Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za „(…) podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia”.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

Mł. asp. Natalia Czeszczewik

Mł. asp. Natalia Czeszczewik jest asystentem ds. nieletnich i patologii społecznej WP KMP w Białymstoku. Ma przygotowanie i czerpie satysfakcję z pracy na tym stanowisku. Większość służby spędza wśród obywateli, będąc zawsze gotową do pomocy. Przygodę z Policją zaczęła w 2013 r. w OPP w Białymstoku. Jedną z interwencji tamtego czasu było zatrzymanie złodzieja łańcuszków w lombardzie. Sprawca milczał, ponieważ skradzioną biżuterię ukrył w ustach. Mł. asp. Czeszczenik następne trzy lata pracowała w WPI KMP w Białymstoku. Jedną z historii pracy na ulicy była pomoc mężczyźnie, który uderzył samochodem w przejeżdżający pociąg. Poszkodowany uciekał przed policjantami, bo w aucie miał narkotyki.Nieprzytomny został wyciągnięty z pojazdu przez funkcjonariuszy. W 2018 r., już na stanowisku dzielnicowej w KP w Wasilkowie, pomogła kobiecie w ciąży, transportując ją do szpitala. Pełniąc służbę razem z mł. asp. Waldemarem Grygieńczem, zareagowała na zgłoszenie o płonącym mieszkaniu. Z pełnego dymu lokalu wyprowadzili mężczyznę i przekazali go opiece medycznej. Za uratowanie mężczyzny z pożaru została odznaczona medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Policjantka była wielokrotnie nagradzana za pracę i osiągane wyniki. Lubi aktywność fizyczną i gotowanie. Jej mąż jest policjantem – przewodnikiem psa służbowego.

Mł. asp. Waldemar Grygieńcze

Ratowanie z pożaru, obezwładnienie napastnika z maczetą, pomoc rodzącej kobiecie. To nieliczne przykłady interwencji w jakich uczestniczył mł. asp. Waldemar Grygieńcze, dzielnicowy z KP w Wasilkowie KMP w Białymstoku. Służbę w Policji rozpoczął w 2013 r. w OPP w Białymstoku, skąd po trzech latach przeszedł do WPI komendy miejskiej. Jedną z interwencji tamtego czasu było obezwładnienie niebezpiecznego mężczyzny, dobijającego się z maczetą w ręku do mieszkania sąsiada. W 2019 r. Grygieńcze rozpoczął pracę w KP w Wasilkowie jako dzielnicowy. Mając instynkt ratowania ludzi, policjant pomaga w pierwszej linii. Jedną ze służb mł. asp. Grygieńcze pełnił z mł. asp. Natalią Czeszczewik, gdy w radiu usłyszeli wezwanie patrolu do pożaru w pobliskiej kamienicy. Dzielnicowi byli najbliżej, dotarli więc na miejsce przed innymi. Wbiegli na ostatnie piętro budynku i wpadli do mieszkania pełnego czarnego i gryzącego dymu. Pootwierali okna i wyprowadzili lokatora na klatkę schodową. Ogień ugasili strażacy, a mężczyzną zaopiekowali się medycy. Za tę akcję mł. asp. Waldemar Grygieńcze został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Funkcjonariusz wielokrotnie był nagradzany za swoją pracę. Prywatnie jest starszym ratownikiem WOPR-u i uwielbia kontakt z wodą. W służbie wspiera go żona policjantka.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. sierż. szt. Malwina Trochimczuk, KMP w Białymstoku