Strona używa plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Święto ponad 24 tysięcy pracowników Policji

Po raz pierwszy 17 lutego 2024 r. obchodzono Dzień Służby Cywilnej przypadający w rocznicę uchwalenia przez Sejm II RP ustawy o państwowej służbie cywilnej. Wcześniej święto było połączone z obchodami Narodowego Dnia Niepodległości.

– To wyjątkowy dzień dla wszystkich tych, którzy pracują na rzecz społeczeństwa i dobra publicznego. W polskiej Policji zatrudnionych jest ponad 24 tys. pracowników cywilnych. Mimo że nie noszą munduru, są nieodłączną częścią naszej formacji. Realizowane przez nich zadania przyczyniają się do rozwoju Policji i budowania lepszej przyszłości dla wszystkich obywateli naszego kraju – zwrócił się do pracowników Policji insp. Marek Boroń, p.o. komendant główny Policji.

Wyróżnienia i podziękowania

Podczas uroczystej zbiórki komendant w obecności swoich zastępców, kadry kierowniczej i zaproszonych gości wręczył odznaczenia i wyróżnienia pracownikom Policji. Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczono 79 osób medalem złotym „Za Długoletnią Służbę”, 144 osoby medalem srebrnym „Za Długoletnią Służbę” i 107 osób medalem brązowym „Za Długoletnią Służbę”. Decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji medalem złotym „Za Zasługi dla Policji” wyróżniono 26 osób, srebrnym medalem „Za Zasługi dla Policji” 20 osób, brązowym medalem „Za Zasługi dla Policji” odznaczono 41 osób.

– Wasz profesjonalizm, wiedza i skuteczność w działaniu są inspiracją dla wielu osób i zasługują na słowa szczególnego uznania – mówił komendant, zwracając się nie tylko do wyróżnionych w tym dniu, ale także do wszystkich pracowników Policji, dziękując za ich codzienną pracę.

Historii nigdy dość

W okresie międzywojennym państwowa służba cywilna była kojarzona z profesją o wysokim prestiżu społecznym. A samą ustawę o SC uznawało się za najlepszy i niezrównany model polskiego prawa urzędniczego. Miała wówczas zapewnić skuteczną realizację polityki odradzającego się państwa w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Moralny charakter służby cywilnej przejawiał się i w tym, że obowiązek urzędnika nie ograniczał się tylko do wykonywania określonej pracy, ale oddawał on cały swój czas i swoją osobę do dyspozycji państwa w razie takiej potrzeby. A płaca urzędnicza nie miała charakteru wynagrodzenia za pracę, lecz miała zapewnić utrzymanie urzędnikowi i jego rodzinie.

Dziś korpus służby cywilnej jest instytucją umocowaną konstytucyjnie (art. 153 Konstytucji RP). Jest to wyodrębniony zespół ludzi zatrudnionych w celu realizacji określonych w prawie zadań, kierujących się określonym systemem norm, wartości i procedur, mających za zadanie służyć społeczeństwu oraz utrzymywać istotne funkcje państwa. Nieodłącznym elementem służby cywilnej jest misja służby publicznej, oparta na takich standardach, jak: wierność konstytucji, neutralność polityczna, bezstronność, lojalność wobec przełożonych, stabilność zatrudnienia, rzetelność i profesjonalizm, równość szans, równość dostępu i konkurencyjność przy rekrutacji do służby, zarządzanie z udziałem samych zainteresowanych i w interesie obywateli.

Przypominanie dawnych ustawowych intencji i panującego niegdyś prestiżu służby cywilnej oraz powrót do nich być może pozwolą również na docenianie pracowników Policji w ich codziennej służbie.

Izabela Pajdała

zdj. Grzegorz Utnik