwo.
NAGRODA NIESPODZIANKA
- W Policji jestem nieco ponad trzy lata i nie spodziewałem się, że mogę wygrać – powiedział sierż. Paweł Kleszcz. – Dopiero nabieram doświadczenia, a już otwierają się przede mną perspektywy, o których nawet nie myślałem.
Na najlepszych czekała niespodzianka, którą przygotował Komendant Główny Policji gen. insp. dr Marek Działoszyński.
- Laureaci ogólnopolskich konkursów wiedzy policyjnej i sprawności, którzy zajęli miejsca od pierwszego do trzeciego, mają prawo starać się o przyjęcie do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie poza standardowym kluczem – oznajmił szef Policji podczas ceremonii wręczania nagród. – Raporty proszę składać bezpośrednio do mnie.
- Dla mnie ze wszystkich otrzymanych tu nagród najcenniejszą jest możliwość rozwoju kariery zawodowej – powiedział st. sierż. Michał Górny, a koledzy zgodzili się z nim.
ANDRZEJ CHYLIŃSKI
zdj. autor
Klasyfikacja indywidualna
1. sierż. Paweł Kleszcz, KWP w Opolu – 122 pkt
2. st. sierż. Michał Górny, KWP w Katowicach – 120 pkt
3. sierż. sztab. Szymon Brzdąkiewicz, KWP w Olsztynie – 110 pkt
Klasyfikacja drużynowa
1. KWP w Katowicach: asp. Tomasz Pleban, st. sierż. Michał Górny – 203 pkt
2. KWP w Olsztynie: asp. Tomasz Zawalich, sierż. sztab. Szymon Brzdąkiewicz – 192 pkt
3. KWP w Opolu: sierż. Paweł Kleszcz, st. sierż. Martin Meryk – 191 pkt