Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Dzień Weterana

Tegoroczne centralne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa odbyły się 27 maja w Nowym Dworze Mazowieckim. Podczas ceremonii za udział w misji na terenie Kosowa zostało odznaczonych trzech policjantów.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to święto, które w Polsce w mundurowym kalendarzu funkcjonuje dopiero od 11 lat. Przypada 29 maja, gdy jest również obchodzony Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, który ma historię dłuższą ledwie o 10 lat. Upamiętnia on pierwszą misję pod auspicjami Narodów Zjednoczonych – UNTSO powołaną 29 maja 1948 r. do nadzorowania w Palestynie rozejmu w wojnie izraelsko-arabskiej. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r. rozszerzył święto na uczestników misji, które odbywają się także w ramach innych mandatów.

W centralnych uroczystościach w Nowym Dworze Mazowieckim uczestniczyli m.in.: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki, a naszą formację reprezentował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, które skupia uczestników misji podległych resortowi spraw wewnętrznych.

Podczas ceremonii trzech policjantów zostało wyróżnionych Odznaką Honorową „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”. Wszyscy zostali odznaczeni przez wiceministra Bartosza Grodeckiego za udział w misjach na terenie Kosowa. Byli to: nadkom. Krzysztof  Kawa, nadkom. Wojciech Kur i asp. szt. Bogusław Szymkiewicz.

Nadkom. Krzysztof Kawa z OPP w Łodzi w Policji służy od 1998 r. Był już pięć razy w Kosowie: dwukrotnie pod flagą ONZ, a ostatnie trzy wyjazdy odbyły się z mandatu UE. Dwa razy był zastępcą dowódcy Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie. Nadkom. Wojciech Kur z Policją związał się w 1996 r. Jest dowódcą kompanii w Szkole Policji w Pile. Trzy razy służył jako funkcjonariusz UNMIK i raz w misji EULEX. Na jednym z wyjazdów powierzono mu stanowisko dowódcy drużyny. Asp. szt. Bogusław Szymkiewicz jest dyżurnym Zespołu Organizacji Służby OPP w Olsztynie. W szeregi Policji wstąpił w 1992 r. Ma status weterana poszkodowanego. Dwukrotnie służył w Kosowie na stanowisku policjanta i raz jako dowódca drużyny, realizując mandaty zarówno ONZ, jak i UE. W sierpniu 2006 r. podczas alarmu bojowego w JSPP policjant, wybiegając na miejsce zbiórki, skręcił staw kolanowy, co stało się podstawą do późniejszego przyznania statusu weterana poszkodowanego.

W miejscowym kościele pw. św. Michała Archanioła z okazji święta odprawiono Eucharystię pod przewodnictwem ordynariusza polowego Wojska Polskiego bp. Wiesława Lechowicza, który jest również delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji. W parku im. Józefa Wybickiego zorganizowano piknik wojskowy, a obchodom święta towarzyszyły liczne wydarzenia okolicznościowe, takie jak choćby zawody strzeleckie weteranów czy 4. Rajd Motocyklowy Weteranów, o którym piszemy obok. 28 maja br. w Pionkach rozegrano natomiast I Otwarte Zawody w Biathlonie Letnim z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, gdzie drużynowo najlepsza okazała się Reprezentacja Polskiej Policji w Lekkoatletyce, zostawiając w tyle zespoły Straży Granicznej i Weteranów RP. Indywidualnie pierwsze miejsce zajął Kamil Lubowiecki z KSP, a drugie Maciej Wojciechowski z WSPol w Szczytnie. Agnieszka Jeż z KMP w Częstochowie stanęła na trzecim stopniu podium wśród pań.

29 maja br. w Dzień Weterana przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa w Warszawie wieniec złożył Prezydent RP Andrzej Duda. Środowisko służb MSWiA reprezentował przedstawiciel Stowarzyszenia Działań poza Granicami RP mł. insp. Rafał Zamrzycki z CBŚP.

Paweł Ostaszewski

zdj. Paweł Ostaszewski, Alicja Zakrzewska/MSWiA