Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Nowe motocykle dla Policji ruchu drogowego

Od połowy lipca br. policjanci RD z kraju przybywają do obiektu KGP przy ul. Iwickiej w Warszawie. Tam dopełniają formalności, po czym wyjeżdżają do swoich jednostek nowymi bmw R 1250 RT. Do tego otrzymują kask, a wkrótce będą też kombinezony.

Priorytetowym zadaniem realizowanym przez komórki służby ruchu drogowego Policji jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa na drogach. Jednym z działań są projekty pod wspólnym hasłem „Bezpieczniej na drogach” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dzięki którym policjanci będą wspierani przez motocykle dla służby ruchu drogowego, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, pojazdy dla ekip techniki drogowej i ekologii czy ambulanse dla załóg pogotowia ruchu drogowego. Z pewnością te zakupy usprawnią pracę pionu ruchu drogowego i przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa rd. Dla przykładu, furgony volkswagen crafter jako pojazdy APRD pracują już od 2021 r., będąc praktycznie mobilnymi biurami policjantów ruchu drogowego. Zostały wyposażone w systemy zapewniające bezpieczeństwo i komfort, w narzędzia niezbędne do obsługi zdarzeń drogowych, ale też w tachimetry, czyli system do pomiarów i wizualizacji 3D dla potrzeb dokumentacji oraz kryminalistycznej rekonstrukcji zdarzeń drogowych.

W tym roku dołączają do służby motocykle BMW R 1250 RT wraz z wyposażeniem (kaskami z systemem łączności, kombinezonami i apteczkami). Ciężkie motocykle bmw sprawdziły się w policyjnych zadaniach. R 1250 RT jest kolejną odsłoną klasycznego turystyka, napędzany bokserem o mocy 136 KM, potrafiący rozpędzić do 100 km/h maszynę ważącą blisko 280 kg raptem w 3,4 sekundy. Jednak policjanci drogówki bardziej doceniają stabilność prowadzenia i doskonałą manewrowość oraz znakomite hamulce. Regulowana wysokość szyby, wbudowana nawigacja i podgrzewane manetki wprowadzają elementy komfortu podczas pełnienia służby. W ramach projektu „Bezpieczeństwo na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego” policjanci otrzymują w pakiecie szkolenia z jazdy motocyklami bmw. Już niedługo będą finalizowane kolejne projekty funduszy europejskich dofinansowane z budżetu państwa. Policję ruchu drogowego wspomogą pojazdy ekip techniki drogowej i ekologii, kolejne oznakowane radiowozy oraz laserowe mierniki prędkości.

Oficjane przekazanie 24 bmw dla CSP w Legionowie

KRZYSZTOF CHRZANOWSKI

zdj. autor