Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Pisarze gliniarze

Nie samą służbą człowiek żyje. Niektórzy więc kleją modele, inni aktywnie i charytatywnie wspierają potrzebujących, rzeźbią, malują, fotografują, wspinają się, żeglują. Są też tacy, którzy spędzają czas na pisaniu książek. I to często docenianych przez czytelników.

Poniższy krótki wybór autorów nie jest oczywiście pełny, nie zmieściłby się bowiem na jednej stronie, a wraz z książkami historycznymi dotyczącymi dziejów naszej formacji, za które bierze się coraz więcej funkcjonariuszy, mógłby wypełnić wszystkie łamy naszego miesięcznika.

POEZJA

Jarosław Juchniewicz (emerytowany policjant z Bytowa). Jego najnowszy tomik poezji to „Metamorfozy”. Poprzednie to „Re(m)kolekcje”, „Hipersomnia”, „Narkolepsje”, „Sennowłóczy ja”, „Prześnione w czeluściach”, „Sny z promieni mroku”, „Z mojej bańki zwykłe sny”.

KRYMINAŁ I SENSACJA

Iwona Bogusz z CSP w Legionowie, autorka „Aptekarza”. Akcja książki dzieje w Wejherowie. Znajdziemy w niej i intrygę kryminalną, i wątki obyczajowe, i realizm magiczny.

Aleksander Sowa z SPPP w Opolu, autor książek: „Wenus umiera”, „Czas wagi”, „Gwiazdy Oriona”, „Punkt Barana”, „Era Wodnika”. Dwukrotny laureat plebiscytu „Najlepsza książka na lato”.

W ostatniej powieści „Wenus umiera” akcja zagadki kryminalnej rozgrywa się w Górach Stołowych i Opolu.

Kazimierz Kyrcz z KWP w Krakowie, pisarz kryminałów, fantastyki oraz horroru, poeta, felietonista i okazjonalnie tłumacz z języka rosyjskiego. Debiutował w 2004 r. Jego książki to m.in. „Dziewczyny, które miał na myśli”, „Chłopcy, których kochano za mocno”, „Kobiety, które nienawidzą” i „Mężczyźni w potrzasku”.

Marcin Ciszewski, Krzysztof Liedel, „Gliniarz. Opowieść policjanta” to policyjne CV Krzysztofa Liedela, zmarłego w kwietniu 2021 r. Prawdziwe kryminalne historie, kulisy policyjnej roboty, relacja z wojen mafijnych od lat 90. aż do współczesności.

FAMILIJNE

Robert Koniuszy z KRP w Warszawie II, autor „Kornelki i Adelki gotują”. Książka w iście Tuwimowskim stylu, pisana dowcipnym wierszem, traktuje gotowanie jak przygodę.

Magdalena Walkowiak z KMP we Wrocławiu, autorka „Sklepu z marzeniami domowej roboty” (o autorce i książce pisaliśmy w „Gazecie Policyjnej” 2021, nr 9).

FANTASTYKA I SCIENCE FICTION

Mariusz Brzezina z KMP w Rybniku, autor książek fantastycznych dla młodzieży: „Eden. Jabłko wszechrzeczy” i „Miryd. Księga chaosu”. Dochód ze sprzedaży książek autor przeznaczył na schronisko dla zwierząt w Wodzisławiu Śląskim.

Bogusław Sabuda z OPP w Krakowie, autor „Ludzi z cukru”. Książka porusza tematy futurologiczne, socjologiczne i problematykę świadomego snu.

Ireneusz Osłowski (emerytowany policjant), autor „Ocalić przyszłość”. Wśród niezwykle przychylnych czytelniczych recenzji można znaleźć i taką: „Wiedziałem, że buszując od lat w literackich debiutach, trafię wreszcie na perełkę wartą przeczytania i godną polecenia nie tylko miłośnikom science-fiction, ale ogółowi czytelników. Los chciał, że do tego zdarzenia doszło na początku roku i zastanawiam się, czy „Ocalić przyszłość” to zwiastun urodzaju dobrej literatury czy może wręcz przeciwnie… i do końca 2021 zostaną mi same kiepskie potworki (...)”.