Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w KGP

W tym roku w uroczystości w Komendzie Głównej Policji wzięli udział m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, którzy złożyli wieńce pod Tablicą Pamięci w gmachu KGP oraz oddali hołd policjantom II RP pomordowanym przez NKWD.

Od 2008 r. dzień 13 kwietnia jest obchodzony jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został ustanowiony w 2007 r. uchwałą Sejmu RP. Data nawiązuje do informacji podanej 13 kwietnia 1943 r. przez radio berlińskie o odnalezieniu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim.

Już po raz 16. Policja oddaje hołd jeńcom wojennym zabitym w Zbrodni Katyńskiej wiosną 1940 r. 13 kwietnia br. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz z zastępcami oraz w towarzystwie wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Błażeja Pobożego złożyli kwiaty przed obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu KGP w Warszawie. Podczas uroczystości przemawiali m.in. podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

– W tym roku 16. raz obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 80 lat temu nazistowskie Niemcy poinformowały o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych pomordowanych przez NKWD. To drugie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej pozostające pod wpływem wydarzeń, które rozgrywają się w Ukrainie. Agresja Rosji, bezpośredniego spadkobiercy ZSRR, potwierdza, że dzisiejszy reżim to nowe wcielenie tej samej brutalności i pogardy dla człowieka. Zamordowani w Kalininie funkcjonariusze Policji Państwowej i innych służb mundurowych są ważną częścią nie tylko policyjnej, ale także naszej polskiej tożsamości – mówił wiceminister SWiA Błażej Poboży.

– Chciałbym serdecznie wszystkim podziękować, że jesteście z nami w 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Spotykamy się przed obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”, by w szczególny sposób uczcić pamięć blisko 22 tysięcy zamordowanych Polaków. Ofiarami tej okrutnej zbrodni byli żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej i Straży Więziennej, żołnierze i oficerowie Korpusu Ochrony Pogranicza, profesorowie, lekarze, księża i prawnicy oraz funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego. Gdy dostali się do niewoli, zostali potraktowani jako szczególnie niebezpieczni wrogowie komunizmu i władzy sowieckiej. Po 80 latach ponownie oglądamy obrazki skutych z tyłu rąk i przestrzelonych z tyłu głów. To dzieje się tuż za naszą granicą w Ukrainie. Naszym, nie tylko moralnym, historycznym, ale przede wszystkim przyjacielskim obowiązkiem jest wspierać bohaterski naród ukraiński, który tak dzielnie stawia opór. Naszym obowiązkiem jest także pomoc tym, którzy uciekli, by znaleźć schronienie u nas. Otrzymali wielką pomoc od funkcjonariuszy i pracowników polskiej Policji i za to wszystko wam serdecznie dziękuję – powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Katarzyna Chrzanowska

zdj. Grzegorz Utnik