Gardai nie noszą broni, wyposażeni są w pałki teleskopowe ASP |
W irlandzkiej policji, An Garda Siochana, pracuje już jeden Polak, a drugi jest w trakcie szkolenia.
Coraz więcej naszych rodaków stara się o pracę w tej formacji, ale dostać się do niej nie jest wcale łatwo.
O drodze Maćka, pierwszego Polaka w Gardzie, pisaliśmy w lipcu 2007 r. Przypomnijmy jednak, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać strażnikiem pokoju (tak tłumaczy się z irlandzkiego Garda Siochana).
Rekrutacyjne sito
O pracę w Gardzie może ubiegać się każdy w wieku 18-35 lat. Nie ma przeniesień ze służb policyjnych innych krajów. Przede wszystkim trzeba bardzo dobrze znać angielski. Sama rekrutacja to trzy etapy: trzyczęściowy test, wywiad przed komisją rekrutacyjną oraz testy medyczne i sprawnościowe. Między pierwszym a drugim etapem są jeszcze dwie rozmowy w komisariatach.
Szczęśliwcy zostają przyjęci do koledżu w Templemore na roczne szkolenie złożone z pięciu faz: dwóch praktycznych i trzech teoretycznych. Rekruci spędzają najpierw 20 tygodni w koledżu, potem 22 tygodnie praktyk w komisariatach i 12 tygodni znów w szkole. Podczas nauki mieszkają w koledżu, i dostają stypendium 185 euro tygodniowo. Na czas służby w posterunkach uczelnia pomaga znaleźć mieszkanie i wypłaca 120 euro na tydzień na utrzymanie.
Ile zarabiają?
Świeżo upieczony strażnik pokoju pracuje dwa lata na okresie próbnym. Po trzech latach służby można ubiegać się o pracę w konkretnej sekcji. Doświadczony policjant zarabia średnio 1 tys. euro (3400 zł) tygodniowo.
Początkujący funkcjonariusz w okresie próbnym dostaje okolo 26 tys. euro (prawie 89 tys. zł) rocznie. Zwykle zarobki wahają się od 30 do 35 tys. euro rocznie (102-119 tys. zł), a z nadgodzinami mogą dojść nawet do 50 tys. euro (170 tys. zł).
Na pełną emeryturę trzeba pracować 30 lat, a jej wysokość zależy od stażu i miejsca pracy oraz posiadanego stopnia. Można też odejść po 25 latach służby, jeśli ma się skończone 50 lat. Statystyczny garda na emeryturze otrzymuje okolo 400-500 euro (1364-1705 zł) tygodniowo, w zależności od przebiegu służby.
Regiony i dystrykty
Irlandia jest podzielona na sześć regionów zarządzanych przez komisarzy. Regiony dzielą się na tzw. dywizje; na czele każdej stoi chief superintendent. Dywizje składają się z dystryktów, którymi zarządzają superintendenci. Zajmują się oni m.in. wydawaniem licencji dla hoteli i barów oraz zezwoleń na broń.
W jednej dywizji może być od jednego do sześciu posterunków - w całym kraju są w sumie 703 posterunki Gardy. Garda ma ok. 11 747 funkcjonariuszy, w tym 1700 detektywów i 1140 pracowników cywilnych. Na jednego strażnika przypada 370 mieszkańców.
Od 2007 r. standardowym wyposażeniem irlandzkiej policji jest pałka teleskopowa ASP; pałki drewniane nosi się rzadko i raczej dla ozdoby. W wyposażeniu strażników pokoju ma się też znaleźć gaz obezwładniający, a niedługo otrzymają nowe radiostacje, które są połączeniem klasycznej radiostacji i telefonu komórkowego. W planach jest także nowy model kajdanek (tzw. rigid double barred), które, zdaniem policjantów, są dużo lepsze niż klasyczne z łańcuchem między ogniwami.
