W dniach 15–16 kwietnia 2019 r. w Szkole Policji w Pile już po raz XI odbył się Ogólnopolski Turniej Klas Policyjnych „Klasa Policyjna roku 2019”, pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Tegoroczna edycja została wpisana w rządowy Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.
Do turnieju zakwalifikowały się 23 drużyny składające się z czterech zawodników i kierownika, reprezentujących szkoły z różnych województw. Uroczystego otwarcia dokonała komendant Szkoły Policji w Pile insp. Beata Różniak-Krzeszewska. O miano najlepszej „Klasy Policyjnej 2019” rywalizowały drużyny z Białobrzegów, Czarnkowa, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Gościna, Gromnika, Jarocina, Kalisza Pomorskiego, Kościerzyny, Lubomierza, Malborka, Marcinkowic, Piły, Poznania, Pruszkowa, Radoryża Smolanego, Suwałk, Torunia, Wadowic, Wrocławia, Wyszkowa oraz reprezentacja Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Rozegrano cztery konkurencje: test umiejętności strzeleckich, test umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, test sprawności fizycznej oraz sprawdzian obejmujący ogólną wiedzę o Policji. Rywalizacja między drużynami była bardzo zacięta, a różnice punktowe, szczególnie w pierwszej piątce, nieznaczne. Wieczorem w pierwszy dzień eliminacji zorganizowane zostało spotkanie integracyjne uczestników, w ramach którego wystąpił zespół muzyczny „Awans” oraz grupa tancerzy z pilskiego studia tańca Beezone.
Zwycięskie drużyny
W klasyfikacji generalnej zwycięstwo wywalczyła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach, zaś drugie miejsce zajęła drużyna z Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Z kolei wielokrotny zwycięzca poprzednich edycji turnieju – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II z Gromnika – zdobył tym razem trzecie miejsce, chociaż najlepszy czas 1:00,66 w teście sprawności fizycznej należał do ucznia tej szkoły, Szymona Barana. Kolejne uzyskane czasy należały do Kacpra Brzezińskiego (1:03,26) z III LO im. Jana Sobieskiego w Gnieźnie i Krzysztofa Słomy (1:03,78) z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, II LO im. Królowej Jadwigi w Toruniu. W teście umiejętności strzeleckich pierwsze miejsce zajęła drużyna z III LO im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie, drugie Policyjne Liceum Ogólnokształcące w Słupsku, a trzecie miejsce wywalczyli uczniowie z Prywatnego Zespołu Szkół w Czarnkowie. Identycznie rozłożyły się też wyniki w dyscyplinie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Uczestnicy i słuchacze Szkoły Policji w Pile mogli obejrzeć wystawę historyczną o Policji II RP przygotowaną przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP. Wielu uczniów klas policyjnych po egzaminie maturalnym chce związać swoją przyszłość z formacjami mundurowymi, w tym większość z Policją.
Na uroczysty finał turnieju przybyli poseł RP i przewodniczący Komisji Parlamentarnej ds. Policji Grzegorz Piechowiak, dyrektor Biura Prewencji KGP mł. insp. Robert Kumor, zastępca komendanta Szkoły Policji w Pile mł. insp. Michał Kominowski, podinsp. Robert Horosz z Biura Historii i Tradycji Policji KGP, przedstawiciele urzędu miasta i starostwa powiatowego oraz zastępca przewodniczącego NSZZP w Szkole Policji w Pile podinsp. Rafał Socha. Zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha przesłał list gratulacyjny.
Zwycięscy zawodnicy zostali uhonorowani pucharem ufundowanym przez Komendanta Głównego Policji. Jak co roku rozdane zostały również nagrody w klasyfikacjach indywidualnych i zespołowych, których fundatorami byli: rządowy Program „Razem Bezpieczniej”, Stowarzyszenie Sygnał, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów przy Szkole Policji w Pile.
IZABELA PAJDAŁA-KUSIŃSKA
zdj. autor, SP w Pile