Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Sport w Policji

Reprezentacje sportowe polskiej Policji w kilku dyscyplinach po pandemii COVID-19 znowu działają. Sukcesywnie zamieszczamy na naszych łamach rozmowy z ich kierownikami. Planowane jest, co zupełnie zrozumiałe, powołanie drużyny strzeleckiej. W lutym w Komendzie Głównej Policji odbyła się narada reprezentantów poszczególnych drużyn.

W Sali im. Generałów Polskiej Policji w siedzibie KGP 7 lutego 2023 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Komendy Głównej Policji z kierownikami i przedstawicielami policyjnych reprezentacji sportowych.

NARADA

Ze strony KGP w obradach wzięli udział m.in. naczelnik Wydziału Prezydialnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji Dorota Kowalska-Goś i radca tego wydziału, koordynator Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych w Policji nadkom. Daniel Grzyb, który pełni jednocześnie funkcję zastępcy kierownika reprezentacji w sztukach walki. Nawał obowiązków służbowych nie pozwolił na pełnowymiarowy udział w spotkaniu, ale obrady w najważniejszym momencie zaszczycili obecnością: zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster i dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Iwona Kuc. Drużyny sportowe reprezentowali: insp. Tomasz Kubicki, komendant KPP w Oleśnie, kierownik reprezentacji w lekkoatletyce, jego zastępca w drużynie sportowej podinsp. Maciej Wojciechowski z WSPol w Szczytnie, insp. Adam Szeliński, ówczesny dowódca OPP w Szczecinie, kierownik reprezentacji w triathlonie, jego zastępca w drużynie sportowej podkom. Marek Kowalczyk z OPP w Bydgoszczy, nadkom. Marcin Dakowicz – naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP w Krakowie, jego zastępczyni w drużynie sportowej asp. szt. Katarzyna Moskal z CBŚP, mł. insp. w st. spocz. Andrzej Kuczyński z Biura Komunikacji Społecznej KGP, kierownik reprezentacji w piłce nożnej kobiet i mężczyzn, kom. Stanisław Gąsienica-Samek – zastępca naczelnika Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu KPP w Nowym Targu, kierownik reprezentacji w sportach siłowych oraz podkom. Paweł Baranek z CPKP „BOA”, przedstawiciel reprezentacji w kolarstwie.

W STRONĘ USPE

Podczas obrad ważnym elementem stała się sprawa przynależności do USPE (Union Sportive des Polices d’Europe – Europejska Unia Sportu Policji), a w perspektywie także do USIP (Union Sportive Internationale des Polices – Międzynarodowa Unia Sportu Policji). Niestety, nie udało się wysłać żadnego przedstawiciela polskiej Policji na Kongres USPE, który w dniach 25–27 listopada 2022 r. obradował w Wiedniu. Po pierwszym po pandemii spotkaniu kierowników reprezentacji w KGP 22 kwietnia 2022 r. podjęto starania, aby uaktualnić status naszego członkostwa w USPE. Formalnie polska Policja funkcjonowała w międzynarodowych strukturach sportu policyjnego przez nieistniejącą już Policyjną Federację Sportu „Gwardia”. Na oficjalnej stronie unii Polska wymieniana jest jako członek organizacji, choć jak dowiedzieli się wiosną ub.r. kierownicy reprezentacji, nie odprowadza do związku składki organizacyjnej. Praktyka jest taka, że unię tworzą przeważnie policyjne związki i stowarzyszenia sportowe z poszczególnych krajów. W KGP trwają obecnie prace nad utworzeniem takiej struktury. Jedna z propozycji zakładała powołanie Regionu zajmującego się sportem w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.

