Strona używa plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Mobilne biuro drogówki

Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego (APRD) to specjalistyczny radiowóz przeznaczony do obsługi wypadków drogowych przez policjantów. W tym roku Komenda Główna Policji kupiła 77 takich pojazdów oraz wyposażyła je w przenośne urządzenia do laserowego pomiaru punktów w przestrzeni, pomiaru odległości i trójwymiarowego odwzorowania miejsca zdarzenia drogowego, czyli w tzw. tachimetry.

Nowe APRD – furgony Volkswagen Crafter 2.0 TDI z silnikiem o mocy 177 KM z zabudową, wyposażone w sprzęt niezbędny do pracy na miejscu zdarzeń drogowych – są praktycznie mobilnymi biurami policjantów ruchu drogowego. Mają wszystkie dostępne na rynku systemy zapewniające bezpieczeństwo oraz komfort, takie jak: ABS, ESP (elektroniczny system stabilizacji toru jazdy), poduszki powietrzne, nowoczesny układ ogrzewania, klimatyzację, system sygnalizacji uprzywilejowania w ruchu drogowym oparty na technologii LED. Są: maszt z najaśnicami, dodatkowe oświetlenie zewnętrzne, znaki m.in. „UWAGA WYPADEK!”, agregat prądotwórczy oraz wyposażenie pojazdu w fotele, biurka, sprzęt informatyczny – laptop, drukarkę, skaner czy router wi-fi, aparat fotograficzny. Specjalistyczne policyjne zestawy umożliwiają sprawne podjęcie czynności w miejscu wypadku lub katastrofy w ruchu drogowym.

Nowym narzędziem pracy funkcjonariuszy drogówki, które znalazło się na pokładzie APRD, jest tachimetr – system eSURV firmy CYBID do pomiarów i wizualizacji 3D dla potrzeb dokumentacji oraz kryminalistycznej rekonstrukcji zdarzeń drogowych, oparty na najnowszej generacji Leica FlexLine TS10. Urządzenia trafiły do jednostek Policji.

– Tachimetr nie zastępuje dotychczasowych metod prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia, lecz stanowi narzędzie wspierające. Sczytuje zebrane dane i tworzy graficzny obraz miejsca zdarzenia widoczny na komputerze – mówi podinsp. Magdalena Malinowska-Miąsek z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Oprogramowanie analizuje i rekonstruuje przebieg zdarzenia, pomagając nam w jego interpretacji. To bardzo przyśpiesza pracę.

Od 7 czerwca do 8 października br. w Krakowie 308 policjantów, będących użytkownikami APRD, poznało tajniki działania tachimetrów.

Kupno przez Komendę Główną Policji radiowozów APRD i tachimetrów (wraz z instruktażem ich obsługi) było realizacją projektu „Bezpieczniej na drogach – Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego dla Policji” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

ANDRZEJ CHYLIŃSKI

kom. PATRYCJA FERT

zdj. Jacek Herok