Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Sukces w Kolumbii

Po raz pierwszy w historii Reprezentacja Polskiej Policji w Piłce Nożnej Mężczyzn zagrała na kontynencie południowoamerykańskim. Polscy policjanci wzięli udział w Światowym Turnieju Drużyn Policyjnych w Kolumbii, skąd przywieźli puchar!

Trofeum zostało wywalczone 4 kwietnia br. w bardzo dramatycznym starciu z drużyną gospodarzy, w którym sypały się żółte kartki, a sędzia i tak tolerował agresywną walkę. Przez całe spotkanie żaden zespół nie odpuszczał, dając z siebie wszystko. W końcówce lepsi okazali się Polacy, którzy pokonali drużynę gospodarzy 3:0. Nasi piłkarze musieli walczyć nie tylko ze świetnym rywalem, ale i warunkami naturalnymi – Bogota, stolica Kolumbii, gdzie rozgrywane były mecze, leży na wysokości 2640 m n.p.m.! Drużyna pod czujnym okiem trenera mł. insp. w st. spocz. Andrzeja „Pułko” Kuczyńskiego z BKS KGP przyjechała do Kolumbii wcześniej, aby przejść aklimatyzację. Polscy policjanci odwiedzili Ambasadę RP w Bogocie, gdzie spotkali się z kierownikiem Referatu Polityczno-Ekonomicznego radcą-minister Reginą Jurkowską i I sekretarzem Ambasady RP konsulem Oskarem Grądzielem. Pobyt w Kolumbii zaowocował również nawiązaniem kontaktów w odwiedzanych jednostkach i szkołach policyjnych.

Ważnym elementem udziału w turnieju organizowanym przez Fundation South Fork United jest wizyta drużyn w najbiedniejszych dzielnicach stolicy. Policyjni piłkarze razem z kolumbijskimi stróżami prawa promowali wśród dzieci i młodzieży z zagrożonych środowisk ideę sportu i właściwych zachowań. Polacy rozdali też paczki z artykułami spożywczymi i upominkami przygotowanymi dzięki wsparciu PZPN, Regionu IPA CBŚ raz Fundacji "ORLEN". Zarówno kolumbijskie dzieci, jak i policyjni piłkarze zaprezentowali umiejętności w posługiwaniu się piłką i rozegrali mini mecz. Kolumbijski mundial był pierwszym tak poważnym sprawdzianem dla drużyny polskich policjantów. Zwykle grają na hali lub boiskach niepełnowymiarowych, w składach siedmioosobowych. Tylko podczas towarzyskich meczów na Święto Policji mają okazję zaprezentować się w składzie jedenastoosobowym na stadionach. W Kolumbii zmierzyli się na pełnowymiarowym boisku, pokazując swoją wszechstronność. Drugie miejsce zajęła drużyna Kolumbii, a trzecie reprezentacja USA. Rewanż będą mogli obejrzeć wszyscy, którzy zdecydują się na uczestnictwo w imprezach towarzyszących tegorocznemu Świętu Policji. Kolumbijscy policjanci prawdopodobnie przylecą do Polski w lipcu, aby rozegrać spotkanie z polskimi stróżami prawa w Warszawie. Udział w kolumbijskim turnieju nie byłby możliwy bez wsparcia Komendanta Głównego Policji, Fundacji "ORLEN", Polskiego Związku Piłki Nożnej, Stołecznej Grupy Wojewódzkiej IPA i Regionu IPA CBŚ.

Nie tylko w wielkich turniejach policyjni piłkarze biorą udział. Po powrocie do Polski 23 kwietnia br. policyjna reprezentacja piłkarska uczestniczyła w charytatywnej imprezie na rzecz Alana Bartosza, który od dzieciństwa zmaga się z genetyczną chorobą uniemożliwiającą mu samodzielne życie. Do tej pory opiekowała się nim matka, która teraz zapadła na chorobę nowotworową. Młody człowiek, niechodzący od 17 lat, postanowił zebrać fundusze na egzoszkielet, który pomógłby mu w codziennym funkcjonowaniu. Ze wsparciem ruszyli ludzie dobrej woli, w tym i polscy policjanci. Przez całą niedzielę 23 kwietnia br. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego w Warszawie odbywał się festyn na rzecz Alana. Jego częścią był Turniej Piłkarski „Stanę na nogi”, w którym wzięła udział Reprezentacja Polskiej Policji w Piłce Nożnej Mężczyzn, zajmując pierwsze miejsce. Drugie przypadło w udziale reprezentacji Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, a trzecie wywalczyła drużyna Dzielnicy Ochota.

Paweł Ostaszewski

zdj. Reprezentacja Polskiej Policji w Piłce Nożnej Mężczyzn