Środki podlegające wdrożeniu na podstawie ww. zapisów obejmują:
• metodologię i narzędzia do oceny podatności na zagrożenia;
• identyfikację zagrożeń;
• opracowanie planu bezpieczeństwa; szkolenia i wspólne warsztaty dla pracowników ochrony z prywatnymi i publicznymi agencjami ochrony;
• zalecenia dotyczące poprawy infrastruktury i wyposażenia; procedury zapobiegania, wykrywania i reagowania na ataki CBRN oraz zarządzania ich skutkami.
Środki podlegające wdrożeniu na podstawie ww. zapisów obejmują:
• metodologię i narzędzia do oceny podatności na zagrożenia;
• identyfikację zagrożeń;
• opracowanie planu bezpieczeństwa; szkolenia i wspólne warsztaty dla pracowników ochrony z prywatnymi i publicznymi agencjami ochrony;
• zalecenia dotyczące poprawy infrastruktury i wyposażenia; procedury zapobiegania, wykrywania i reagowania na ataki CBRN oraz zarządzania ich skutkami.
Cele projektu
Środki i procedury bezpieczeństwa wypracowane w obiektach sportowych są na bardzo wysokim poziomie w porównaniu z innymi miejscami, gdzie zazwyczaj dochodzi do gromadzenia się osób w przestrzeni publicznej. Ciągle jednak istnieje duży niedosyt, jeśli chodzi o procedury i szkolenia w zakresie reagowania na zagrożenia CBRN (chemiczne, biologiczne, radiologiczne, jądrowe) i zapobiegania im. Według ostatnich raportów EUROPOL TE-SAT w propagandowych materiałach publikowanych przez terrorystów zwiększyła się ilość informacji na temat możliwości wykorzystania czynników CBRN w atakach. Jednocześnie pojawiają się poradniki, jak skutecznie przeprowadzić taki atak.
W związku z tym istnieje silna potrzeba wzmocnienia bezpieczeństwa CBRN w obiektach sportowych, zwłaszcza że największy z nich może pomieścić nawet do 80 tys. widzów.
Rezultatem projektu „Safe Stadium” będzie przygotowanie zintegrowanego systemu ochrony CBRN dla obiektów sportowych zgodnie z dobrymi praktykami wspierania ochrony przestrzeni publicznej. Konsorcjum projektu składa się z kilku prywatnych i publicznych dostawców wiedzy specjalistycznej i nowych technologii w zakresie ochrony publicznej i zagrożeń CBRN, organów ścigania, agencji ochrony, klubów sportowych i operatorów obiektów sportowych. System będzie dostępny bezpłatnie na platformie internetowej i obejmie:
• analizę potrzeb obiektów sportowych w zakresie zapobiegania zdarzeniom CBRN, reagowania na nie i usuwania ich skutków, opartą na analizie dokumentacji, gromadzeniu dobrych praktyk, ankietach i wizytach studyjnych na stadionach sportowych;
• kompleksowy zestaw procedur bezpieczeństwa, zalecenia dotyczące usprawnień w infrastrukturze i wyposażeniu; narzędzia i szablony do oceny podatności i ryzyka lub przygotowania planów bezpieczeństwa;
• optymalne protokoły współpracy ze służbami publicznymi; kompleksowy zestaw procedur bezpieczeństwa, zalecenia dotyczące usprawnień w infrastrukturze i wyposażeniu; narzędzia i szablony do oceny podatności i ryzyka lub przygotowania planów bezpieczeństwa;
• optymalne protokoły współpracy ze służbami publicznymi;
• materiały szkoleniowe w postaci modułowego programu szkoleniowego, w tym e-learningu z wirtualną rzeczywistością, dostosowanego do potrzeb stadionów sportowych i ich pracowników.
Bezpośrednimi beneficjentami projektu są pracownicy ochrony, stewardzi, prywatne i publiczne służby ochrony oraz urzędnicy i trenerzy związków sportowych. System zostanie wdrożony przez serię szkoleń (bezpośrednich i internetowych) oraz pilotażowe ćwiczenia w obiektach sportowych.
Działania podejmowane w ramach projektu będą się koncentrować przede wszystkim na:
• prowadzeniu badań i analiz – identyfikowaniu dobrych praktyk, ocenie podatności i ryzyka;
• opracowaniu elementów systemu – odpowiednich procedur, narzędzi, planów i wytycznych;
• rozwoju elementów systemu – infrastrukturze, technologii informacyjno-komunikacyjnej, wyposażeniu;
• opracowaniu elementów systemu – materiały szkoleniowe i platforma e-learningowa;
• przygotowaniu systemu do prowadzenia dochodzenia epidemiologicznego.
Obecnie działania partnerów konsorcjum koncentrują się na wizytacji wielkopowierzchniowych obiektów sportowych i ocenie ich podatności na ataki terrorystyczne z zastosowaniem środków CBRN. Ocenie zostały poddane stadiony administrowane przez MAKIS w Łodzi (stadion ŁKS-u, Widzewa, Atlas Arena, stadion KŻ Orzeł Łódź), stadion Lecha Poznań, MSK Ziliny (Słowacja) oraz Realu Madryt (Hiszpania).
Główni Partnerzy:
Uniwersytet Łódzki – koordynator projektu. Służby publiczne: Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Komenda Stołeczna Policji, policja hiszpańska. Obiekty sportowe: Real Madryt Next, Lech Poznań, MSK Zilina, Miejska Arena Kultury i Sportu w Łodzi.
Kraje, które biorą udział w projekcie:
Polska, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Słowacja
Wartość umowy grantowej:
3 326 880,38 EURO
Czas trwania:
24 miesiące (1.06.2021 r. – 31.05.2023 r.)
kom. Marcin Fiedukowicz
KWP w Łodzi
zdj. safe-stadium.eu