Na irlandzkich drogach
Ze względu na dużą liczę Polaków przebywających w Irlandii tamtejsza Agencja ds. Bezpieczeństwa Drogowego (Road Safety Authority) opublikowała polskojęzyczną wersję kodeksu drogowego. 230-stronicowa książka jest dostępna m.in. w sklepach z polską żywnością i w instytutach polonijnych. Można ją także pobrać z serwisu internetowego www.polskidublin.com. Dokument zawiera przepisy z komentarzami i mówi o ewentualnie planowanych zmianach. Najważniejsze zagadnienia to egzaminy na prawo jazdy, bezpieczeństwo na drogach, znaki drogowe i oznakowanie dróg, ograniczenie prędkości i punkty karne.
Aleksandra Wicik
zdj. Andrzej Mitura, garda.ie
Czy wiesz, że
- Polsko-irlandzką współpracę policyjną reguluje Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Irlandii o współpracy w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej i innej poważnej przestępczości, podpisana w Warszawie 12 maja 2001 r. Umowa weszła w życie 12 marca 2005 r.
- Irlandia jest trzecią pod względem wielkości wyspą w Europie. Jej powierzchnia to 84 406 km kw. łącznie z Irlandią Północną. Jest ponad cztery razy mniejsza od Polski. Językami urzędowymi są irlandzki i angielski. Irlandzkim posługuje się tylko 4 proc. społeczeństwa, biegle zna go zaś okolo 30 proc. Irlandczyków. Trzecim najbardziej rozpowszechnionym językiem w Irlandii jest polski.
- Największa mniejszość w Irlandii to Polacy - ich liczbę szacuje się na 140-200 tys. Natomiast blisko ćwierć miliona naszych rodaków otrzymało numer PPS (Personal Public Services Number), odpowiednik polskich numerów PESEL i NIP połączonych razem. Każdy, kto chce legalnie pracować w Irlandii, musi posiadać taki numer. Najwięcej wydaje się ich w czasie wakacji. Zgłoszenia rejestracyjne Polaków stanowią ponad dwie trzecie wszystkich zgłoszeń obywateli nowych krajów unii. Nie wiadomo jednak, ile z wydanych Polakom PPS jest nadal aktywnych, nie prowadzi się statystyk powrotów do kraju.
- Niestety nie wszyscy Polacy jadą do Irlandii w uczciwych zamiarach - policja wciąż notuje próby przemytu narkotyków, papierosów, alkoholu oraz oszustwa w pośrednictwie pracy popełniane przez naszych rodaków. Tworzą oni zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się wymuszeniami rozbójniczymi (szczególnie na Polakach), handlem bronią, przestępstwami przeciwko mieniu i zdrowiu oraz przestępstwami związanymi z uprawianiem nierządu i wprowadzaniem do obiegu fałszywych środków płatniczych.
- Flaga Irlandii składa się z trzech kolorów: zielonego, białego i pomarańczowego. Zieleń symbolizuje katolicką większość, barwa pomarańczowa zaś protestancką mniejszość. Oddzielająca je biel ma oznaczać spokój i harmonię między tymi grupami. Godłem Irlandii nie jest rozpowszechniona trójlistna koniczynka, z którą kojarzona jest wyspa. Oficjalny symbol narodowy stanowi harfa królowej Marii.
- Obecnie trwa druga kadencja prezydent Mary McAleese, wybranej w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim na kolejne 7 lat.
Konne patrole zabezpieczają międzynarodowe mecze rugby
|
Patrole rowerowe...
|
i motocyklowe strażników pokoju w odblaskowych kaskach
|
Garda nocą
|
Samochody irlandzkiej drogówki - różnych marek, jak i w Polsce
|
Helikopter irlandzkiej policji. W tle zamek Malahide w Hrabstwie Dublin
|
Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.
Artykuł w pełnej wersji przeczytacie w tradycyjnym - papierowym wydaniu miesięcznika POLICJA 997.