OTWARTE DRUŻYNY

Właściwie to aż dziwne, że do tej pory nie powstała reprezentacja polskiej Policji w... strzelectwie. Strzelców mamy bardzo dobrych, odnoszą sukcesy na zawodach rozgrywanych między służbami. Przez kilka lat świetnie funkcjonowała Ogólnopolska Liga Strzelecka Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów, organizowana przez KGP i rozgrywana co roku w kilku etapach, z finałem na jesieni. Niestety, zawody ligi ostatni raz odbyły się w 2019 r. Obecnie jest planowane wznowienie strzeleckich rozgrywek, które mają być zorganizowane w dwóch etapach jeszcze w tym roku. Trwają również prace nad powołaniem drużyny strzeleckiej.

Na posiedzeniu w KGP wspólnie przyjęto zasadę, że powołane reprezentacje będą miały formułę otwartą, co oznacza, że kierownicy będą mogli do składu powoływać nowych członków, którzy w danym sezonie będą osiągać bardzo dobre wyniki sportowe. Oczywiście będzie brana pod uwagę także nienaganna służba, zaliczenie WF-u i brak postępowań dyscyplinarnych w stosunku do takiego kandydata. Ma zostać również wypracowany regulamin funkcjonowania kierowników reprezentacji, aby dokładnie określić ich kompetencje. Wszyscy zgodzili się również co do tego, że każda reprezentacja powinna mieć możliwość organizacji zgrupowań przed ważnymi zawodami. Świetnym miejscem na takie sportowe turnusy są szkoły Policji. Po uruchomieniu po remoncie w lutym br. pływalni w WSPol w Szczytnie uczelnia ta zdecydowanie prowadzi jako potencjalne miejsce zgrupowań policyjnej kadry.

Padła również propozycja, aby na stronie www.policja.pl powstała zakładka „sport”, a w innych policyjnych mediach społecznościowych informować na bieżąco o nadchodzących wydarzeniach sportowych. Kierownicy zostali na spotkaniu w Warszawie zobowiązani do przysłania informacji o najważniejszych zawodach sportowych organizowanych w tym roku, w których chcieliby wystawić członków swoich reprezentacji. Wiadomości zwrotne nadeszły do KGP bardzo szybko, więc poniżej publikujemy nadesłane propozycje. Gdy zostaną oficjalnie zatwierdzone, ich wykaz będzie upubliczniony na policyjnych portalach. Zawody, które zgłosili kierownicy, niezależnie od tego, odbędą się najbliższym roku. Poniżej zamieszczamy ich listę, aby już dziś chętni mogli się przygotować do startu.

Nie jest planowane stworzenie funkcjonującego z powodzeniem przez wiele lat (do pandemii COVID-19) harmonogramu centralnych imprez sportowo-rekreacyjnych odbywających sie w danym roku pod patronatem Komendanta Głównego Policji. Kluczowe jest tu słowo „rekreacyjnych”, bo o ile kierownicy zgłosili zawody o wysokim poziomie sportowym, choć w większości otwarte dla wszystkich, o tyle do kalendarza centralnego trafiały także wydarzenia niezakładające wyczynu, jak choćby piesze rajdy górskie czy spływy kajakowe. Warunkiem był ogólnopolski charakter imprezy. A może warto by powołać również kierownika czy raczej koordynatora wydarzeń turystycznych w środowisku policyjnym? Turystów w Policji, także zrzeszonych w kluby, nie brakuje, a baza rajdów, zlotów, złazów i spływów bardzo by się przydała! Oczywiście cały czas można występować o patronat komendanta głównego zgodnie z procedurą dla konkretnej imprezy.

Na zakończenie obrad zastanawiano się nad możliwością zorganizowania na przełomie 2023 i 2024 r. gali sportu policyjnego, na której można by uhonorować wyróżniających się sportowców. Kilka takich centralnych uroczystości odbyło się w latach ubiegłych. Co ciekawe, podobne gale są organizowane cały czas w niektórych komendach wojewódzkich. Świetnym przykładem jest garnizon dolnośląski, który co roku docenia swoich policjantów-sportowców.

