W Szkole Policji w Katowicach rozegrano, ostatni w tym roku, konkurs współzawodnictwa policjantów. I Finał Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji wygrał podkom. Mirosław Turko z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce.
Ten konkurs mógł wydawać się prostszy od innych, bo trwał dwa dni, startowało w nim tylko 17 zawodników i były tylko dwie konkurencje. Ale tak prosto nie było.
TYLKO 40 MINUT
Pomysł powrotu do organizacji zawodów na szczeblu centralnym zrodził się w Głównym Sztabie Policji KGP po konsultacjach z naczelnikami komórek sztabowych komend wojewódzkich (stołecznej) Policji i został poparty przez zastępcę komendanta głównego nadinsp. Jana Lacha. Ostatnie były 11 lat temu, choć lokalnie wciąż przeprowadzane. Organizatorem I finału byli Główny Sztab Policji KGP wspólnie ze Szkołą Policji w Katowi-cach, na terenie której rozegrano konkurs. Szkoła, przygotowując się do tego przedsięwzięcia, od kilku miesięcy ma do dyspozycji nowoczesne stanowisko do symulacji dla dyżurnego jednostki Policji. 12-osobowy zespół ekspertów z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz szkół Policji w Słupsku i Katowicach spędził wiele godzin, przygotowując scenkę, w której były: przyjęcie petenta, skarga, przejazd kibiców, rozboje i wypadek drogowy, a wszystko trzeba było opanować w 40 minut.
– Prócz pracy nad treścią merytoryczną, musieliśmy sprzęgnąć ze sobą trzy pomieszczenia naszpikowane techniką: kamerami, mikrofonami, sterowanie głosem itd. Obawy były, czy technika w momencie próby nie zawiedzie, ale wszystko zagrało – mówił sędzia główny zawodów mł. insp. Dariusz Walczak, kierownik Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego Szkoły Policji w Katowicach.
Zawody były trudne także dla uczestników. Ponieważ rozgrywano je po długiej przerwie, nie można było zapytać kolegów, jak to było w poprzednim roku. Poza tym ze względu na wymagania konkursu organizatorzy narzucili szybkie tempo symulacji, które mogło być dla niektórych sporym wyzwaniem.
CENNE DOŚWIADCZENIE
Rozegrano dwie konkurencje. Symulację na stanowisku kierowania dyżurnego jednostki Policji oraz test wiedzy policyjnej. W pierwszej można było zdobyć 120 pkt, z których 20 w swojej puli miał psycholog, bo umiejętność radzenia sobie ze stresem w tej służbie jest bardzo ważna. W drugiej konkurencji do zdobycia było 60 pkt i jak pokazało życie, zdobyta przez dwóch zawodników przewaga podczas symulacji zdecydowała, że podczas testu tylko oni liczyli się w grze o zwycięstwo. Za ich plecami rywalizacja była bardzo wyrównana. Ale ten turniej, prócz podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wyłonienia dyżurnego „najlepszego z najlepszych”, miał jeszcze jedno zadanie – kierownictwu Sztabu Głównego Policji KGP wskazał, na co należy zwrócić uwagę w pracy dyżurnych jednostek terenowych, gdzie popełniają błędy i czy przyswoili sobie nowe akty prawne dotyczące ich służby.
Turniej wygrał podkom. Mirosław Turko z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce (KWP w Białymstoku), co pokazało, że jeżeli swoje obowiązki wykonuje się sumiennie, ma się już pewne doświadczenie i na pewno także predyspozycje, to wcale nie trzeba pracować w dużym mieście, by zdobyć tytuł Policjanta Służby Dyżurnej „Dyżurny Roku 2018”.
ZWYCIEZCY
I miejsce – podkom. Mirosław Turko – KPP w Sokółce (KWP w Białymstoku),
II miejsce – podkom. Tomasz Zwolski – KPP w Busku-Zdroju (KWP w Kielcach),
III miejsce – asp. Piotr Godyla – KPP w Oleśnie (KWP w Opolu).
Laureaci otrzymali: złotą, srebrną lub brązową odznakę zwycięzcy konkursu wiedzy i sprawności zawodowej, nagrody pieniężne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji, a także okolicznościowe puchary.
W gali finałowej uczestniczyli komendant główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, komendant wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta, komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. dr Rafał Kochańczyk, p.o. dyrektora Głównego Sztabu Policji KGP insp. Maciej Nestoruk, komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie insp. Anna Rosół, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Dariusz Wesołowski, naczelnicy sztabów komend wojewódzkich Policji i KSP, a także przedstawiciele szkół policyjnych, związków zawodowych działających w szkole oraz w KWP w Katowicach.
ANDRZEJ CHYLIŃSKI
zdj. autor