Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Inauguracja w Częstochowie (nr 123/06.2015)

Jurajski festiwal Z inicjatywy ambasadora PaT generała Tadeusza Budzika 22 maja 2015 roku w Częstochowie odbył się pierwszy Jurajski Festiwal Społeczności PaT ogólnopolskiego programu „Profilaktyka a Ty”.

Festiwal zorganizowali: Komenda Miejska Policji w Częstochowie, Stowarzyszenie Generałów Policji RP, prezydent Częstochowy, Śląska Grupa Wojewódzka IPA oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie. W gali  festiwalowej uczestniczyli: Krzysztof Matyjaszczyk – prezydent Częstochowy, insp. Grzegorz Jach – pełnomocnik Komendanta Głównego Policji, szef PaT, Tadeusz Żesławski – wicekurator oświaty w Katowicach, nadkom. Sławomir Litwin – komendant miejski Policji w Częstochowie, oraz nauczyciele, pedagodzy i uczniowie częstochowskich szkół.

Galę poprowadzili nadinsp. w st. spocz. Tadeusz Budzik, były Komendant Główny Policji, i podinsp. Joanna Lazar, oficer prasowa KMP w Częstochowie. Przybyłych do Młodzieżowego Domu Kultury gości przywitał komendant Litwin. Z teatralno-profilaktycznej sceny ważne słowa do młodzieży skierował prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk: 

– Kiedy wszystko jest dostępne, kiedy wszystko jest na wyciągnięcie ręki, kiedy wszystko w koło nas bombarduje, wtedy musimy zachować czujność. Gdy wszystko jest na wyciągniecie ręki, musimy uważać, żeby się nie uzależnić…

W festiwalu wzięły udział grupy reprezentujące trzy województwa: śląskie, opolskie oraz łódzkie. Na scenie wystąpiło sześć grup PaT: z Sieradza ze spektaklem „PaTwór”, z Opola - „Tramwaj zwany nienawiścią”, ze Strzelec Opolskich – „69”, z Lublińca – „Czy warto”, z Orzesza-Ornontowic – „Zolyty”, oraz z Częstochowy z przedstawieniem „Jasiek”. Swój program artystyczny pokazali też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie. Wszystkie grupy teatralne, które zaprezentowały spektakle, zostały nagrodzone statuetką społeczności PaT.

Dzień wcześniej młodzi aktorzy spotkali się w Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego w Częstochowie, gdzie pod okiem insp. Grzegorza Jacha odbywały się warsztaty teatralne oraz próby do gali pierwszego Jurajskiego Festiwalu Społeczności PaT. Po ciężkiej pracy na PaTowiczów czekała niespodzianka, którą był koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Pawła Łowickiego i Roberta Glińskiego.

Na zakończenie festiwalu nie mogło zabraknąć hymnu PaT „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”, serdecznego przytulania oraz łez wzruszenia.

Wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w realizację jurajskiego festiwalu PaT, serdecznie dziękujemy, a artystom gratulujemy świetnej gry aktorskiej, emocji i wartościowych treści.

sierż. DAMIAN WROCZYŃSKI, zespół prasowy Impresariatu PaT
zdj. Monika Kaiser-Maciejczak