Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Gra w reprezentacji to wyróżnienie

Rozmowa z mł. insp. w st. spocz. Andrzejem „Pułkownikiem” Kuczyńskim, pracownikiem Biura Komunikacji Społecznej KGP, kierownikiem Reprezentacji Polskiej Policji w Piłce Nożnej Kobiet i Mężczyzn

Piłkarska reprezentacja Policji należy do tych, które są kierowane, przynajmniej na razie, jednoosobowo...

Wszystko się zgadza, kierownik jest jeden, ale szukam teraz zastępcy, który by mnie trochę odciążył. Przy nowych listach zawodników, które we współpracy z Gabinetem Komendanta Głównego Policji powstają i w najbliższym czasie zostaną ogłoszone, przedstawię również osobę zastępcy kierownika reprezentacji. Rozwiązanie nasuwa się oczywiste – mój zastępca skoncentruje się na drużynie kobiecej.

A dlaczego w ogóle narodził się pomysł, aby zrobić „nowe wejście” policyjnych sportowych reprezentacji, wszak one istniały od dobrych kilku lat, a mój rozmówca koordynował swego czasu wszystkie imprezy sportowo-rekreacyjne w Policji?

Teraz jestem w Biurze Komunikacji Społecznej KGP i skoncentrowałem się na piłce nożnej. Główną przyczyną tego „nowego wejścia” jest odbudowanie drużyn po pandemii COVID-19. Lata obostrzeń, zakazy organizowania imprez, a nawet ograniczone możliwości treningu zrobiły swoje. Z powodów pandemicznych nie powstał harmonogram centralnych wydarzeń sportowo-rekreacyjnych, które odbywały się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji. Taki harmonogram dawał na cały rok reprezentantom poszczególnych dyscyplin szczegółowy terminarz startów, umożliwiał przygotowanie do konkretnych zawodów oraz, dzięki konsultacjom przy tworzeniu, zapobiegał nakładaniu się terminów rozgrywek. Informacja o imprezach powinna trafić do zainteresowanych pod koniec roku, tak aby mogli spokojnie rozplanować trening i wyjazdy. Chodzi tu przecież o rozgrywki sztandarowe o randze mistrzostw i wydarzenia centralne, na przykład w turystyce. Należy mieć nadzieję, że imprezy znowu zaczną się odbywać i harmonogram na przyszły rok zostanie przygotowany.
„Nowe wejście” ma na celu także odmłodzenie kadry. Przez lata pandemii część osób mogła znaleźć się już poza Policją, mogli też dołączyć nowi funkcjonariusze i pracownicy, którzy mają osiągnięcia sportowe i chęć do reprezentowania Policji na boisku, pływalni czy na ławeczce do wyciskania ciężarów.

Piłkarska reprezentacja Policji była pierwszą, która przetarła szlaki centralnie powoływanych drużyn w naszej służbie, najpierw był team męski, a w 2015 r. kobiecy.

Zaczęło się od organizowanych przeze mnie meczów z drużynami policji innych krajów, które uświetniają co roku Święto Policji, oraz turnieju im. Andrzeja Struja, który z czasem stał się wielką międzynarodową imprezą. Oprócz rywalizacji sportowej turniej zapewnia integrację służb, promuje właściwe, prozdrowotne postawy i pozwala godnie uczcić pamięć stołecznego policjanta podkom. Andrzeja Struja. Na rozgrywki była szykowana reprezentacja centralna, która przeważnie występowała pod szyldem Komendy Głównej Policji. W 2015 r. do mężczyzn dołączyła drużyna kobieca.

Obecnie jest to jedna reprezentacja piłki nożnej, w ramach której funkcjonują dwie drużyny. Obie należy rozbudować, aby były możliwości przygotowywania różnych składów na określone imprezy. Jeżeli ma się szeroką kadrę, to można ją rozbić na różne zawody: inny zestaw zawodników wysłać na halę, inny na orliki, a jeszcze inny na duże boiska trawiaste. Pismo z KGP w sprawie naboru do reprezentacji trafiło już do jednostek w kraju i zgłosiło się kilkadziesiąt zawodniczek i zawodników. Na tej bazie chcę powołać, oprócz odnowionych składów, drużyny kobiet OPEN i mężczyzn OPEN, także zespół mężczyzn 35+, który może wiele zamieszać w rozgrywkach krajowych i zagranicznych.

Brzmi obiecująco – kiedy planowane są najbliższe rozgrywki policyjnych piłkarzy?

