Dyrektor BKS KGP insp. dr Iwona Klonowska oraz dyrektor BHiTP KGP nadkom. Krzysztof Musielak po każdym spektaklu zachęcali do podejmowania podobnych, lokalnych inicjatyw.
Łódź – Janusz Zygmunt Jagrym Maleszewski
Tablica poświęcona patronowi łódzkiej policji została odsłonięta 4 września br. Uroczystość zgromadziła współczesnych policjantów, ale także krewnych przedwojennych stróżów prawa. Odsłonięcia tablicy dokonali: komendant wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński, dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Krzysztof Musielak, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Dariusz Rogut i prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski.
O Jagrymie Maleszewskim pisaliśmy w lipcowym wydaniu naszego pisma w materiale „Tablica komendanta głównego”, który był relacją z Czarnocina, gdzie także wmurowano tablicę ku jego czci. Przypomnijmy – Czarnocin w województwie łódzkim to miejsce urodzin Janusza Maleszewkiego. Zygmunt Jagrym to jego pseudonim z czasów Polskiej Organizacji Wojskowej. W latach 1926–1935 był komendantem głównym Policji Państwowej. Jego żona Jadwiga Maria organizowała przedwojenne Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna” i była jego pierwszą przewodniczącą.
Gdańsk – Stanisława Filipina Paleolog
Uroczystość przed KWP w Gdańsku odbyła się 28 września. Przed tablicą kwiaty złożyli komendant wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski, wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk i dyrektor BHiTP KGP nadkom. Krzysztof Musielak.
Stanisława Filipina Paleolog od 1925 r. tworzyła, organizowała i kierowała policją kobiecą, która powstała w strukturach PP. Po wybuchu II wojny światowej zaangażowała się w konspirację, współorganizowała Państwowy Korpus Bezpieczeństwa, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Była ministrem w rządzie na uchodźstwie.
Radom – Marian Borzęcki
Tablica ku czci patrona mazowieckich policjantów została odsłonięta 4 października w Sali Konferencyjnej KWP zs. w Radomiu. Dokonali tego szef KWP zs. w Radomiu insp. Tomasz Michułka, dyrektor BHiTP KGP nadkom. Krzysztof Musielak i wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.
Marian Borzęcki był komendantem głównym Policji Państwowej w latach 1923–1926. To jego po przewrocie majowym zastąpił wierny Piłsudskiemu Janusz Maleszewski. Po zwolnieniu z policji Marian Borzęcki był m.in. wiceprezydentem Warszawy. Po wybuchu II wojny światowej działał w konspiracji. Aresztowany został przez Niemców już w marcu 1940 r. Trafił do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie został zamordowany.
Opole – Piotr Jesień
Tablicę przy wejściu do budynku KWP w Opolu odsłonił 8 października szef garnizonu opolskiego nadinsp. Jarosław Kaleta wraz ze Stanisławem Małyską, który reprezentował rodzinę przedwojennego policjanta.
Sierż. Piotr Jesień służył w Policji Państwowej od lipca 1919 r. do wybuchu II wojny światowej. W wojnie obronnej Polski walczył z Niemcami, a po wycofaniu się na Wschód został aresztowany przez sowieckie NKWD. Uciekł z niewoli. Działał w Armii Krajowej. Po wkroczeniu do Polski wojsk sowieckich na polecenie AK wstąpił do Milicji Obywatelskiej, gdzie starał się wyjaśnić losy aresztowanych kolegów z konspiracji. W kwietniu 1945 r. został aresztowany przez komunistów. Następnego dnia po aresztowaniu już nie żył, choć rodzinie przekazano informację, że przewieziono go do Katowic. Śledztwo w sprawie śmierci przedwojennego policjanta umorzono. Do dzisiaj nieznane jest miejsce ukrycia jego ciała.
PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. Adam Kolasa, Michał Sienkiewicz,Rafał Jeżak i Dariusz Świątczak