Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

KAL 2023

18 maja br. okolice jeziora Święcajty zaroiły się od funkcjonariuszy służb mundurowych i przedstawicieli grup ratowniczych poszukujących zaginionych pracowników jednej z firm, którzy dzień wcześniej przyjechali tu na szkolenie...

Szkolenie, jak to często bywa, było połączone z imprezą integracyjną. Zaczęło się od wspólnego ogniska i posiłku zakrapianego alkoholem, ale potem grupki systematycznie przenosiły się do domków, gdzie kontynuowano wieczór. Miejscem integracji był ośrodek rekreacyjny wyposażony w sprzęt pływający. Rankiem właściciel firmy zorientował się, że w domkach brakuje kilkunastu pracowników, odcumowano również dwie łódki, po których zaginął ślad. Jak się wkrótce okazało, część osób spożywała feralnego wieczoru nie tylko alkohol, raczyła się także różnymi środkami psychoaktywnymi. Wszystko to miało ogromny wpływ na percepcję zaginionych.

Tak wstępnie przedstawiał się scenariusz ćwiczeń poszukiwawczych zorganizowanych 18 maja 2023 r. w obrębie bazy szkoleniowej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, usytuowanej w miejscowości Kal, i na terenach poligonowych 1. Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie.

Przygotowane wcześniej założenia były na bieżąco modyfikowane. Trzeba było odnaleźć kilkanaście osób w trudnym, pofałdowanym i zalesionym terenie. Do przeszukania był także rozległy akwen z wyspami i urozmaiconą linią brzegową. Na poligonie zorganizowano sztab dowodzenia z dwoma mobilnymi centrami wsparcia poszukiwań – jedno z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP, drugie – z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”. W teren ruszyły tzw. szybkie trójki, które przeczesywały przydzielone im sektory, przewodnicy z psami tropiącymi oraz ze specjalistycznymi, mantrailingowymi z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP. Zadysponowany został również śmigłowiec Bell 206 z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP, dzięki któremu udało się zlokalizować poszkodowanych dryfujących po jeziorze. Nieocenioną rolę odegrały drony, które pozwalały w szybki sposób przeczesać odkryte połacie terenu.

W poszukiwaniach wzięło udział ok. 150 osób. Odnaleziono wszystkich pozorantów, którymi zajęli się medycy. Ćwiczenia „KAL 2023” odbyły się pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, a zorganizowały je: CSP w Legionowie, Biuro Kryminalne KGP oraz KWP w Olsztynie. W manewrach wzięli udział: funkcjonariusze miejscowej komendy Policji i OPP w Olsztynie, żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, a także przedstawiciele: Grupy Poszukiwawczej „Nadzieja” z Łomży, Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego OSP w Legionowie, Mazurskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Olecka, Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej ANIKAR, GP-R Klebark Wielki, Stowarzyszenia „Podwodnik”, PCK z Warszawy i Olsztyna, Trójmiejskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Sopocie i kadeci z Centrum Edukacji Mundurowej z Ełku.
Patronat medialny zarówno nad manewrami, jak i towarzyszącą im konferencją, o której piszemy obok, roztoczyła redakcja „Gazety Policyjnej”.

Paweł Ostaszewski