Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Bieg Załogi i Nóż Komandosa (nr 116/11.2014)

2 października br. odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XI Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi.

BIEG ZAŁOGI

2 października br. odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XI Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi, zorganizowane przez KWP w Katowicach, przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Łazach oraz Nadleśnictwa Siewierz. W zawodach przeprowadzonych na duktach leśnych w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi w Hutkach-Kankach uczestniczyło 365 biegaczy.

Oprócz policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb startowali także uczniowie szkól ponadgimnazjalnych o profilach mundurowych oraz zawodnicy w klasyfikacji otwartej.

Nadrzędnym celem zawodów było uczczenie pamięci sierż. Grzegorza Załogi, policjanta KPP w Będzinie, który w 2003 r. został śmiertelnie postrzelony podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Rywalizacja przebiegała na dystansach: 3,6 km dla młodzieży, 7,2 km dla kobiet i 10,8 km dla mężczyzn. W otwarciu uczestniczył ojciec zabitego policjanta Henryk Załoga.

W kategorii służb mundurowych pierwsze miejsca zdobyli: Maciej Wojciechowski z WSPol. w Szczytnie w kategorii mężczyzn do 40. roku życia, Adam Thiel z KPP w Lęborku wśród mężczyzn powyżej 40 lat i Anna Wojtulewicz z KMP w Białymstoku. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zdobyła WSPol. w Szczytnie. W kategorii klas mundurowych drużynowo pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie. Indywidualnie w grupie młodzieży pierwszy był Kamil Kuck z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Szczytnie. Najszybszą uczennicą okazała się Karolina Bednarczyk z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie.

PAWEŁ KOMENDA
zdj. T. Kubicki

NOŻ KOMANDOSA

3 października 2014 r, w Kokotku pod Lublińcem odbył się XVIII Bieg o Nóż Komandosa, czyli Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Biegach Przełajowych. W zawodach uczestniczyło ponad 700 biegaczy z wszystkich formacji mundurowych.

Mężczyźni rywalizowali na dystansie 10 km, natomiast kobiety na dystansie 5 km. W tych zawodach wszyscy startujący biegną w mundurach i wysokich butach służbowych. W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyła, zdobywając tytuł mistrzyni Polski służb mundurowych, sierż. Anna Wojtulewicz z KMP w Białymstoku, a sierż. Anna Ficner z KPP w Złotoryi zajęła trzecie miejsce. Drugie miejsce wywalczyła Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów. W kategorii mężczyzn Reprezentacja Komendanta Głównego Policji w Lekkoatletyce zdobyła tytuł wicemistrzów Polski, wyprzedzając m.in. reprezentacje: drużyn jednostek wojskowych, z Jednostką Wojskową Komandosów na czele, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, BORSłużby Więziennej.

W klasyfikacji indywidualnej: 5. był st. post. Jakub Burghard z KP w Krynicy-Zdroju, 6. post. Mateusz Kazek z KPP w Brzesku, a 7. podinsp. Maciej Wojciechowski z WSPol. w Szczytnie. Po heroicznej walce nasi zawodnicy musieli uznać wyższość żołnierzy z Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego, w barwach którego biegł m.in. szer. Tomasz Grycko, który również wygrał zawody indywidualnie, a jest on jako reprezentant Polski wicemistrzem świata w biegach górskich. Najszybszym policjantem okazał się Jakub Burghard, który z rąk insp. Jacka Tomczaka, zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Opolu, odebrał okazały puchar ufundowany przez opolską komendant wojewódzką Policji insp. Irenę Doroszkiewicz.