Pozycja w formie albumowej pt. „Patroni honorowi Policji. Bądź odważny, sumienny, ostrożny i nie zawiedź nigdy zaufania…”, wydana przez Komendę Główną Policji, powstała de facto dzięki współpracy dwóch jej komórek: Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji i Biura Komunikacji Społecznej. Oba biura współdziałały ściśle już podczas procesu nadawania imion poszczególnym KWP, a dokładniej podczas uroczystości odsłonięcia tablic poświęconych patronom. Taki dzień w każdej komendzie był dużym wydarzeniem, któremu zwykle towarzyszyły okolicznościowe wystawy, spotkania z potomkami przedwojennych funkcjonariuszy oraz spektakl „Służba”, przygotowany przez Amatorską Scenę Policyjną „Na Posterunku”, funkcjonującą pod auspicjami Biura Komunikacji Społecznej KGP. Teraz oba biura połączyły siły – wkład merytoryczny i projekt całości zapewniło Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji, które zwróciło się do różnych autorów z prośbą o sporządzenie biogramów, a Biuro Komunikacji Społecznej czuwało nad redakcją językową, korektą i przygotowało skład. Z tej współpracy powstało kompendium wiedzy o policyjnych patronach garnizonów, będące piękną pamiątką po setnym jubileuszu powołania Policji Państwowej.
Pomysł nadawania imion komendom, a także wybór poszczególnych patronów był częścią zatwierdzonej „Koncepcji działań polskiej Policji na poziomie centralnym, w ramach przygotowań i obchodów 100-lecia powołania Policji Państwowej”. Ukoronowaniem tego procesu było odsłonięcie 26 lipca br. tablicy poświęconej patronowi KGP insp. dr. Władysławowi Sobolewskiemu.
W książce, której już na okładce towarzyszy motto zaczerpnięte z przedwojennych przykazań policjanta: Bądź odważny, sumienny, ostrożny i nie zawiedź nigdy zaufania…, znajdziemy opisy wszystkich osiemnastu policyjnych patronów (16 KWP, KSP i KGP). Pozycję otwiera list Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka, w którym przywołuje wyjątkową chwilę, w której pozycja powstała, dziękuje autorom biogramów oraz podkreśla poświęcenie i patriotyzm przedstawionych postaci.
Ciekawostką jest, że w jednym garnizonie – świętokrzyskim – patrona nie trzeba było wybierać, gdyż kieleckim policjantom już od 1991 r. patronuje płk Jan Piwnik „Ponury”, wtedy jeszcze w stopniu majora. O wszystkich postaciach ważnych dla poszczególnych KWP, ale i dla całości formacji pisaliśmy na naszych łamach w relacjach z każdej uroczystości odsłonięcia tablicy oraz w numerze specjalnym „Policji 997”, wydanym w lipcu br. z okazji stulecia powołania Policji Państwowej. O niektórych pisaliśmy dużo wcześniej – jak choćby o „Ponurym”, Wiktorze Ludwikowskim czy Władysławie Sobolewskim, kiedy to nagłaśnialiśmy inicjatywę remontu jego grobu na cmentarzu we Lwowie. Dla porządku wymieńmy jednak poszczególne jednostki i przypisanych ich przedwojennych policjantów, z których dokonaniami można zapoznać się na kartach nowej pozycji. Panteon bohaterów otwiera insp. dr Władysław Sobolewski, patronujący KGP. Dalej przedstawieni są: podinsp. Roman Prot Sztaba (KWP w Białymstoku), insp. Witalis Olszański (KWP w Bydgoszczy), kom. Stanisława Filipina Paleolog (KWP w Gdańsku), asp. Alojzy Banach (KWP w Gorzowie Wielkopolskim), insp. dr Adam Bronisław Kocur (KWP w Katowicach), płk Jan Piwnik „Ponury” (KWP w Kielcach), mjr Ludwik Drożański (KWP w Krakowie), insp. Tadeusz Florentyn Tomanowski (KWP w Lublinie), płk Janusz Zygmunt Jagrym-Maleszewski (KWP w Łodzi), nadkom. Heliodor Gruszczyński (KWP w Olsztynie), sierż. Piotr Jesień (KWP w Opolu), insp. Wiktor Ludwikowski (KWP w Poznaniu), insp. gen. Marian Gorgoniusz Borzęcki (KWP zs. w Radomiu), insp. gen. Wiktor Zygmunt Sas-Hoszowski (KWP w Rzeszowie), kom. Tadeusz Starzyński (KWP w Szczecinie), kom. Józef Biniaś (KWP we Wrocławiu) i podinsp. Marian Stefan Kozielewski (KSP).
PAWEŁ OSTASZEWSKI
„Patroni honorowi Policji. Bądź odważny, sumienny, ostrożny i nie zawiedź nigdy zaufania…”, praca zbiorowa pod redakcją merytoryczną nadkom. Krzysztofa Musielaka, dyrektora BEH-MP KGP, Komenda Główna Policji, Warszawa 2019.