Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Kryminalni literaci w Pile

Festiwale literatury kryminalnej cieszą się w Polsce dużą popularnością, a historie z dreszczykiem i zbrodniami w tle to tuż po romansach najbardziej poczytne lektury. Coroczny Festiwal „Kryminalna Piła” ma ugruntowaną pozycję wśród miłośników tego gatunku, a w kwietniu br. odbyła się już jego siódma edycja.

W tegorocznym programie Festiwalu „Kryminalna Piła” znalazły się jak zwykle spotkania autorskie z popularnymi pisarzami kryminałów, panele dyskusyjne, warsztaty i rozmowy z policyjnymi ekspertami. Ważnym elementem festiwalu stała się Kryminalna Gra Miejska – od 3 do 6 kwietnia na ulicach spotkać można było takich popularnych autorów jak: Piotr Liana, Jędrzej Pasierski, Kazimierz Kyrcz jr czy Katarzyna Bonda.

Spotkania z ekspertami policyjnymi oraz dziennikarzami śledczymi gromadzą równie dużą publiczność, co znani pisarze. Grzegorz Głuszak – dziennikarz TVN i towarzyszący mu ekspert policyjny opowiadali historię Tomasza Komendy, Bogdan Lach, emerytowany policjant i biegły profiler, opowiedział z kolei o tym, czy w Polsce można skazać za zabójstwo bez znalezienia ciała. Festiwalowi towarzyszyły warsztaty kryminalistyczne „Druga strona literackiej fikcji”, wieczorny blok filmów kryminalnych, okolicznościowe wystawy poświęcone pisarskim warsztatom autorów pochodzących z Wielkopolski i warsztaty z zagadką dla dzieci prowadzone przez Agnieszkę Urbańską i policyjnych ekspertów kryminalistyki. Jak co roku można było też odkrywać tajemnice walizki kryminalistycznej, której policjanci używają na miejscach zbrodni.

Organizatorzy zadbali również o panel dyskusyjny, podczas którego starano się określić nie zawsze widoczną dla czytelnika granicę między fikcją literacką a rzeczywistością służby kryminalnej. Festiwal „Kryminalna Piła” powstał w 2012 roku w wyniku połączenia dwóch pasji podinsp. Leszka Koźmińskiego – kryminalistyki i literatury.

NAGRODZENI

Spośród 78 zgłoszonych powieści jury w składzie: prof. Wojciech Burszta, Robert Ostaszewski i podinsp. Leszek Koźmiński wybrało 5 nominacji dla autorów książek kryminalnych. Nominowani pisarze za 2018 rok to: Ryszard Ćwirlej, Marek Krajewski, Robert Małecki, Jacek Ostrowski i Małgorzata Rogala.

Wielki finał VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” po raz pierwszy odbył się w auli Szkoły Policji w ramach obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej.

Nagrodę Kryminalnej Piły Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej 2018 otrzymał Robert Małecki za powieść „Skaza”. Nagrodzona powieść to czwarta książka politologa, filozofa i dziennikarza, która otwiera nowy cykl kryminalny z komisarzem Policji Bernardem Grossem. Wyróżnienie Dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile otrzymał Marek Krajewski, autor powieści „Mock. Pojedynek”, a wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile otrzymał Ryszard Ćwirlej za powieść „Już nikogo nie słychać”.

IZABELA PAJDAŁA-KUSIŃSKA

zdj. SP w Pile