Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za „(…) podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia”.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

Kom. Karol Baszczuk pracuje w KMP w Radomiu jako dyżurny. Służbę w Policji rozpoczął w 2005 r. w pionie kryminalnym. W Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym KP III KMP w Radomiu spędził 11 lat, potem zdał egzamin oficerski i przeszedł do Sztabu Policji KWP zs. w Radomiu.

Po trzech latach przeniósł się do KMP w Radomiu, do Zespołu Organizacji Służby Wydziału Prewencji. Wielokrotnie pomagał ludziom, także jako negocjator policyjny zespołu antykonfliktowego KWP zs. w Radomiu. W 2021 r. Karol Baszczuk spędzał urlop nad morzem. Dzień był wietrzny, na morzu wysokie fale. Policjant odpoczywał z rodziną na plaży. Gdy syn pobiegł do wody, Karol poszedł za nim. Po chwili dostrzegł mężczyznę, w którego uderzyła fala i go przewróciła. Zaczął tonąć. Karol rzucił się do wody, złapał tonącego i wyciągnął go na brzeg. Gdy mężczyzna doszedł do siebie, zapytał, kto go uratował. Karol odpowiedział – policjant. Uratowany napisał oficjalne podziękowanie, a kom. Karol Baszczuk został odznaczony Medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Policjant jest honorowym dawcą krwi oraz potencjalnym dawcą szpiku kostnego. W rodzinie kom. Baszczuka są budowane tradycje policyjne, bo jego dwaj synowie, bliźniacy, są również policjantami.

Asp. szt. Marcin Krasoń z Policją jest związany od 17 lat. Zaczynał od Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego w KMP w Elblągu. W 2009 r. razem z dwoma kolegami uratował kobietę i jej syna, wynosząc ich z płonącego mieszkania. Za ten czyn został nagrodzony przez prezydenta Elbląga i otrzymał Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Niedługo później policjant został technikiem kryminalistyki Wydziału Kryminalnego, gdzie pracował do 2018 r.

Następnie przeniósł się do KPP w Kwidzynie, zostając technikiem kryminalistyki Zespołu Techniki Kryminalistycznej WDŚ, gdzie pracuje do dzisiaj. Jak sam podkreśla, często zdarza mu się być świadkiem zdarzeń, w których udziela komuś pomocy. W kwietniu 2021 r. asp. szt. Krasoń miał dzień wolny. Rano, na jednym z osiedli w Kwidzynie, zauważył kłęby dymu wydobywające się z okien piwnicy. Gdy policjant dowiedział się, że na ostatnim piętrze bloku mieszka starsza kobieta z niepełnosprawną wnuczką, pobiegł na górę i wyniósł 22-latkę na zewnątrz, wrócił po babcię i też ją wyprowadził. Za tę akcję został odznaczony Medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Poza służbą Marcin Krasoń jest sądowym kuratorem społecznym, lubi bieganie, jazdę konną i strzelectwo. Interesuje się historią.

Krzysztof Chrzanowski