STARTY REPREZENTACJI

Kierownicy reprezentacji zgłosili wstępnie 38 propozycji startów członków kadry w poszczególnych dyscyplinach. Wymienimy tu najważniejsze w porządku chronologicznym. Już w dniach 18–19 marca w Zalesiu odbędą się Mistrzostwa Polski Federacji GPC w Wyciskaniu Sztangi Leżąc i Martwym Ciągu, gdzie prowadzona będzie klasyfikacja mundurowa. Reprezentacja piłki nożnej na przełomie marca i kwietnia wybiera się międzynarodowy turniej do Kolumbii. 25 marca br. w Sobótce w ramach Półmaratonu Ślężańskiego zostaną przeprowadzone Mistrzostwa Polski Policji w Półmaratonie. Planowane jest również wznowienie memoriału pływackiego im. podkom. Wacława Lejko. Zawody mają zyskać rangę Mistrzostw Policji. Odbędą się najprawdopodobniej w kwietniu. Również w kwietniu rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Policji w Biegu Maratońskim w Dębnie.

Cykl startów w kolarstwie szosowym w ramach Majka Gran Fondo to start 6 maja w Dobczycach w jeździe na czas i wyścig szosowy 7 maja w Myślenicach. W Białymstoku w maju odbędą się Mistrzostwa Polski Policji w Piłce Nożnej Kobiet i Mężczyzn. Na Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc wybrano Wrocław i termin 27–28 maja. Kolarze natomiast zjawią się 27 maja w Arłamowie na Orlen Lang Team Race. W czerwcu jest planowany wyjazd naszych piłkarzy na turniej do Rumunii, natomiast w lipcu policyjne piłkarki wezmą udział w turnieju w Czechach. Triathloniści zmierzą się 10 czerwca w Mietkowie na dystansie 1/8, 1 lipca w Suszu na dystansie 1/2, a 8 lipca w Bydgoszczy na dystansie 1/4 Ironmana.

Pierwsze dwa dni lipca to wrocławskie zmagania siłaczy podczas Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Martwym Ciągu. Tradycyjnie z okazji Święta Policji zostanie rozegrany mecz towarzyski, najprawdopodobniej między męskimi drużynami polską i kolumbijską. Tour de Pologne Amatorów tym razem w Karpaczu – 30 lipca. 20 sierpnia w Warce zostaną zorganizowane Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Kolarstwie Szosowym. Mistrzostwa Europy Policji w Lekkiej Atletyce pod auspicjami USPE odbędą się w Pradze w dniach 28–30 sierpnia. We wrześniu w Warszawie jest planowana organizacja Turnieju Piłkarskiego im. st. sierż. Marcina Szpyruka, podczas którego zmierzą się drużyny męskie i kobiece.

Mistrzostwa Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych w Kickboxingu odbędą się 22–24 września. Realnych kształtów nabiera pomysł, który pojawił się na naszych łamach podczas wywiadu z kierownikiem reprezentacji w sportach siłowych Stanisławem Gąsienicą-Samkiem, aby zorganizować w CSP w Legionowie mistrzostwa Policji w tych dyscyplinach. Na przykład z okazji Święta Policji lub dnia otwartego szkoły.

Po raz drugi pływacy długodystansowi będą mieli okazję zmierzyć się we wrześniu na zalewie w Kryspinowie koło Krakowa. Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi w Hutkach/Kankach tradycyjnie na przełomie września i października. Niemal zaraz po nich 6 października „Bieg o Nóż Komandosa”, czyli Mistrzostwa Służb Mundurowych w Biegach Przełajowych w Lublińcu. Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Trójboju Siłowym zaplanowano na 19–22 października we Wrocławiu, a Mistrzostwa Polski Niepodległej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc i Martwym Ciągu w Złotoryi w dniach 11–12 listopada 2023 r. Policyjne piłkarki, podobnie jak w 2022 r., zmierzą się jesienią w międzynarodowym turnieju w Holandii, a panowie na Teneryfie. Mistrzostwa Służb Mundurowych w Pływaniu odbędą się w listopadzie w WSPol w Szczytnie. Mistrzostwa mundurowe w sportach walki przewidziano na przełom listopada i grudnia we Wrocławiu.

Paweł Ostaszewski