Przygotowanie do jednej z największych policyjnych operacji sprawdził gen. insp. Krzysztof Gajewski, Komendant Główny Policji. Podczas wizyty odwiedził m.in. sztab operacji i posterunek polowy. Szef Policji rozmawiał z organizatorami festiwalu, m.in. na temat sprawnego przekazywania informacji. W dniu otwarcia festiwalu przyjechali Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych, i nadinsp. Cezary Popławski, zastępca Komendanta Głównego Policji. Szefowa resortu odwiedziła sztab operacji i wzięła udział w otwarciu XXI Przystanku Woodstock. Zapoznała się też z organizacją służby w posterunku polowym.
POLICYJNA OPERACJA
Składała się z podoperacji: „Kolej”, „Miasto”, „Koncert”, „Droga” i „Antyterror”. Brali w niej udział funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego, pirotechnicy, negocjatorzy i policjanci AT. Nad bezpieczeństwem uczestników festiwalu czuwali też funkcjonariusze służby kryminalnej. Podczas operacji policjanci ujawnili 205 wykroczeń, z czego 75 było popełnionych na drodze. Odnotowali także 174 zdarzenia kryminalne. Połowa z nich dotyczyła posiadania niewielkiej ilości narkotyków. Policjanci zatrzymali 36-letniego mieszkańca Krakowa, który oferował do sprzedaży znaczne ilości narkotyków, m.in. marihuanę, amfetaminę i tabletki ecstasy. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania wprowadzenia do obrotu znacznej ilości narkotyków i trafił do aresztu.
W ręce stróżów prawa wpadł m.in. 23-latek, który włamywał się do samochodów i kradł bagaże. Jego łupem padły torby, dokumenty, karty bankomatowe, laptop i telefon. Mężczyzna usłyszał zarzuty za kradzieże z włamaniem.
Funkcjonariusze zatrzymali również 22-letniego mieszkańca Opola, który dał GLB, czyli toksyczną substancję, 20-letniej kobiecie i 25-letniemu mężczyźnie. Po jej zażyciu para straciła przytomność i została przewieziona do szpitala. Mieszkaniec Opola usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.
Policjanci na posterunku polowym przeprowadzili kilkadziesiąt badań substancji, które wskazywały, że mogą być narkotykami. Funkcjonariusze wykorzystywali do tego urządzenie, które w prosty i szybki sposób przeprowadzało analizy środków. Ich wyniki były porównywane z tysiącami wzorów chemicznych, które są zapisane w bazie danych urządzenia. W niektórych przypadkach substancje okazały się amfetaminą.
BEZPIECZNIE NA DROGACH
Do 18 tys. Kostrzyna nad Odrą przybyło ponad 200 tys. osób. Wiele z nich przyjechało samochodami i motocyklami. Nad ich bezpieczeństwem czuwali policjanci z ruchu drogowego. Mundurowi pracowali na drogach dojazdowych do miasta, a także na jego ulicach. Pełnili służbę przy skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych i parkingach. Przypominali kierowcom o prawidłowym parkowaniu i kontrolowali ich stan trzeźwości. Aby praca policjantów była bardziej skuteczna, wojewoda lubuski Katarzyna Osos przekazała im dwa urządzenia typu AlkoBlow, które służą do kontroli trzeźwości. Podczas imprezy uruchomione były punkty „Sprawdź Promile”, w których kierowcy mogli przebadać się alkomatem przez 24 godziny na dobę. Wszystkie miejsca do kontroli były usytuowane na terenie festiwalu. Policjanci sprawdzili 32 tysiące osób. Dzięki pracy i doświadczeniu policjantów nie było żadnego zdarzenia drogowego spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę. Zatrzymano pięciu pijanych za kierownicą. Podczas imprezy doszło tylko do 3 wypadków.
WIOSKA POLICYJNA
Jej organizatorem był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Znajdowała się na terenie festiwalu. W jej ramach działały sektor „Informacyjny” i namiot teatralny. W tym pierwszym udzielane były informacje na temat handlu ludźmi, przemocy i cyberprzemocy, alkoholizmu, narkomanii, demoralizacji nieletnich i ochrony mienia. W tym drugim odbywały się mono-dramy, warsztaty i debaty na temat kulturowości, tolerancji i dyskryminacji, które prowadzili specjaliści z Fundacji „MultiOcalenie” z Warszawy. Otwarty był też punkt informacyjny pełnomocnika komendanta wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. ds. ochrony praw człowieka. W Wiosce Policyjnej uruchomiony został punkt promocyjny niemieckiej Policji Landu Brandenburgii. Odbyły się w niej dwa konkursy – pierwszy, malarski „Woodstock przeciw przemocy” i drugi, na hasło dotyczące przeciwdziałania przemocy. Ponadto eksperci Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy przeprowadzili dla uczestników festiwalu warsztaty z kontroli złości i radzenia sobie młodych ludzi w sytuacjach kryzysowych. Na życzenie woodstockowiczów prowadzone były też badania trzeźwości. Wioska Policyjna, jak każdego roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczestników festiwalu. Pracowali w niej policjanci prewencji, którym pomagali specjaliści zajmujący się problematyką przemocy, handlu ludźmi, wielokulturowości i uzależnień.
WSPÓŁPRACA SŁUŻB
Pracę 1232 polskich policjantów wspomagało 20 mundurowych z Niemiec. Ich głównym zadaniem była pomoc uczestnikom imprezy, którzy przybyli zza zachodniej granicy. Funkcjonariusze z obu państw organizowali także wspólne patrole. Policjanci podkreślają, że słowa uznania, podobnie jak w latach ubiegłych, należą się służbom organizatora. Były doskonale przygotowane i sprawne w działaniu. Warta podkreślenia jest także dobra współpraca Policji z Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Graniczną i Żandarmerią Wojskową, która zagwarantowała bezpieczeństwo uczestnikom festiwalu. 4 sierpnia szefowie służb biorących udział w operacji złożyli w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim meldunek o bezpieczeństwie podczas festiwalu. Insp. Sebastian Banaszak, I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., który był dowódcą operacji, potwierdził, że kolejna edycja jednego z największych festiwali w kraju była bardzo spokojna i bezpieczna. Było to możliwe dzięki doskonałemu przygotowaniu policjantów, a także współpracy Policji z innymi służbami.
ARTUR KOWALCZYK
zdj. KWP w Gorzowie Wlkp.
Przystanek Woodstock to jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. Przyciąga setki tysięcy miłośników zabawy i muzyki z Polski i wielu krajów Starego Kontynentu. Odbywa się co roku na przełomie lipca i sierpnia. Jego organizatorem jest fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym koncertem chce podziękować wolontariuszom i ludziom wspierającym styczniowy Finał WOŚP. Podczas festiwalu artyści z kraju i ze świata występują na czterech scenach: Dużej, Małej, Pokojowej Wioski Kryszny i Akademii Sztuk Przepięknych. Podczas tegorocznej edycji zagrali m.in.: Within Temptation, Dream Theater, Modestep, Black Label Society, Shaggy, Voo Voo, Coma, Decapitated, Proletaryat, a także Eluveitie. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych gośćmi byli: ks. Jan Kaczkowski, Teatr 6. piętro, Aleksander Doba, Rafał Sonik, Kasia Kowalska, Anna Czerwińska, Marcin Iwiński, Maria Rotkiel i dr Irena Eris.