W turnieju wzięło udział 16 reprezentacji narodowych. Wśród nich byli gospodarze imprezy, czyli Polacy, którzy niestety odpadli po przegranym meczu barażowym o ćwierćfinał. Mecze były rozgrywane w 5 miastach, w: Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku i Katowicach. Finał turnieju odbył się 3 lipca br. w krakowskiej Tauron Arenie. Podczas niego Rosjanie pokonali Niemców 3:2. Mistrzostwa przebiegły spokojnie, a przyczynili się do tego m.in. policjanci. Zabezpieczali mecze, treningi, przejazdy zawodników i przemarsze kibiców, a także okolice obiektów sportowych i drogi dojazdowe do nich. Patrole były też w pobliżu hoteli, w których mieszkali siatkarze oraz sędziowie.
WARSZAWA
W stolicy odbył się 24 sierpnia mecz otwarcia turnieju. Na PGE Narodowym zmierzyły się reprezentacje Polski i Serbii. W tym czasie o bezpieczeństwo kibiców siatkówki i mieszkańców Warszawy dbali policjanci z Komendy Stołecznej Policji. Ogrom pracy spoczywał przede wszystkim na funkcjonariuszach prewencji i ruchu drogowego, którzy bacznie monitorowali sytuację na ulicach wokół stadionu. Wskazywali kierującym możliwe objazdy i miejsca parkingowe, a po zakończeniu meczu czuwali, żeby fani siatkówki rozeszli się bezpiecznie do swoich domów. Podczas policyjnego zabezpieczenia meczu otwarcia turnieju w Komendzie Stołecznej Policji działał sztab akcji, do którego na bieżąco spływały meldunki. Warto podkreślić, że pracujący w nim funkcjonariusze nie odnotowali poważniejszych zdarzeń.
SZCZECIN
W tym mieście odbywały się mecze z grupy B. Siatkarze rozgrywali spotkania w hali Azoty Arena przy ul. W. Szafera. Do Szczecina przyjechały cztery drużyny, z: Włoch, Niemiec, Czech i Słowacji, które gościły w nim od 24 do 29 sierpnia br. Policyjna akcja za-bezpieczająca mistrzostwa przebiegła sprawnie i bez zagrożeń, a kibice, sportowcy oraz mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Policjanci czuwali zarówno na drogach dojazdowych do hali, jak i w okolicach samego obiektu. Przygotowane były też tzw. posterunki przesiewowe, na których funkcjonariusze przeprowadzili blisko 900 kontroli fanów siatkówki. Mundurowi sprawdzili około 190 bagaży, wylegitymowali około 390 osób oraz skontrolowali 110 pojazdów. Warto podkreślić, że czujni stróże prawa zatrzymali mężczyznę, który miał przy sobie rozkładany nóż oraz kominiarkę.
GDAŃSK
Od 24 do 28 sierpnia br. w tamtejszej Ergo Arenie odbywały się mecze drużyn z grupy A, a oglądało je łącznie blisko 30 tys. kibiców. Nad bezpieczeństwem zawodników, kibiców i mieszkańców miasta czuwało 250 policjantów z KMP i KWP w Gdańsku oraz komendy miejskiej w Sopocie. Sporo pracy mieli mundurowi z prewencji i ruchu drogowego, którzy monitorowali sytuację na drogach dojazdowych do Ergo Areny, a także wskazywali możliwe objazdy oraz miejsca parkingowe. Mundurowi strzegli bezpieczeństwa nie tylko w pobliżu obiektu sportowego, ale praktycznie na terenie całego Gdańska. W komendzie miejskiej działało specjalne stanowisko dowodzenia, z którego w dni meczów koordynowana była całość policyjnego zabezpieczenia. Podczas niego mundurowi nie odnotowali poważniejszych incydentów, a jedynie drobne wykroczenia, za które nałożyli na ich sprawców 8 mandatów karnych.
KATOWICE
W tym mieście mecze rozgrywali siatkarze z grupy D. W sumie w katowickim Spodku odbyło się 10 spotkań, w tym dwa baraże i dwa ćwierćfinały. Nad bezpiecznym przebiegiem mistrzostw czuwało blisko 1200 policjantów. Mundurowi z prewencji pełnili służbę wokół Spodka, strefy kibica na katowickim Rynku oraz hoteli, a ich koledzy z ruchu drogowego dbali o bezpieczeństwo na głównych trasach dojazdowych do hali sportowej. W zabezpieczeniu mistrzostw brali udział nie tylko policjanci z katowickiej komendy miejskiej, ale również z komendy wojewódzkiej, oddziału prewencji oraz innych jednostek garnizonu śląskiego. Warto podkreślić, że podczas meczów nie doszło do żadnego incydentu, który mógłby zakłócić przebieg tego siatkarskiego święta.
KRAKÓW
W stolicy Małopolski odbyły się spotkania siatkarzy z grupy C, dwa baraże, dwa ćwierćfinały, dwa półfinały, mecz o 3. miejsce oraz finał. Te imprezy sportowe, a było ich aż 14, zgromadziły niemal 71 tys. sympatyków piłki siatkowej. Nad ich bezpieczeństwem, a także zawodników, czuwało każdego dnia kilkuset funkcjonariuszy, w tym przede wszystkim z prewencji. Mundurowi zabezpieczali okolice Tauron Areny, rejon lotniska, miejsca pobytu i spotkań drużyn siatkarskich. Policjanci z rd eskortowali autokary z zawodnikami i kierowali ruchem drogowym na trasach przejść kibiców. Co ciekawe, niedaleko Tauron Areny były dwa punkty selektywnej kontroli bezpieczeństwa, gdzie pracowali funkcjonariusze z OPP w Krakowie, którzy byli wyposażeni m.in. w ręczne detektory do wykrywania metalu. Turniej w stolicy Małopolski przebiegł bezpiecznie, a policjanci nie odnotowali ani przestępstw, ani wykroczeń.
oprac. ArtK
na podstawie materiałów z komend wojewódzkich w Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Katowicach i KSP
zdj. Andrzej Mitura, Mirosława Rudzińska, Michał Kondzior, Dariusz Łach, Lucyna Rekowska, KWP w Katowicach