Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

#JestAkcja z policyjnymi pilotami

Równo 90 lat temu na krytych płótnem dwupłatowcach rozpoczęli szkolenie pierwsi policyjni piloci. Ci, którzy dzisiaj zasiadają za sterami w pełni skomputeryzowanych śmigłowców wielozadaniowych, nadal – tak jak ich koledzy sprzed prawie wieku – dbają o bezpieczeństwo kraju i jego mieszkańców.

Historia lotnictwa w polskiej Policji sięga okresu międzywojennego. Pierwsi piloci Policji Państwowej rozpoczęli szkolenie w 1931 r. w Centrum Wyszkolenia Podoficerów Lotnictwa w Bydgoszczy na takich samolotach, jak Bartel M4S2, Hanriot 19 czy pierwszym samolocie liniowym Potez XV. Dzisiaj swoje umiejętności szlifują m.in. w USA na Florydzie, gdzie latają na śmigłowcach s70i Black Hawk i Bell. Przez 90 lat ich zadania praktycznie się nie zmieniły – doszły jedynie desantowanie pododdziałów kontrterrorystycznych i grup ratowniczych oraz ewakuacja osób z miejsc zagrożonych, której nie dałoby się przeprowadzić małymi dwupłatowcami.

Do tej pory kulisy służby policyjnych lotników można było poznać z filmów prezentujących realizacje, które publikowano głównie na stronach internetowych jednostek Policji. Tym razem, w związku z panującą sytuacją pandemiczną, większość zaplanowanych działań została przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości. Z okazji święta policyjnych pilotów zostało zaprojektowane logo, którym będą opatrzone wszystkie wydarzenia poświęcone rocznicy.

Od kilku miesięcy prowadzony jest projekt opatrzony hasztagiem #JestAkcja, realizowany przez polską Policję oraz firmę vr360.pl. Pod koniec ubiegłego roku do tego przedsięwzięcia włączył się jeszcze jeden partner – PKN Orlen. Wspólna kampania obejmuje innowacyjne działania edukacyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz działania promujące zawód policjanta z wykorzystaniem narzędzi do oglądania wirtualnej rzeczywistości przez okulary VR. Na potrzeby kampanii wykorzystane zostaną filmy wykonane w technologii VR 360, która pozwala na zarejestrowanie rzeczywistości w pełnej sferze. Każdy będzie mógł zajrzeć tam, gdzie do tej pory było to niemożliwe, czyli np. do kabiny pilotów lecącego 300 km/h policyjnego Black Hawka. Okulary VR będą rozdawane m.in. dzieciom, które z powodu stanu zdrowia przez dłuższy czas przebywają w szpitalach w całym kraju.

Tych, którym bliska jest tematyka lotnictwa służb mundurowych, z pewnością ucieszy fakt, że w tym roku zamierzamy wydać specjalny numer „Gazety Policyjnej” poświęcony 90-letniej historii lotnictwa policyjnego. Zainteresowani będą mogli w nim znaleźć mnóstwo ciekawostek, które pozwolą prześledzić dzieje tej wyjątkowej formacji w strukturach Policji.

Wydany zostanie też kolejny, już siódmy, odcinek komiksu dla dzieci i młodzieży, w którym będą popularyzowane bezpieczne zachowania i wiedza o Policji. Wśród bohaterów znajdą się policyjni piloci, których czekają niesamowite przygody.

Ciekawie zapowiada się również instagramowy live, podczas którego na pytanie o tym, jak zostać policyjnym pilotem, odpowiedzą ci, którym to marzenie się spełniło. Dowódcy, piloci oraz mechanicy stacjonujący na warszawskim Bemowie będą także gośćmi podcastów opatrzonych hasztagiem #WspólnieBezpieczni. W trakcie rozmowy opowiedzą o tym, jak wygląda ich codzienna służba, z jakimi zadaniami się mierzą oraz o sprzęcie, na którym latają.

To tylko kilka projektów zaplanowanych z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu. Patronem medialnym wszystkich wydarzeń poświęconych 90. rocznicy powstania lotnictwa policyjnego będzie „Gazeta Policyjna”. Warto więc śledzić nasze kolejne numery, aby przekonać się, kiedy i jakie jeszcze niespodzianki przygotowujemy.

Agnieszka Włodarska

zdj. Jacek Herok