Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Mecz Polska – Rumunia

W sobotę 23 lipca 2022 r., w ramach obchodów Święta Policji, w Gliwicach odbył się mecz piłkarski między policyjnymi reprezentacjami Rzeczypospolitej Polskiej i Rumunii. W polskiej drużynie wystąpiło trzech generałów Policji!

Po zakończeniu części ceremonialnej centralnych obchodów Święta Policji na katowickim placu Sławika i Antalla radość świętowania rozbrzmiała w Gliwicach. Tutaj – na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka – gdzie swoje spotkania rozgrywa na co dzień miejscowy Piast, zaplanowano mecz piłki nożnej między policją polską i rumuńską.

Impreza sportowa była połączona z rodzinnym piknikiem. Najmłodsi mogli spotkać maskotki policyjne z całego kraju, wsiąść do radiowozów, przymierzyć się do motocykla czy quada, zrobić sobie zdjęcie z policyjnymi „koniarzami”. Starsi z zaangażowaniem uczestniczyli w pokazach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla wszystkich atrakcją okazał się pokaz tresury psów służbowych. Gry edukacyjne, dmuchańce i malowanie twarzy milusińskich to stałe elementy takich festynów, więc nie zabrakło ich również w Gliwicach. Chętni mogli oznaczyć swoje rowery, sprawdzić umiejętności w miasteczku ruchu drogowego, a ci starsi dowiedzieć się, jak wstąpić w szeregi Policji. Aby nikt nie opadł sił, dla wszystkich przygotowano kiełbasę z grilla.

Mecz na gliwickim stadionie zaplanowano na godz. 15.00. Tuż przed wyjściem zawodników na murawę zaprezentowały się publiczności policyjne maskotki. Orkiestra KWP w Katowicach odegrała hymny obu państw i zaczęło się sportowe widowisko.

W polskiej drużynie prowadzonej przez Andrzeja „Pułkownika” Kuczyńskiego znalazło się... trzech generałów. Kapitanem zespołu był, grający w koszulce z numerem 01, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. W biało-czerwonej jedenastce wybiegającej na boisko byli także zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej i dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” nadinsp. Dariusz Zięba, który swoją generalską szablę otrzymał kilka godzin wcześniej podczas uroczystości w Katowicach.

Już od pierwszych minut meczu bardzo mocno zaatakował, kierowany przez trenera Iona Melinte, zespół rumuński, który zepchnął naszą drużynę do defensywy. Niestety, pierwsza połowa meczu zakończyła się wynikiem 1:0 dla policjantów znad Morza Czarnego. Bramkę strzelił Marius-Adrian Coman. Podczas przerwy Andrzej Kuczyński wspólnie z sympatykiem Policji, znanym selekcjonerem piłkarskim Andrzejem Strejlauem, omówili z zawodnikami taktykę drugiej części spotkania. Po gwizdku sędziego to polski zespół ruszył z impetem do natarcia, co w efekcie przyniosło wyrównującą bramkę, strzeloną przez Michała Chrabąszcza z garnizonu śląskiego. Podczas dekoracji zawodników pamiątkowymi medalami statuetkę dla najlepszego piłkarza odebrał wyróżniający się Marian Cîrjâ z Rumunii.

Międzynarodowe spotkanie policyjnych drużyn objęli patronatami: prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Prezydent Miasta Gliwice. Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez: Biuro Komunikacji Społecznej KGP ze wsparciem KWP w Katowicach, Regionu CBŚ Stołecznej Grupy Wojewódzkiej IPA, Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami RP, PZPN, Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Gliwickiego Klubu Sportowego „Piast” SA.

Paweł Ostaszewski

zdj. Krzysztof Chrzanowski, Izabela Pajdała