Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wyjątkowe duety, czyli zwierzęta w służbie człowiekowi

Od momentu powstania służb dbających o bezpieczeństwo publiczne funkcjonariuszom towarzyszą psy i konie. Te wyjątkowe duety wymagają jednak wzajemnego bezinteresownego oddania, lojalności i zaufania, ale też jak najczęstszych szkoleń.

Tegoroczne seminarium szkoleniowe dla policjantów jeźdźców wraz z końmi i koordynatorów z komend wojewódzkich nadzorujących problematykę zwierząt służbowych odbywało się od 22 do 26 kwietnia 2024 r. w wyjątkowym miejscu, najstarszej państwowej Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Psy policyjne, których jest obecnie w całym kraju 830, tropią i patrolują, wyszukują zapachy narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i amunicji oraz zwłok ludzkich. Uczestniczą w działaniach kontrterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych ludzi. Konie służbowe, a jest ich w kraju 56, idealnie sprawdzają się w służbie patrolowej i w działaniach związanych z zapewnieniem i przywracaniem porządku publicznego podczas imprez masowych i zgromadzeń. Zgranie i wyszkolenie stają się kluczowe w dobrej i wspólnej pracy ludzi i zwierząt.

Tematy seminarium

W janowskim seminarium wzięło udział 24 policjantów jeźdźców wraz z końmi służbowymi i gościnnie cztery duety ze straży miejskiej. W ostatnie dwa dni seminarium dołączyły psy służbowe z przewodnikami z garnizonu lubelskiego oraz funkcjonariusze z OPP w Lublinie, żeby przećwiczyć wspólne formowanie szyków. Pięciodniowe seminarium było wypełnione po brzegi wykładami, dyskusjami i treningami. Podczas szkolenia odbyły się ćwiczenia praktyczne z doskonalenia sprawności użytkowej koni służbowych i policjantów jeźdźców – trening ujeżdżeniowy, trening skokowy, pokonywanie przeszkód i ćwiczenia praktyczne współdziałania koni i psów służbowych z pododdziałem pieszym. Ważnym punktem były zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy przedweterynaryjnej dla psów i koni służbowych. Warsztaty z udzielania pomocy psom służbowym prowadzili lekarze weterynarii z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie oraz specjalista chorób koni z licencją Polskiego Związku Jeździectwa, którzy podzielili się cenną wiedzą i praktyką z funkcjonariuszami Policji. Zakres udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej jest bardzo ważny we wszystkich służbach mundurowych, które korzystają z umiejętności zwierząt.

Duży nacisk organizatorzy – funkcjonariuszki z Biura Prewencji KGP podkom. Kinga Wójcikowska i mł. asp. Edyta Mikołajewska – położyły na techniki relacyjne w pracy z końmi i dobrostan zwierząt we wszystkich aspektach. Były więc zajęcia praktyczne z habituacji, czyli poprawy komunikacji człowiek – koń, czy „dobre relacje = bezpieczeństwo”, które poprowadzili trener z ponad 35-letnim doświadczeniem i autor programu szkoleniowego „Jeździectwo naturalne bez tajemnic” Andrzej Makacewicz, olimpijczyk w konkursie ujeżdżania Józef Zagor oraz instruktor PZJ i specjalista od habituacji kom. Małgorzata Małkińska z KP w Lipnie. Nie zabrakło tematów potrzebnych na co dzień w pracy ze zwierzętami. Wykład z technologii żywienia psów służbowych został poprowadzony przez mł. asp. Katarzynę Matuszewską z KP w Radzyminie, natomiast o specyfice starszych psów służbowych i ich możliwych chorobach opowiedziała mł. asp. lek. wet. Marzena Krzyżanowska z Laboratorium Kryminalistycznego w Lublinie. Przekazana wiedza ma olbrzymie znaczenie dla opiekunów zwierząt, aby mogli zapewnić im dobrostan na najwyższym poziomie.

Dzięki współpracy z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji pojawił się również temat stricte policyjny, tzn. typowanie śladów kryminalistycznych przez przewodnika psa służbowego na miejscu zdarzenia, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wykład poprowadziła mł. insp. Anna Przybylska nadzorująca pracownie osmologiczne i biegły ds. traseologii z Wydziału Bezpieczeństwa Informacji i Nadzoru CLKP. Komisarz Paweł Pińczuk z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach CSP w Legionowie omówił m.in. zmiany w 15 programach kursu doskonalenia zawodowego centralnego dla przewodników psów służbowych. Ważną częścią seminarium były również zajęcia praktyczne.


Dobry trener słyszy, gdy koń do niego mówi

Trening z Andrzejem Makacewiczem można by zamknąć w cytacie Monty’ego Robertsa: „Proszenie konia, aby coś zrobił, nie jest aż tak sprytne, jak spowodowanie, aby on sam tego chciał”. Możliwość doskonalenia umiejętności zwierząt służbowych we wspólnym działaniu była bardzo doceniana przez funkcjonariuszy. Niesamowite było patrzeć, jak pogłębiały się wzajemna relacja, uważność i ufne patrzenie w oczy tych wyjątkowych duetów.

Policjanci jeźdźcy wraz z końmi, oprócz poprawy komunikacji ćwiczyli również wolty, półwolty, serpentyny, wężyki, kombinacje podstawowe i bardzo zaawansowane. Gdy zapytałam olimpijczyka Józefa Zagora, jak poszło naszym jeźdźcom, odpowiedział żartobliwie, że: – Świetnie. Żaden nie spadł! – I dodał: – Dobrze, że policyjne konie są różnorodne i miesza się pokoleniowo jeźdźców i konie. Bo młode konie, jak nabierają rozsądku, to dorównują do tych lepiej wytrenowanych.

Tych kilka intensywnie wykorzystanych dni na wspólnych ćwiczeniach i doskonaleniu, jak podkreślali wszyscy policjanci, było bardzo potrzebnych. Oprócz zdobywania nowych umiejętności w opiekowaniu się naszymi podopiecznymi, pozwoliły też na lepsze zsocjalizowanie się zwierząt, co procentuje później podczas realizacji różnych zadań służbowych. A wyjątkowe miejsce, jakim jest założona w 1817 r. Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, sprawiło, że seminarium miało niesamowity klimat i atmosferę.

Finał

W ostatnim dniu odbyła się prezentacja z doskonalenia sprawności użytkowej koni i psów służbowych we współdziałaniu z pododdziałem pieszym, czyli formowanie szyków policyjnych. Wśród gości, którzy przybyli na podsumowanie seminarium, byli nadinsp. Roman Kuster – zastępca komendanta głównego Policji, insp. Robert Kumor – dyrektor Biura Prewencji KGP, mł. insp. Tomasz Gil – komendant wojewódzki Policji w Lublinie wraz z zastępcą ds. prewencyjnych – mł. insp. Olgierdem Oleksiakiem, insp. Roman Leszcz – dowódca Oddziału Prewencji Policji w Lublinie oraz prezydent krajowego Zarządu IPA Sekcja Polska Piotr Wójcik, a także policyjni gospodarze, których wsparcie w organizacji seminarium było nieocenione: insp. Wojciech Czapla – komendant miejski Policji w Białej Podlaskiej, kom. Tomasz Popis – komendant Komisariatu Policji w Janowie Podlaskim z zastępcą podkom. Tomaszem Strukiem. Seminarium zorganizowało Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.

Izabela Pajdała

zdj. autor