Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Błękitne Skrzydła Policji

Nie ma w środowisku polskich lotników wyróżnienia bardziej prestiżowego niż „Błękitne Skrzydła”. Ta honorowa nagroda jest przyznawana od 1964 r. i aż do tegorocznej edycji w kategorii indywidualnej otrzymało ją zaledwie dwóch policjantów. W tym roku w gronie najlepszych z najlepszych znaleźli się insp. pil. Robert Sitek oraz mł. insp. pil. Marcin Marcinkowski.

Błękitne Skrzydła” są przyznawane przez kapitułę, w składzie której zasiadają m.in. przedstawiciele redakcji wydawanego od 1930 r. miesięcznika „Skrzydlata Polska”, członkowie Zarządu Krajowego Rady Lotnictwa, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Aeroklubu Polskiego. Wyróżnieni zostają ci, którzy mogą się poszczycić wybitnymi osiągnięciami w lotnictwie polskim w roku poprzedzającym przyznanie nagrody oraz w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju polskiego lotnictwa w ogóle.

W 2022 r. obchody Święta Lotnictwa Polskiego odbyły się w piątek 26 sierpnia, choć samo święto wypada dwa dni później, 28 sierpnia. Inauguracją warszawskich uroczystości była msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godzinie 10.00. Następnie o godzinie 12.00 na Polu Mokotowskim odbył się uroczysty apel przed Pomnikiem ku Czci Lotników Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Po apelu uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do Sali Konferencyjnej 1. Bazy Lotnictwa Transportowego na tzw. spotkanie lotniczych pokoleń. To właśnie tu odbyło się uroczyste wręczenie „Błękitnych Skrzydeł”. Laureatami tej niezwykle ważnej nagrody zostali m.in.: naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP insp. pil. Robert Sitek oraz naczelnik Wydziału Operacji Lotniczych Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP mł. insp. pil. Marcin Marcinkowski. Zgłoszenie kandydatur policyjnych lotników odbyło się z inicjatywy Biura Komunikacji Społecznej KGP. Indywidualne wyróżnienia „Błękitne Skrzydła” za rok 2021 ogółem trafiły do 10 osób związanych z lotnictwem. W obecności grona szacownych gości wręczyli je wspólnie Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła oraz redaktor naczelny „Skrzydlatej Polski” Bartosz Głowacki.

W ubiegłym roku minęło 90 lat od utworzenia policyjnego lotnictwa. Pierwsi policjanci piloci wykonywali loty obserwacyjne i łącznikowe, a wiropłaty były wówczas niczym więcej jak naukową fantastyką. Dziś polska Policja śmigłowcami się szczyci, a umiejętności mundurowych pilotów – od mistrzowskiego opanowania techniki, po godną podziwu odwagę i precyzję – doceniają pasjonaci lotnictwa z całego świata.
Nie dało się tego nie zauważyć w komentarzach w mediach społecznościowych pod relacjami wideo np. z ostatniej misji w tzw. Czeskiej Szwajcarii. Policyjny Black Hawk w ciągu 35 godzin wykonał wówczas 489 zrzutów wody o łącznej masie 1467 ton. Dziś normą jest, że oprócz zadań typowo policyjnych śmigłowce tej formacji współpracują z TOPR-em, strażą pożarną, biorą udział w ewakuacji ludzi z powodzi czy wspierają służby medyczne, zapewniając błyskawiczny transport organów do przeszczepów, gdy o powodzeniu transplantacji decyduje każda minuta.

Na zakończenie należy dodać, że indywidualne „Błękitne Skrzydła” w całej historii tego wyróżnienia otrzymało tylko czterech policyjnych lotników. Oprócz pozostających w służbie insp. pil. Roberta Sitka oraz mł. insp. Marcina Marcinkowskiego są to: nieżyjący już st. asp. Janusz Sławik oraz asp. szt. w st. spocz. Kazimierz Chaczko, nagrodzeni m.in. za udział w akcji ratunkowej w trakcie powodzi z 2010 r. Pilot, instruktor i egzaminator lotnictwa Kazimierz Chaczko po przejściu na emeryturę w marcu 2021 r. zasiadł za sterami śmigłowca TOPR-u i wciąż lata. „Błękitne Skrzydła” w klasyfikacji zespołowej rok po nagrodzeniu w 2010 r. asp. szt. Janusza Sławika otrzymało także całe lotnictwo Policji – uhonorowane w ten sposób za determinację, bohaterstwo i odwagę w czasie wielkiej powodzi 2010 r. Wówczas
z żywiołu uratowano 121 osób.

TOMASZ DĄBROWSKI

zdj. autor