Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Kiedy Turniej Andrzeja Struja?

Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja wszedł już na stałe do sportowego kalendarza wielu formacji. Jest jedną z najważniejszych i największych imprez przygotowywanych cyklicznie przez środowisko policyjne. Kiedy będzie można go zorganizować? Czy uda się to zrobić jeszcze w tym roku, czy może trzeba będzie przenieść go na rok przyszły? Pytania się mnożą, a o prostą odpowiedź w czasie szalejącej pandemii nie jest łatwo.

Historia turnieju zaczęła się 19 lutego 2010 r., w dniu pogrzebu bohaterskiego policjanta. W sali Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Pradze-Południe odbywały się właśnie II Halowe Mistrzostwa Warszawy Służb Mundurowych w Piłce Nożnej o Puchar Komendanta Głównego Policji. Na tę chwilę rozgrywki przerwano, a zawodnicy, sędziowie i publiczność stanęli na baczność i minutą ciszy oddali hołd policyjnemu bohaterowi. Nikt nie wnosił protestów, że zatrzymano akcję, po której mógł paść gol. W hali zamarła zwykła podczas meczów wrzawa, a z zewnątrz dobiegało wycie syren radiowozów i karetki pogotowia, która zawsze towarzyszy sportowym imprezom. Tego właśnie dnia organizatorzy stołecznych mistrzostw: Andrzej „Pułkownik” Kuczyński, wtedy z CBŚ Zarząd w Warszawie, i legendarny trener Andrzej Strejlau zaproponowali, aby od następnej edycji rozgrywki nosiły imię Andrzeja Struja. Jeszcze tego samego roku na trawiastym boisku przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie „Pułkownik” zorganizował turniej pod nazwą „Żyj bez przemocy – graj bez fauli”, w którym zmierzyło się jedenaście drużyn. Cały dochód z imprezy został przekazany obecnym podczas rozgrywek Annie Struj i sierotom po policjancie: Monice i Krysi. W 2011 r. w lutym mistrzostwa stolicy miały już oficjalnie swojego patrona. Z czasem rywalizacja warszawskich drużyn służb mundurowych przerodziła się w wielki międzynarodowy turniej. W ubiegłym roku startowało w nim ponad 60 ekip, a rok wcześniej – podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji – ponad 100.

Dziś ważą się losy tegorocznych rozgrywek. Normalnie powinny odbyć się w okolicach 10 lutego. Cały czas obowiązuje jednak wprowadzone w związku z pandemią zawieszenie organizowania w Policji imprez sportowo-rekreacyjnych… Sytuacja co prawda zmienia się, jest już szczepionka, niedługo przyjdzie kolej na szczepienie służb mundurowych, ale niepewność co do terminu turnieju pozostaje.

W KGP spotkali się Andrzej Strejlau i Andrzej „Pułkownik” Kuczyński, aby rozważyć wszystkie za i przeciw.

– Moje zdanie jest takie, że można by ten turniej zorganizować latem, już po zaszczepieniu służb mundurowych – powiedział Andrzej Kuczyński. – Dla bezpieczeństwa bez kibiców i na świeżym powietrzu. Rozgrywki można zlokalizować na orlikach i boiskach we wszystkich dzielnicach, a finał na gościnnej Agrykoli. Chciałbym, żeby ten turniej trwał i był kontynuowany. Uważam, że można go zorganizować zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. To jest marzenie wielu zawodników i ludzi związanych z imprezą. Nie ma dnia, abym nie otrzymywał pytań – co dalej z turniejem?

Zwykle w marcu na naszych łamach relacjonowaliśmy piłkarskie rozgrywki, które oprócz waloru sportowego i rekreacyjnego miały także wymiar integracyjny dla wszystkich służb mundurowych. Turniej był ponadto hołdem dla bohaterskiego policjanta.

– Już jedenaście lat temu uznaliśmy, że ten człowiek musi przejść do historii – dodał Andrzej Strejlau. – Kiedyś wszyscy przeminiemy, taki jest nasz los, ale wierzę, że turniej zostanie, a imię jego patrona przetrwa. Ludzie będą pamiętać, a młodzi, którzy nie żyli w tych czasach, będą się zastanawiać – kim on był, dlaczego upamiętnia się tego człowieka – i będą szukać o nim wiadomości. Ten memoriał jest bardzo potrzebny. Gdy tylko minie zagrożenie epidemiczne, trzeba wrócić do jego organizacji.

Gotowość wykazał Polski Związek Piłki Nożnej. W nagraniu wideo przesłanym do KGP prezes PZPN Zbigniew Boniek „w krótkich żołnierskich słowach” zaraportował: „Jesteśmy gotowi wspierać ten turniej tak jak zawsze. Wiemy, że w tym roku nie ma jeszcze wybranej daty. Wiemy, że borykamy się jeszcze z problemami z pandemią. Natomiast jeżeli tylko będzie możliwość przeprowadzenia turnieju, meldujemy naszą gotowość do współpracy i do objęcia patronatu honorowego!”.

PAWEŁ OSTASZEWSKI


PIŁKARSKI NABÓR

Kierownictwo Reprezentacji Polskiej Policji w Piłce Nożnej Kobiet i Mężczyzn ogłasza nabór w celu uzupełnienia składów drużyn. Mile widziani są policjanci i pracownicy Policji z doświadczeniem i zamiłowaniem do futbolu – zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Wszyscy chętni mogą się zgłaszać bezpośrednio do kierownika reprezentacji młodszego inspektora w stanie spoczynku Andrzeja „Pułkownika” Kuczyńskiego z BKS KGP pod numer telefonu 725211165 lub za pomocą poczty elektronicznej, pisząc na adres.

P.Ost.