W spotkaniu uczestniczyło prawie 1,5 tys. osób. Przez 30 lat organizowania Parafiady we wszystkich jej edycjach wzięło udział ponad 30 tys. młodych ludzi.
MODLITWA I PAMIĘĆ
Inauguracja Parafiady 2018 odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach, gdzie odprawiono uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod batutą kapelmistrza mł. insp. Janusza Trzepizura. Po zakończeniu modlitw policyjni muzycy dali pokaz musztry paradnej. Przypomnijmy, że to właśnie w Stowarzyszeniu Parafiada narodził się Program „Katyń… ocalić od zapomnienia”, w ramach którego sadzone są dęby pamięci poświęcone poszczególnym ofiarom zbrodni katyńskiej. Założyciel Parafiady ojciec Józef Joniec zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r., ale Jego dzieło jest kontynuowane. Wiele dębów pamięci poświęconych jest przedwojennym funkcjonariuszom Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, którzy zostali zamordowani w ZSRR w 1940 r.
MECZ POLICJA – PARAFIADA
Współczesna Policja od dawna współpracuje ze Stowarzyszeniem „Parafiada” im. św. Józefa Kalasancjusza, włączając się w akcję sadzenia dębów. Przy organizacji Parafiady zapewnia bezpieczny przemarsz jej uczestnikom.
W tym roku dodatkowo została zaproszona do rozegrania meczu z uczestnikami Parafiady. Spotkanie odbyło się 10 lipca w Hali Sportowej Arena Ursynów. Reprezentacja stróżów prawa z komendantem głównym Policji nadinsp. dr. Jarosławem Szymczykiem na czele rozegrała mecz piłki nożnej z międzynarodowym zespołem złożonym z uczestników Parafiady 2018 oraz trenerów i opiekunów młodzieży, w tym księży. Spotkanie przeprowadzono w systemie 2 x 30 minut, po pięciu zawodników z dowolną liczbą zmian, w każdej drużynie musiała być przynajmniej jedna kobieta. Mimo że mecz miał charakter towarzyski walka była zacięta, a emocje sięgały zenitu. Ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem Policji 7:6, ale akcje wyprowadzane były do ostatnich sekund. Wielkie brawa należą się obu zespołom, a przede wszystkim wspaniałej parafiadowej publiczności, która stworzyła doskonały doping na trybunach.
POLICJANCI NA PIKNIKU
Tego samego dnia wieczorem młodzi ludzie z pomocą specjalistów z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa łączyli się audiowizualnie z polskimi żołnierzami w Afganistanie. Pod przewodnictwem kapelana parafiady o. Rafała Roszera i ks. mjr. dr. Ireneusza Birusia z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego odmówiono modlitwę o pokój. Odczytano także list, jaki do uczestników Parafiady skierował biskup polowy WP, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji gen. bryg. dr Józef Guzdek.
Następnego dnia młodzież i dzieci spotkali się z policjantami, którzy podczas festynu przybliżyli tajniki swojej służby. Był pokaz tresury psów, można było zabezpieczyć odciski linii papilarnych, zwiedzić posterunek mobilny, zrobić sobie zdjęcie w radiowozie czy na motocyklu albo zapozować z bronią, którą wykorzystują antyterroryści z BOA KGP. Dzieciaki brały udział w grach i konkursach. Dużym powodzeniem cieszył się rowerowy tor przeszkód. Wieczór Niepodległej był zwieńczeniem tego dnia. Wszyscy zatańczyli poloneza. Recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne, odbył się pokaz mody z okresu II RP.
WARSZTATY, ROZGRYWKI I ZWIEDZANIE
Kolejne dni Parafiady 2018 upływały na warsztatach artystycznych, rozgrywkach sportowych, zwiedzaniu stolicy i modlitwie. Odbyła się także pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie pochowany jest o. Józef Joniec. Najwszechstronniejszą reprezentację z Polski stworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Drzymały w Wolsztynie. Wśród drużyn z zagranicy triumfowała reprezentacja parafii pw. Narodzenia NMP w Dolinie na Ukrainie.
PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. autor i Wojciech Kozioł (1)