Jednocześnie utraciło moc rozporządzenie z 14 września 2001 r., które do tej pory regulowało kwestie używania tytoniu na terenach podległych MSWiA.
Przypominamy więc, że na terenie, w obiektach i w środkach transportu Policji obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych. Kierownicy jednostek muszą wywiesić o tym odpowiednią informację, także w oznakowanych środkach transportu. Jednocześnie muszą pamiętać o wyznaczeniu palarni (w rozumieniu art.2 pkt 9 ustawy z dn. 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych). Jeżeli jest to niemożliwe miejsca takie mogą być wyznaczone na zewnątrz budynku, jednak w taki sposób, aby nie narażać niepalących na wdychanie dymu. Nie może być to więc przy wejściach do budynków, co dziś jest bardzo częstą praktyką,.
W policyjnych izbach dziecka funkcjonariusze i pracownicy mogą palić na ogólnych zasadach, pod warunkiem, że nieletni nie będą tego widzieć, ani nie będą narażeni na kontakt z wyrobami tytoniowymi.
Rozporządzenie dopuszcza używanie tytoniu przez osoby zatrzymane i tymczasowo aresztowane w celach, pod warunkiem, że są one dobrze wentylowane. Palacze nie powinni jednak siedzieć z niepalącymi. Kierownik takiej placówki musi wyznaczyć cele dla palących. Jeżeli jest to niemożliwe trzeba wyodrębnić pomieszczenia do palenia, biorąc pod uwagę oczywiście możliwości lokalowe.
P.Ost.