Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Koncert i piknik dla Fundacji

W niedzielę 24 lipca 2022 r., dokładnie w Święto Policji, Łazienki Królewskie w Warszawie rozbrzmiewały muzyką i gwarem dzieci. Wszystko za sprawą koncertu i pikniku, które w królewskich ogrodach przygotowała Policja, aby wesprzeć zbiórkę na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Koncert patronatem honorowym objęła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda.

Policyjny piknik zorganizowano nieopodal niedawno otwartego nowego placu zabaw w Łazienkach Królewskich, więc milusińscy i ich rodzice mieli kilka atrakcji w jednej lokalizacji. Gdy festyn się rozpoczynał, instrumentaliści z Orkiestry Reprezentacyjnej Policji pod batutą mł. insp. Janusza Trzepizura na dziedzińcu Pałacu na Wyspie zagrali pierwsze takty przygotowanej muzyki. Tym razem policyjna orkiestra wystąpiła z gościnnym udziałem artystów Teatru Muzycznego Castello. Justyna Dela i Tomasz Białek, osobno i w duecie, rozkołysali zebraną publiczność operetkowym repertuarem.

Reprezentujący Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka jego zastępca nadinsp. Roman Kuster zapoznał zebranych z ideą wsparcia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, a jej prezes Irena Zając wspominała początki fundacji. Na widowni zasiadło wielu znamienitych gości, więc fundacyjne puszki długo nie były puste. Czek na kwotę pięciu tysięcy złotych od Zarządu Głównego NSZZP przekazał na ręce Ireny Zając przewodniczący policyjnych związkowców podkom. Rafał Jankowski. Turyści i mieszkańcy stolicy, którzy wysłuchali koncertu, także nie szczędzili grosza na rzecz fundacji.

Po koncercie Orkiestra Reprezentacyjna Policji, grając marszowe melodie, przeszła alejami królewskich ogrodów na policyjny festyn, gdzie dała krótki pokaz swoich umiejętności, wywołując aplauz publiczności.

Na pikniku wielkim zainteresowaniem cieszyły się policyjne stoiska promocyjno-edukacyjne, wystawione m.in. przez Biuro Gabinet Komendanta Głównego Policji, Biuro Komunikacji Społecznej KGP, Biuro Ruchu Drogowego KGP i Biuro Prewencji KGP. Najważniejszym miejscem był punkt Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Nie zabrakło ludzi o otwartych sercach i datki wspomagające podopiecznych fundacji wpadały co i raz do puszek.

Wszyscy chętni mogli podziwiać sprzęt policyjny. Zaprezentowano m.in. ambulans pogotowia ruchu drogowego, motocykl, łódź motorową z komisariatu rzecznego oraz policyjny robot minersko-pirotechniczny. Była też okazja, aby zobaczyć radiowóz z nowym oznakowaniem. Nie zabrakło kolorowanek, konkursów i gier plenerowych. Malowanie buziek, bańki mydlane i wyczarowywane z baloników zwierzaki sprawiły najmłodszym wiele radości.

Wielu dopytywało się o bieg charytatywny na 25-lecie fundacji, w którym można wziąć udział od 25 lipca przez kolejne 25 dni, czyli do 18 sierpnia. Bieg, chód lub spacer muszą trwać 25 minut, a mogą się odbywać w dowolnym miejscu. Warunkiem jest wpłata 25 zł na rzecz fundacji. Bieg zainicjowano rankiem 25 lipca także w ogrodach królewskich. Uczestniczyli w nim m.in. dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” nadinsp. Dariusz Zięba oraz dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, a jednocześnie redaktor naczelny „Gazety Policyjnej” insp. Mariusz Ciarka.

Patronat medialny nad imprezą objęły: „Gazeta Policyjna”, Polskie Radio oraz Telewizja Polska.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor, Jacek Herok