Zawodnicy rwą się do walki. Ci starsi też, mimo wieku ciągle mają sporo sił i dobrą technikę. Nawet podczas pandemii, gdy luzowano obostrzenia, udawało nam się występować na różnych rozgrywkach. Ostatnio podczas Dnia Sportu, Sprawności Fizycznej i Zdrowego Trybu Życia w Resorcie Obrony Narodowej, gdzie oczywiście nie sam wynik był najważniejszy, zremisowaliśmy z Drużyną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wcześniej reprezentacja męska, podobnie jak kobieca, zajęła drugie miejsce podczas reaktywowanego po przerwie pandemicznej turnieju im. podkom. Andrzeja Struja. Pod koniec maja w Rumunii wzięliśmy udział w Międzynarodowym Turnieju Służb Mundurowych „Lotus Cup 2022”, gdzie wywalczyliśmy główne trofeum. Gorzej poszło nam na Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn „Mundial Uniejów 2022”, który odbył się niemal zaraz po wyczerpujących zawodach w Rumunii. W Uniejowie zajęliśmy czwarte miejsce, za to dziewczyny wzięły rewanż za turniej Struja i tym razem pokonały jego triumfatorki, czyli drużynę Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zajmując pierwsze miejsce wśród pań.

Przed nami natomiast Święto Policji i mecz z reprezentacją rumuńskiej policji, który z okazji przypadającego w tym roku setnego jubileuszu powołania Policji Województwa Śląskiego zostanie zorganizowany w Gliwicach.

W sierpniu będziemy bronić ubiegłorocznego, zwycięskiego tytułu zdobytego podczas II Międzynarodowego Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej im. st. sierż. Marcina Szpyruka, który w tym roku organizujemy w podwarszawskim Sulejówku. Nasze panie rok temu zajęły drugie miejsce, zobaczymy, jak zakończą się tegoroczne zmagania. Potem, w połowie września, w Lidzbarku Warmińskim czeka nas występ na VII Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn im. mł. asp. Marka Cekały. Będziemy tam chcieli zawalczyć o najważniejsze trofeum, czyli Puchar Komendanta Głównego Policji.

Jako pomysłodawca i organizator turnieju im. Andrzeja Struja bardzo się cieszę, że środowisko policyjne tak dba o pamięć o zmarłych tragicznie kolegach. Jest coraz więcej rozgrywek, nie tylko piłki nożnej, nazwanych imieniem funkcjonariuszy, którzy rotę ślubowania wypełnili do końca.

Sztandarowym naszym wyjazdem będzie oczywiście występ na III Światowym Turnieju Siedmioosobowych Drużyn Policyjnych w Piłce Nożnej na Teneryfie, gdzie weźmiemy udział w rozgrywkach jako obrońcy ubiegłorocznego tytułu mistrzów. Niestety, mistrzostwa na Wyspach Kanaryjskich terminami zazębiają się z Halowymi Mistrzostwami MSWiA w Piłce Nożnej, rozgrywanymi w Mielnie. Na pewno jednak weźmiemy w nich udział, wyślę po prostu inny skład. To nawet dobrze, bo ważne jest, aby każdy zawodnik miał okazję sprawdzić się
w prestiżowych rozgrywkach. Panie pojadą w listopadzie na Światowy Turniej Halowej Piłki Nożnej do Holandii.

Występ w reprezentacji polskiej Policji to ciężka praca, nie zawsze znajdująca zrozumienie u przełożonych, którzy muszą puścić swojego człowieka na turniej czy zgrupowanie treningowe.

Jest z tym dużo lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Aktywny sportowiec to sprawniejszy i zdrowszy policjant. Od przełożonych zresztą wszystko się zaczyna. Oni pierwsi zapoznają się z pismem, które powołuje reprezentację, dekretują je do zapoznania podwładnym. Chcę jednocześnie podkreślić, że występ w reprezentacji polskiej Policji jest wyróżnieniem i zaszczytem dla grających. Zasady są takie, że zawodnik, który chce grać w reprezentacji, musi wzorowo spełniać swoje obowiązki jako funkcjonariusz czy pracownik, nie może być karany dyscyplinarnie. Jeżeli taka sytuacja się przydarzy, może wrócić do gry, gdy będzie już „czysty”. Zależy mi na pozytywnych postawach, a przez sport można naprawdę dobrze promować Policję. Gra z gwiazdą policyjną i orzełkiem na piersi zobowiązuje.
Dziękuję za rozmowę.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor