Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Spacerem po Mokotowie

Warszawa to miasto pełne uroku, kalejdoskop historii i kultury. Jest jak miasto w mieście, wielowątkowa opowieść, którą za każdym razem można czytać na nowo. Jedną z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych dzielnic stolicy jest Mokotów, położony w południowo-centralnej części miasta.

Mokotów to doskonały przykład miejsca, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, gdzie stare historyczne budynki sąsiadują z nowoczesnymi biurowcami i osiedlami mieszkaniowymi.

Jeśli będziecie planować wizytę w Warszawie, Mokotów z pewnością powinien znaleźć się na liście miejsc do zobaczenia. To dzielnica, w której każdy znajdzie coś dla siebie, od zabytków po nowoczesne miejsca rozrywki, od pięknych parków po tętniące życiem centra handlowe. A na rozpoczęcie mokotowskiej przygody nie ma lepszego miejsca niż Karat.

Zlokalizowany w przepięknej części Mokotowa kameralny obiekt noclegowy jest jednocześnie siedzibą zaprzyjaźnionego Centrum Usług Logistycznych. Hotelik znajduje się w sercu dzielnicy, w otoczeniu zabytkowych willi, urokliwych uliczek i przytulnych kawiarni. Karat oferuje gościom 34 wygodne pokoje z łazienkami oraz restaurację serwującą śniadania. Posiłki wliczone w cenę noclegu, jak na warszawskie warunki, są bardzo konkurencyjne. Dzięki znakomitej lokalizacji hotel stanowi rewelacyjną bazę wypadową dla wszystkich odwiedzających Warszawę. Ponadto znajduje się w dobrym punkcie komunikacyjnym, blisko transportu publicznego i głównych ulic, co znacznie usprawnia eksplorowanie miasta.

Po zakwaterowaniu w Karacie czas rozpocząć zwiedzanie Mokotowa. Jedną z najważniejszych atrakcji w okolicy jest pałac Na Wodzie, położony w malowniczych Łazienkach Królewskich. Pałac został zbudowany w XVII wieku i był letnią rezydencją polskich monarchów. Dziś mieści się w nim muzeum z bogatą kolekcją europejskiego malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Na uwagę zasługuje też okazały pałac Królikarnia – dawny zwierzyniec z czasów saskich, dziś siedziba Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

Kolejną atrakcją Mokotowa jest muzeum geologiczne. W zbiorach muzeum znajdują się szkielety mamuta i nosorożca, tropy dinozaurów i tysiące innych ciekawych eksponatów. Tuż obok, na terenie zakładu karnego przy ul. Rakowieckiej, mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gromadzące pamiątki związane z powojennym podziemiem antykomunistycznym i organizacjami niepodległościowymi.

W poszukiwaniu wytchnienia warto udać się do ogrodu botanicznego, w którym znajduje się ponad 10 000 gatunków roślin. Mokotów to jedna z bardziej zielonych dzielnic Warszawy, toteż do wyboru jest kilka innych tego typu miejsc, w tym park Morskie Oko, park Arkadia, park Dreszera czy Pole Mokotowskie. Bardzo modnym wśród warszawiaków miejscem jest legendarne kino Iluzjon, perełka powojennego modernizmu. W zabytkowym kinie studyjnym są wyświetlane zarówno klasyka, jak i nowości, odbywają się tam też pokazy specjalne, przeglądy i festiwale filmowe. Na miejscu działa mała klimatyczna kawiarnia. Warto udać się na ulicę Chełmską, przy której mieści się Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, też otwarta dla zwiedzających.

To właśnie u zbiegu ulic Belwederskiej i Chełmskiej znajduje się restauracja Lotos – relikt przeszłości i kultowa jadłodajnia z czasów PRL-u, której wnętrza możemy kojarzyć z wielu polskich filmów. W Lotosie czas się zatrzymał, dlatego w karcie znajdziemy to samo, co 40 lat wcześniej – tatar, śledzie i meduzę z lornetą, czyli galaretkę z nóżek i dwa kieliszki wódki. Na próżno szukać tu kulinarnych nowinek. Do Lotosu przychodzi się poznać dawną Warszawę, poczuć sentymentalny smak minionej epoki.

Wymienione atrakcje to zaledwie niewielka część tego, co dzielnica ma do zaoferowania odwiedzającym. Dzięki zabytkom, pięknym parkom, stylowym rezydencjom i doskonałym restauracjom, uosabia to, co najpiękniejsze w Warszawie. A jeśli szukasz najlepszego miejsca do rozpoczęcia swojego mokotowskiego spaceru, Karat jest właśnie dla Ciebie.

Karat

ul. Słoneczna 37; 00-789 Warszawa

Tel. +48 22 601 06 20 (21), +48 504 315 825

E-mail: karat@cul.com.pl

Michał Buziak

Dział Marketingu CUL

zdj. archiwum CUL, iStock