Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

W hołdzie weteranom

30 czerwca br. na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej odbyła się uroczystość zakończenia 3. Rajdu Motocyklowego Weteranów. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia trwała miesiąc. Motocykliści odwiedzili 127 grobów żołnierzy i funkcjonariuszy, który oddali życie, służąc poza granicami Polski.

Rajd zainaugurowano 28 maja 2022 r. podczas centralnych obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które w tym roku zorganizowano na Śląsku. Święto weteranów jest obchodzone w Polsce od 11 lat i przypada 29 maja, kiedy jest celebrowany również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

RAJD

Założenie jest proste i chwalebne. Żołnierze, funkcjonariusze, weterani, ale także pracownicy służb czy sympatycy idei upamiętnienia służby poza ojczyzną ruszają motocyklami na groby uczestników misji zagranicznych. Wśród byłych i czynnych żołnierzy i funkcjonariuszy nie brakuje miłośników motocykli, więc pomysł rajdu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zwykle motocyklowa eskapada zaczynała się miesiąc przed obchodami Dnia Weterana i kończyła podczas centralnych uroczystości. Teraz organizatorzy postanowi zmienić zasady, co – zważywszy na łaskawszą aurę i dłuższe dni w czerwcu – spotkało się z uznaniem uczestników.

Rajd nie jest oczywiście imprezą sportową, nie zawiera też żadnej formy rywalizacji. Organizowany przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa upamiętnia poszczególnych weteranów, którzy poświęcili swoje życie, służąc poza Polską, zapewnia też integrację wśród motocyklistów z różnych służb oraz promuje bezpieczną jazdę jednośladem. Eskapada odbywa się etapami, w których uczestniczą zgłoszeni rajdowicze.

Wśród grobów, które motocykliści odwiedzili w tym roku, nie mogło zabraknąć mogił policjantów. Znicze i kwiaty złożono w Słupsku na grobie podinsp. Andrzeja Kaczora, który zginął 7 grudnia 1995 r. od miny pułapki w Iraku; w Żarach w miejscu doczesnego spoczynku podkom. Andrzeja Bulera, który poniósł śmierć w katastrofie śmigłowca 17 września 1997 r. w Bośni i Hercegowinie, oraz w Bielsku-Białej na mogile podinsp. Bogdana Laskowskiego, który zmarł 6 stycznia 2005 r. w Liberii na malarię mózgową.

Do tego ostatniego miejsca udali się motocyklami także: kapelan KGP ks. Wojciech Juszczuk i mł. insp. Robert Horosz z Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP, którzy wzięli potem udział w uroczystym zakończeniu rajdu w Warszawie-Wesołej. Policyjny kapelan był jednym z celebransów podczas mszy św. odprawionej w intencji poległych i zmarłych na misjach poza granicami Polski.

WYRÓŻNIENI

Z kronikarskiego obowiązku przypomnijmy, że w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa uczestniczyli m.in.: sekretarz stanu w MON Marcin Ociepa i podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży oraz I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak i zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Dominik Łączyk. Na czele delegacji Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, skupiającego funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych, którzy uczestniczyli w misjach, stał jego prezes – mł. insp. w st. spocz. Marek Górnicki.

Podczas uroczystości pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach odbyła się także ceremonia wręczenia odznaczeń weteranom. Odznaką Honorową „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” wyróżniono czterech przedstawicieli środowiska policyjnego. Wszyscy otrzymali wyróżnienie za służbę na terenie Kosowa.

Jednym z wyróżnionych jest asp. w st. spocz. Krystian Bielec, który ostatnio służył w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Opolu, a który uczestniczył w czterech rotacjach Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie. Realizował tam działania typowe dla pododdziałów kontrterrorystycznych, m.in. uczestniczył w zatrzymaniach osób podejrzewanych o dokonanie zbrodni wojennych.

Drugi odznaczony to asp. szt. Jacek Gaweł z Zespołu Transportu OPP w Warszawie, który także czterokrotnie służył w JSPP w Kosowie. Był odpowiedzialny za zabezpieczenie logistyczne jednostki, a przede wszystkim za zapewnienie funkcjonowania sprzętu transportowego, ale podobnie jak wszyscy policjanci z JSPP realizował również zadania policyjne zapewniające porządek publiczny na terenie Kosowa.

Odznaczony nadkom. Paweł Trzcinka jest naczelnikiem Wydziału Ogólnego KRP Warszawa VI i ma status weterana poszkodowanego. W JSPP w Kosowie służył dwukrotnie, czuwając nad jej zabezpieczeniem logistycznym. Podczas akcji i operacji policyjnych był operatorem automatycznej wyrzutni granatów łzawiących. Został ranny 17 marca 2008 r. w Mitrowicy, podczas zamieszek przed sądem, gdzie z agresywnego tłumu w stronę policjantów poleciały kamienie, butelki z benzyną i granaty.

Czwarty wyróżniony to asp. szt. Krzysztof Żebrowski z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi. Podczas czterech zmian JSPP w Kosowie czuwał nad porządkiem publicznym wśród członków zwaśnionych społeczności. Przy akcjach i operacjach policyjnych zapewniał wsparcie jako operator AWGŁ.

Wszyscy wyróżnieni wykazali się podczas służby w Kosowie dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem, które budowały prestiż i dobry wizerunek polskiej Policji nie tylko wśród służb z innych krajów, ale także wśród miejscowej ludności.

Po oficjalnych uroczystościach w Katowicach obchody przeniosły się do Chorzowa, gdzie zorganizowano festyn i żołnierski piknik. Tutaj można było zobaczyć zainscenizowany fragment polskiej bazy poza granicami kraju, obejrzeć sprzęt specjalistyczny, spróbować wojskowej grochówki, a chętni mogli się dowiedzieć, jak wstąpić do Wojska Polskiego. Wieczór zakończył się koncertem zespołu Wilki.

PAWEŁ OSTASZEWSKI

zdj. Robert Horosz, Wojciech Juszczuk i Sebastian Czarniak